W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-Cov-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju. 

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

Do tej pory potwierdzono 4666 przypadków zakażenia wirusem SARS-Cov-2. 129 osób zmarło

Liczba wykonanych testów: 92 215

Resort MSZ: 2 476 osób jest hospitalizowanych, 148 130 - objętych kwarantanną, 36 391 - objętych nadzorem epidemiologicznym, 191 osób wyzdrowiało.

Najnowsze ograniczenia

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba poniżej 18. roku życia może wyjść z domu tylko i wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna. Parki, bulwary oraz plaże zostają zamknięte. Za złamanie zakazów grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tys. złotych.

Zmienione zostały także zasady dotyczące robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, jak również zawieszono działalność salonów kosmetycznych i fryzjerskich.

Kilka najważniejszych punktów do zapamiętania w związku ze zmianami:

 • sklepy i punkty usługowe - 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia;
 • targowiska - 3 klientów na 1 punkt handlowy;
 • placówki pocztowe - 2 osoby na 1 okienko pocztowe;
 • w weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane zostają zamknięte;
 • wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach;
 • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach dostępne są dla wszystkich
 • automatyczną kwarantanną będą objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.

24 marca rząd poinformował o wprowadzeniu nowych zasad bezpieczeństwa, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zgodnie z nimi należy ograniczyć wychodzenie z domu z wyjątkami:

 • drogi do i z pracy
 • wolontariatu w walce z koronawirusem
 • niezbędnych spraw życia codziennego (np. wyprowadzenie psa, niezbędne zakupy, wykupienie lekarstwa, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Wprowadzono również zakaz zgromadzeń.

Od 13 marca nałożone zostały ograniczenia w działalności galerii handlowych. Otwarte tam są wyłącznie supermarkety i apteki.

Markety, sklepy spożywcze, apteki oraz banki są otwarte.

Zamknięte zostały miejsca większych zgromadzeń:

 • żłobki, przedszkola, szkoły, uniwersytety;
 • restauracje, kluby, bary (możliwe są usługi na wynos);
 • kina, muzea, centra kultury.

Więcej informacji o ograniczeniach można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Tego dnia na granicach zostały wprowadzone kontrole - pierwotnie na okres od 15 marca br. do 24 marca br. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej przedłużyła ten czas o kolejne 20 dni – od 25 marca br. do 13 kwietnia br. 

Informacja dla Polaków, którzy chcą wrócić do kraju

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, LOT stworzył możliwość powrotu do kraju drogą lotniczą. Zapotrzebowanie można zgłosić za pośrednictwem specjalnie do tego przygotowanej platformy zakupowej LOT-u "Lot do domu". Żeby powrócić do Polski, podróżujący będą musieli kupić bilety samodzielnie. Listę dostępnych rejsów można sprawdzić na stronie PLL LOT.

Od 14 marca przejściami drogowymi, morskimi i lotniczymi do Polski (aktualna lista przejść granicznych tutaj) mogą wjechać obywatele Polski oraz obcokrajowcy, w przypadku kiedy:

 • są małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, bądź pozostają pod stałą opieką obywateli naszego kraju;
 • posiadają Kartę Polaka;
 • są szefami misji dyplomatycznych, członkami personelu dyplomatyczno-konsularnego misji, członkami rodzin wyżej wymienionych szefów;
 • posiadają prawo stałego lub czasowego pobytu w Polsce;
 • mają zezwolenie na pracę lub poświadczenie od pracodawcy

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ uruchomiło infolinię dla Polaków dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem: +48 22 523 8880 

Osoby wracające z zagranicy są objęte 14-dniową kwarantanną.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa nie zgłaszaj się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) ani do przychodni POZ (Podstawowej Opieki Zdrowia). Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa. 

Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś poza granicami kraju, szczególnie w miejscach takich jak: Chiny, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Tajlandia, Wietnam czy Tajwan, bądź miałeś kontakt z osobą, która wróciła z zagranicy, to bezzwłocznie:

 • powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną;
 • zgłoś się do oddziału zakaźnego. Lista placówek znajduje się tutaj;
 • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa. Dołącz do akcji #zostanwdomu i pomóż pozbyć się problemu, z którym przyszło nam wszystkim się zmierzyć.

Zobacz też:


Co sądzisz o tym artykule?
59
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0