W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-Cov-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju. 

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

Do tej pory potwierdzono 35 719 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2. 1 512 osób zmarło.

Liczba wykonanych testów: 1 579 497.

Resort MZ: 1 743 osoby są hospitalizowane, 84 790 - są objęte kwarantanną, 13 478 - jest objętych nadzorem epidemiologicznym, 22 651 osób wyzdrowiało.

Odmrażanie gospodarki

16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obowiązujące w związku z epidemią COVID-19 obostrzenia będą zdejmowane, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia.

Pierwszy etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Drugi etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.

Trzeci etap wprowadzono od 18 maja. Zmiany dotyczą otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz części lokali gastronomicznych, jednak przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. W tym samym czasie zostały również zwiększone limity pasażerów w komunikacji miejskiej. Zgodnie z nowymi regułami zapełnionych może zostać 30 proc. wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu. Od 25 maja możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich. Natomiast od 1 czerwca takie możliwości będą mieli wszyscy uczniowie.

Czwartym etap obowiązujący od 30 maja. Od soboty, 30 maja 2020 r. nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. W przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób (uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny). Restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom, można korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. W sklepach, na targach oraz miejscu kultu religijnego zostaje zniesiony limit osób. 

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw, parki rozrywki oraz sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Dozwolone będą wesela i uroczystości rodzinne, w których bierze udział do 150 osób. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa nie zgłaszaj się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) ani do przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowia). Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. 

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś poza granicami kraju, bądź miałeś kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy, to bezzwłocznie:

  • powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną;
  • zgłoś się do oddziału zakaźnego. Lista placówek znajduje się tutaj;
  • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa. Dołącz do akcji #zostanwdomu i pomóż pozbyć się problemu, z którym przyszło nam wszystkim się zmierzyć.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
61
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0