Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 3 grudnia - 14 838 nowych zakażeń

Getty Images/Dowell

Newsy

Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 3 grudnia - 14 838 nowych zakażeń

Getty Images/Dowell

Zakażenia, osoby zmarłe i obostrzenia związane z koronawirusem. W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-Cov-2. Oto aktualne przydatne informacje związane z pandemią i sytuacją w kraju. 

Koronawius w Polsce - dane z 3 grudnia 2020 r.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 14 838 – podało Ministerstwo Zdrowia.

Nowe przypadki pochodzą z województw: mazowieckiego (1780), wielkopolskiego (1755), śląskiego (1531), kujawsko-pomorskiego (1354), pomorskiego (1226), warmińsko-mazurskiego (1058), zachodniopomorskiego (939), łódzkiego (889), dolnośląskiego (844), lubelskiego (793), małopolskiego (646), opolskiego (469), podkarpackiego (413), lubuskiego (358), podlaskiego (356), świętokrzyskiego (353). 74 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Na COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 511 osób. Łącznie zmarło 620 osób.

Koronawirus - liczba osób zakażonych, zmarłych, objętych kwarantanną

 1. Do tej pory potwierdzono 1 028 610 przypadki zakażenia wirusem SARS-Cov-2. 18 828 osób zmarło. 
 2. Liczba wykonanych testów: 6 355 941.
 3. Resort MZ: 
 • szpital: 20 477 osób jest hospitalizowanych, wszystkie łóżka dla pacjentów z COVID-19: 38 962;
 • respiratory: zajęte respiratory: 1 986 z 3 109;
 • kwarantanna: 289 972 osób - jest objętych kwarantanną;
 • nadzór epidemiologiczny: 13 646 jest objętych nadzorem epidemiologicznym;
 • ozdrowieńcy: 646 560 osób wyzdrowiało. 

Koronawirus w Polsce - strefy żółte i czerwone - aktualne dane

Ministerstwo Zdrowia co tydzień publikuje listę miejsc objętych restrykcjami związanymi z koronawirusem. Od soboty, 24 października 2020 r. cała Polska znajduje się w czerwonej strefie

 • Gastronomia

Restauracje, kawiarnie i bary wydają dania tylko na wynos. 

 • Szkoła, młodzież i dzieci 

Nauka zdalna. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nauka odbywa się zdalnie. Młodzież może wychodzić na zewnątrz w godzinach od 8.00 do 16.00 tylko pod opieką dorosłego. Przedszkola działają normalnie.

 • Wydarzenia sportowe i kulturalne

Dodatkowo wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Baseny, siłownie, aquaparki, dyskoteki i kluby nocne są zamknięte. Restauracje, bary i kawiarnie wydają dania jedynie na wynos. Sanatoria, podobnie jak na początku epidemii, zostały zamknięte.

Wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne są zamknięte.

 • Sklepy

Sklepy w galeriach handlowych są otwarte od 28 listopada. W sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw.

 • Komunikacja miejska

W transporcie publicznym może być zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

 • Spotkania 

Organizowanie wszelkich spotkań, zebrań i imprez zostało zakazane, natomiast zgromadzenia publiczne są dozwolone, ale liczba uczestników nie może przekroczyć 5 osób.

 • Seniorzy 

Zaleca się, by osoby powyżej 70 lat nie przemieszczały się, chyba że robią to w ramach wykonywania zawodu lub wychodzą do kościoła albo po to, by zaspokoić niezbędne potrzeby życiowe np. na zakupy. 

 • Uroczystości religijne

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości religijnych. Może w nich uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 15 m2 kw. Ponadto wszyscy uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos.

 • Hotele

Obiekty hotelarskie są dostępne tylko dla osób podróżujących służbowo.

 • Maseczki

Obowiązek zakrywani ust i nosa obowiązuje w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz. Maseczki nie trzeba zakładać w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym, na działce albo plaży. Od 28 listopada maseczki są obowiązkowe także w miejscach pracy

Natomiast m.in. biegacze, chodziarze czy rowerzyści, którzy robią to rekreacyjnie muszą zakrywać usta i nos. Odstępstwem od tej zasady są osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, jazdy konnej, w przypadku sędziego lub trenera.

Wyjątek od tego obowiązku stanowią też dzieci poniżej 5. roku życia, osoby niepełnosprawne lub te, które samodzielnie tego zrobić nie mogą.

Jak przygotować się do testu? Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie i jak długo żyje wirus? Zobacz materiały wideo na temat COVID-19. 

Dzień Dobry TVN

Zasady dystansu społecznego

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.

Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie dwumetrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Tym samym kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Wcześniej, 13 marca zapadła decyzja o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pojawienia się objawów wirusa?

W przypadku podejrzenia u siebie obecności koronawirusa należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się wirusa.

Co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem?

 • skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej za pośrednictwem teleporady. Lekarz może zlecić test na koronawirusa;
 • twój stan jest ciężki? Nie czekaj. Zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedź, że możesz mieć koronawirusa;
 • jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną;
 • zadzwoń na specjalną całodobową infolinię NFZ i dowiedz się jak należy postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

Gdzie znaleźć prawdziwe i rzetelne informacje?

Aktualności związane z informacjami o koronawirusie oraz wprowadzanymi zmianami możecie znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia i NFZ oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystkie wprowadzone zasady opisane powyżej mają na celu pokonanie panującego koronawirusa.

Zobacz też:

Źródło: premier.gov.pl | PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
62
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0