Newsy

Pielęgniarki mogą dostać nowe uprawnienia. Od kiedy?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rynek Zdrowia
Pielęgniarka badająca ciśnienie

Pielęgniarki i położne mogą dostać nowe uprawnienia. Ma je wprowadzić nowelizacja ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Do objęcia części nowych obowiązków będzie konieczne ukończenie specjalistycznych kursów. Co się zmieni?

Nowe uprawnienia dla pielęgniarek - czy będą mogły stwierdzać zgon?

Pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego, a także szpitalnych oddziałach ratunkowych, miałyby dostać uprawnienia do stwierdzania zgonu w ramach czynności ratunkowych. Dotyczyć to ma około 1300 zatrudnionych. Środowisko medyczne walczy o takie same uprawnienia dla pielęgniarek "z tytułem magistra pielęgniarstwa i posiadających specjalizację opieki paliatywnej oraz tych pracujących w zakładach opieki długoterminowej i hospicyjnej" - podaje Rynek Zdrowia. 

Choroba to nie moda

Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
Choroba to nie moda - Martyna Kaczmarek
wideo 2/8

Oprócz stwierdzania zgonu pielęgniarki należące do zespołu ratownictwa medycznego i do szpitalnych oddziałów ratunkowych mają dostać pozwolenie na wykonywanie czynności perfuzjonisty oraz czynności ratunkowe bez zgody pacjenta, jeśli ten nie będzie mógł jej wyrazić ze względu na swój stan. Po zmianach zatrudnienie pielęgniarki na stanowisku perfuzjonisty będzie wymagało ukończenia kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Obecnie pielęgniarka nawet po przejściu takiego kursu nie może pracować na takim stanowisku.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, o ile uzyskają akceptację Sejmu i podpis prezydenta. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wnosi o dalsze poszerzanie kompetencji dla pielęgniarek w opiece paliatywnej i długoterminowej.

- COVID-19 pokazał, jaki jest problem z potwierdzaniem śmierci w przypadku opieki paliatywnej i hospicyjnej. Z powodu braku lekarzy stwierdzających zgon rodziny czekały bardzo długo, aby ktoś mógł zaświadczyć o odejściu pacjenta i wystawić akt zgonu - komentuje Zofia Małas, prezes NIPiP dla Rynku Zdrowia.

Postulowane jest również nadanie pielęgniarkom uprawnień do wystawiania zwolnień lekarskich do 5 dni. "Większość pielęgniarek i położnych ze specjalizacją bądź tytułem magistra jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i orzec krótką niezdolność do pracy. Pielęgniarka czy położna rodzinna, mając kontakt z pacjentem, mogłaby sama decydować o wystawieniu zwolnienia" - uzasadnia Zofia Małas.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rynek Zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: Zinkevych/Getty Images

Pozostałe wiadomości