Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 24 lipca – 122 nowe zakażenia, 6 osób zmarło

Getty Images/Dowell

Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 24 lipca – 122 nowe zakażenia, 6 osób zmarło

Getty Images/Dowell

Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju. 

Koronawius w Polsce - dane z 24 lipca 2021 r.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 108 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (17), lubelskiego (13), małopolskiego (12), śląskiego (10), dolnośląskiego (9), łódzkiego (8), wielkopolskiego (8), świętokrzyskiego (6), lubuskiego (5), podkarpackiego (5), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (3), opolskiego (1). 7 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osoby.

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

 1. Do tej pory potwierdzono 2 882 066 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2. 75 241 osób zmarło. 

  Liczba wykonanych testów:  18 082 617, dzienna liczba testów antygenowych: 32 162.

 2. Liczba wykonanych szczepień: 33 641 540 (na 24.07.2021 r., godz. 10:30)
 3. Resort MZ: 
 • szpital: 324 osób jest hospitalizowanych, wszystkie łóżka dla pacjentów z COVID-19: 6 202
 • respiratory: 616 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, z czego 52 respiratory są wykorzystywane;
 • kwarantanna: 85 506 osób jest objętych kwarantanną;
 • ozdrowieńcy: 2 653 221 osób wyzdrowiało. 

Koronawirus w Polsce - obostrzenia

Wydarzenia kulturalne – ograniczenia

Muzea i galerie sztuki

Muzea i galerie sztuki są otwarte i mogą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit osób – 1 os. na 15 m kw.

Kina, teatry, filharmonie

Kina wznowiły działalność na świeżym powietrzu oraz w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia (od 26 czerwca zmieni się limit osób – maksymalnie 75 proc. obłożenia). Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Teatry, opery, filharmonie prowadzą działalność na świeżym powietrzu. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia. Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób.

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Teatry, opery, filharmonie mogą wznowić działalność w pomieszczeniach. Tego typu miejsca funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym – maks. 50 proc. obłożenia (od 26 czerwca zmieni się limit osób – maksymalnie 75 proc. obłożenia). Udostępnienie widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni, zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Zapewnienie, aby w pomieszczeniu przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw.  jego powierzchni. Uczestnicy nie będą mogli spożywać napojów i posiłków. Konieczne jest zakrywanie ust i nosa.

Od 13 czerwca możliwa jest sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach.

Domy i ośrodki kultury

Prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice jest dopuszczalne na otwartym powietrzu oraz w pomieszczeniach, pod warunkiem udziału nie więcej niż 15 osób, zachowania odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami, zapewnienia, aby uczestnicy realizowali nakaz zakrywania ust i nosa oraz zapewnienia, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

Biblioteki

Możliwość udostępniania zbiorów, pod warunkiem przebywania w bibliotece nie więcej niż 1 osoby na 15 m kw. powierzchni, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o limicie osób.

Prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na organizacji spotkań i wydarzeń jest dopuszczalne w pomieszczeniach, pod warunkiem zapewnienia:

 • udziału nie więcej niż 15 osób, przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami;
 • aby uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa;
 • aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

Obowiązuje do 25 czerwca.

Komunikacja publiczna - ograniczenia

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż 75 proc. obłożenia. Obowiązuje do 25 czerwca.

Od 26 czerwca zmieni się limit osób – maks. 100 proc. obłożenia.

Zgromadzenia i spotkania - ograniczenia

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. 150 osób. Uczestnicy mają obowiązek zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Od 26 czerwca wszystkie typy zgromadzeń maks. do 150 osób.

W imprezach i spotkaniach organizowanych na świeżym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej może uczestniczyć maks. 150 osób. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Obowiązuje do 25 czerwca.

Wesela, komunie i inne uroczystości oraz przyjęcia okolicznościowe - ograniczenia

Można organizować imprezy okolicznościowej na zewnątrz oraz wewnątrz (np. w restauracji). Obowiązuje limit osób – maks. 150. Tego typu wydarzenia mogą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba, że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Obowiązuje do 25 czerwca.

Edukacja - obostrzenia

Szkoły

Wszyscy uczniowie wrócili do nauczania stacjonarnego.

Obowiązuje do odwołania.

Żłobki i przedszkola

Żłobki i przedszkola są otwarte i sprawują opiekę nad dziećmi.

Obowiązuje do odwołania.

Maseczki

Obowiązek zakrywani ust i nosa obowiązuje w przestrzeni zamkniętej. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem. Od 28 listopada maseczki są obowiązkowe także w miejscach pracy

Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19. 

Dzień Dobry TVN

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

 • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
 • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
 • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
 • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

Zobacz też:

Źródło: premier.gov.pl | PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
67
12
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
20.07.2021
Bartek
Wszystkie obostrzenia powinny być zniesione, stan epidemii odwołany, szczepienia natychmiast przerwane, życie musi wrócić do normy. Winni fałszywej pandemii i zabicia ponad 100 tyś. ludzi powinni zostać osądzeni.
28.03.2021
Emerytka
Krytyka rządu najlepiej wychodzi Polakom !!! Niech się dostosują do tego co mówią lekarze i o co prosi minister zdrowia a nie chodzą bez maseczek!! spotykają się i mamy to co mamy !!!! Oby się nie obudzili jak ludzie będą umierać na ulicy jak w Chinach🙈 No ale najlepiej winą obarczyć rząd a nie siebie !!!!!! Opamiętajcie się i siedźcie w domu!!!!