Rakieta SLS wystartowała. Misja Artemis I to początek powrotu ludzi na Księżyc

Start rakiety SLS
Rakieta SLS wystartowała. Jaki jest cel misji Artemis I?
Źródło: Kevin Dietsch/Getty Images
Historia podboju i odkrywania kosmosu dzieje się właśnie na naszych oczach. Oficjalnie rozpoczął się program NASA - Artemis I. Rakieta Space Launch System (SLS) wystartowała z Kennedy Space Center na Florydzie. Celem misji jest ustalanie możliwości obecności człowieka na Księżycu. Jaki udział ma w tym Polska? Sprawdź szczegóły.

Najważniejsza obecnie rakieta NASA - Space Launch System (SLS) - wraz z kapsułą Orion o godz. 7:48 pomyślnie wystartowała z Platformy Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie. W ten sposób oficjalnie rozpoczęła się pierwsza misja programu Artemis.

Astronomia i kosmos

Źródło: Dzień Dobry TVN
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Podbój kosmosu dokonuje się małymi kroczkami
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Bartłomiej Harkot - drugi Polak w kosmosie?
Wygrały bilet w kosmos
Wygrały bilet w kosmos
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana
Jego praca to jak szukanie igły w stogu siana

Przebieg programu Artemis I

W trakcie misji Artemis statek Orion, napędzany przez moduł serwisowy dostarczony przez Europejską Agencję Kosmiczną, znajdzie się 100 kilometrów od powierzchni Księżyca. Następnie okrąży go i powróci na Ziemię - planowo ma wylądować 11 grudnia w Pacyfiku. Łącznie ma pokonać prawie 2 miliony kilometrów. To więcej niż jakikolwiek inny pojazd przeznaczony do transportu ludzi. Po drodze ma też zostawić 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał niebieskich będących w pobliżu Ziemi. Na pokładzie Oriona będą trzy manekiny, które mają umożliwić ocenę bezpieczeństwa przyszłych misji dla ludzi.

Cel i plany rozwoju programu Artemis I

Celem całego programu jest powrót do eksploracji Księżyca. Pierwsza, obecna misja będzie jednak bezzałogowa, ponieważ jest testem przed załogowym lotem Artemis II, który planowany jest na 2024 rok. Wówczas odbędzie się lot wokół Księżyca, ale bez lądowania. Lądowanie planowane jest dopiero na misję Artemis III, która ma wystartować rok później. Planowane jest również stworzenie stałej bazy na powierzchni Księżyca oraz stacji kosmicznej Gateway na orbicie wokół niego.

Jeżeli program Artemis się powiedzie, będzie to pierwsze lądowanie człowieka na powierzchni Księżyca od ponad pół wieku. Dotychczas tylko 12 osób miało okazję chodzić po jego powierzchni. Historyczne pierwsze załogowe lądowanie miało miejsce w 1969 r. podczas misji Apollo 11, a ostatnie w ramach misji Apollo 17 w 1972 roku.

Udział Polski w Artemis I

W program zaangażowane są nie tylko Stany Zjednoczone, ale też inne państwa w ramach tzw. porozumień Artemis. Należy do nich również Polska. Nasz kraj miał swój udział we współpracy NASA z Europejską Agencją Kosmiczną nad tworzeniem Oriona. Europejscy astronauci również mają polecieć na Księżyc w ramach przyszłych misji.

Problemy przed startem rakiety SLS

Choć wystartowano z powodzeniem, nie odbyło się to bez problemów. Inżynierowie z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy'ego napełnili główne zbiorniki paliwa rakiety około 5h przed planowanym startem. We wtorkowy wieczór (15.11), podczas odliczania do startu pojawił się następny potencjalny problem. W liniach paliwowych górnego stopnia rakiety prawdopodobnie doszło do wycieku wodoru. Wezwano zespół techników, którzy przybyli na platformę, by rozwiązać problem.

Przesuwano też datę wystartowania rakiety SLS i początku misji. Początkowo miał być to sierpień. Pierwszą próbę odwołano z powodu usterki w zbiorniku na paliwo. Kolejną zaplanowana na przełom września i października. Nie odbyła się jednak ze względu na huragan Ian, który uderzył we Florydę, gdzie znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy'ego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kevin Dietsch/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana