Newsy

Jeden synek zmarł w łonie matki, drugi ma porażenie mózgowe. Oskarżone lekarki nie przyznają się do winy

Newsy

Kobieta w ciąży patrzy na wynik usg
Jokic.Milos/Getty Images

O tym, że Antoś, jeden z jej synów nie żyje, Aleksandra Wojciechowska dowiedziała się podczas prywatnego badania USG. Tego refundowanego przez NFZ nie mogła się doprosić. Drugi synek, Jaś, urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym i nigdy nie będzie samodzielny. Po sześciu latach śledztwa lekarki, które miały dbać o prawidłowy rozwój bliźniaczej ciąży, usłyszały zarzuty. Grozi im do trzech lat więzienia.

We wrześniu 2015 roku Aleksandra Wojciechowska była w 32. tygodniu ciąży. 11 i 15 września była w gabinetach obu lekarek. Twierdziły, że z dziećmi jest wszystko w porządku. Nie było.

Łódź: dwie lekarki z zarzutami

Pani Aleksandra - jak przekazuje - nie mogła doprosić się badania USG, które refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Miała coraz większe obawy, czy jej dzieci znajdują się pod właściwą opieką. Była zaniepokojona tym bardziej, że od kilku tygodni czuła się źle.

Niezależnie od uspokajających informacji od lekarek zajmujących się ciążą, z narzeczonym udała się na prywatne badanie USG. Usłyszała, że jeden z jej synów - Antoś - nie żyje, a drugi - Jaś - musi jak najszybciej przyjść na świat przez cesarskie cięcie.

Późniejsza sekcja wykazała, że Antoś zmarł od dwóch do sześciu tygodni przed cesarskim cięciem.

Uszkodzenia mózgu i zmiany wsteczne u martwego płodu oznaczają, że nie żył on od dłuższego czasu

- napisali lekarze, którzy przeprowadzili sekcję Antosia.

- Tydzień przed cesarskim cięciem miałam łącznie trzy wizyty u lekarza. Z każdej wychodziłam z zapewnieniem, że z ciążą jest wszystko w porządku. A w tym czasie Antoś już nie żył, a Jaś pobierał od niego martwą tkankę. I z każdą godziną jego stan się pogarszał - mówi Aleksandra.

Jaś urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dwie trzecie jego mózgu zostało uszkodzone.

Nierozpoznanie obumarcia wewnątrzmacicznego (…) uniemożliwiło wdrożenie odpowiednich procedur, zmierzających do ukończenia ciąży lub monitorowania pozostałego przy życiu płodu

- ocenił profesor Mirosław Wielgoś, który na polecenie prokuratury oceniał sprawę jako biegły.

To z kolei - jego zdaniem - doprowadziło do "nieodwracalnych zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego tegoż płodu rzutujących na prawidłowy rozwój pourodzeniowy".

Lekarki, które przekonywały, że z bliźniaczą ciążą wszystko jest w porządku, po sześciu latach śledztwa, usłyszały zarzuty.

- Obie usłyszały zarzuty narażenia dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jedna z nich dodatkowo jest podejrzana o spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jednego z jej synów - mówi Krzysztof Bukowiecki z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Podejrzane nie przyznają się do winy. Odmówiły składania wyjaśnień. Grozi im do trzech lat więzienia.

Porażenie mózgowe - potrzebna pomoc

Rodzice Jasia, Aleksandra Wojciechowska i Rafał Turczyn, musieli zmienić całe swoje życie.

- Po sześciu latach podejrzane usłyszały zarzuty, ale mamy świadomość, że do ich skazania może upłynąć jeszcze wiele czasu. Sprawa cywilna, w której domagamy się zadośćuczynienia ciągle jest w toku. Żeby było nas stać na rehabilitację naszego syna, musieliśmy sami wiele się nauczyć - mówi matka chłopca.

Dwa lata temu uzyskała kwalifikacje terapeuty zajęciowego. Jest też ekspertem w zakresie terapii dzieci po porażeniu mózgowym.

- Robimy, co możemy dla naszego dziecka, nie poddajemy się. Nie zmienia to faktu, że po tych wszystkich latach czujemy się pozostawieni sami sobie - mówi mama Jasia.

Pozostawiona bez wsparcia finansowego rodzina musi teraz sprostać kolejnemu wyzwaniu: w ostatnim czasie stan Jasia bardzo się pogorszył. Lekarze wykryli u niego postępującą deformację biodra, która może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa. Chłopiec musi być poddany operacji tak szybko, jak to tylko możliwe.

Rodzice wierzą, że życie ich syna może uratować tylko kosztowna operacja za granicą.

- Kochamy synka najbardziej na świecie i nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Niestety, pieniędzy brakuje nawet na codzienną rehabilitację, dlatego bez pomocy nie damy rady - dodaje Rafał Turczyn, ojciec chłopca. Pomóc rodzinie można tutaj.

Więcej informacji na TVN24.

Dziecięce porażenie mózgowe. Zobacz wideo:

Zobacz też:

W ciąży przeszła udar. "Lekarze powiedzieli, że żona do rana raczej nie przeżyje"

Ma 57-lat i została mamą. "Moje dziecko miałoby się nie urodzić tylko dlatego, że jestem stara?"

Mała Ania choruje na SMA i potrzebuje naszej pomocy. W akcję "Walka z czasem" zaangażował się Rademenez

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości