Marta Szwonder urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Lekarze nie dawali jej wielkich szans na normalne funkcjonowanie. Jej rodzice nie poddali się i postanowili zawalczyć o normalne życie córki. 34-latka przeszła wiele operacji, ale niestety zmaga się z ogromnym bólem. Z powodu powikłań po zabiegu, młoda kobieta przestała chodzić, grozi jej paraliż, a nawet śmierć. Można jej jednak pomóc. Zapraszamy na reportaż programu Uwaga TVN.
"Nic go nie spłoszyło".
Przemysław Kondratowicz cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Mimo braku sprawności fizycznej 41-latek stale podejmuje nowe wyzwania w życiu. Mężczyzna zdobył tytuł magistra, a jego następnym celem było napisanie książki, którą tworzył przy pomocy nosa. Zajęło mu to 5 lat.
Choroba dziecka to dla rodziców ogromne wyzwanie. Bardzo często zdarza się, że bez odpowiedniego wsparcia nie są w stanie zapewnić mu właściwej opieki. Tak jest w przypadku Izy. Rodzice dziewczyny, aby złagodzić ból, którego doświadcza, zdecydowali się założyć zbiórkę w jednym z serwisów. Na leczenie córki chcą uzbierać ok. 100 tysięcy złotych. Jak można im pomóc?
Krzysztof Krauze to utalentowany uczeń jednego z warszawskich liceów, którego życie wystawiło na próbę. 17-latek urodził się z czterokończynowym porażeniem mózgowym, a niespełna 5 lat temu miał wypadek, na skutek którego rozwinęła się jałowa martwica głowy kości udowej. W ubiegłym roku stwierdzono u niego obustronne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Poznajcie jego historię.
Wiktor zdobył wicemistrzostwo w RaceRunningu w 2019 r. Nastolatek nie tylko każdą wolną chwilę poświęca na treningi, ale też swoją pasją postanowił zarażać innych. Młody sportowiec ma w sobie ducha walki i chce sięgać po więcej.
"Marcin, dusza zamknięta w wybrakowanym avatarze. Ludzie patrzą i myślą: 'ale brzydki!', a potem go ignorują i zamiast się zwracać do niego – gadają do opiekuna"- mówi siostra Marcina Szymczaka. Mężczyzna ma 38 lat i choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe. To schorzenie jednak nie przeszkadza mu pomagać innym, dlatego z głębi serca postanowił wesprzeć Fundację TVN w budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.
Daniel Omielańczuk to nie tylko znany zawodnik MMA, ale też kochający ojciec. Wraz z żoną gotowi są na wszystko, by pomóc chorej córeczce. Pola i jej siostra bliźniaczka urodziły się we wrześniu 2018 r. w 30 tygodniu ciąży - przerwanej nagle ze względu na zagrożenie zamartwicą. Kilkuletnia dziewczynka przeszła bardzo wiele operacji, a rehabilitacja jest niezwykle kosztowna.
O tym, że Antoś, jeden z jej synów nie żyje, Aleksandra Wojciechowska dowiedziała się podczas prywatnego badania USG. Tego refundowanego przez NFZ nie mogła się doprosić. Drugi synek, Jaś, urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym i nigdy nie będzie samodzielny. Po sześciu latach śledztwa lekarki, które miały dbać o prawidłowy rozwój bliźniaczej ciąży, usłyszały zarzuty. Grozi im do trzech lat więzienia.
Lena i Jakub chorują na dziecięce porażenie mózgowe. Mimo że choroba jest nieuleczalna, to dzięki farmakologii i odpowiedniej rehabilitacji można poprawić sprawność dziecka. Od pewnego czasu mali pacjenci ćwiczą na urządzeniach, które powstały dzięki technologii wykorzystywanej w... przemyśle filmowym. Jak to możliwe?
Zuzia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Każdego dnia toczy heroiczną walkę o poprawę sprawności. Rodzice dziewczynki robią, co mogą, aby ich córka w jak najmniejszym stopniu odczuwała ograniczenia. Lista ich potrzeb pozostaje długa.
11-letni Kacper Ziółkowski razem z rodziną mieszka w przerobionej stodole. Chłopiec ma porażenie mózgowe, ale dzięki determinacji rodziców i intensywnej rehabilitacji uniknął wózka. Rodziną zainteresowali się reporterzy programu Uwaga! oraz Fundacja TVN Nie Jesteś Sam. Dzięki Waszemu wsparciu rodzina otrzyma w te świta nowy dom! DZIĘKUJEMY za okazane wsparcie!
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Rylik spotkała się z autorką projektu "Chcieć to spróbować" oraz z fizjoterapeutką niepełnosprawnych dzieci. Pierwszy turnus narciarsko terapeutyczny dla dzieci z porażeniem mózgowym za nami. Jakie są jego efekty?
Jednym z priorytetów Fundacji TVN "Nie jesteś sam" jest finansowanie bądź współfinansowanie rehabilitacji dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym lub z przepukliną oponowo-rdzeniową. Zobaczcie historię Antosia, który miał nie słysząc i nie widzieć. Stało się jednak inaczej.
Gdy miał 3 miesiące, lekarze podali mu zintegrowaną szczepionkę. Jego stan nagle się pogorszył. Zapadł w śpiączkę, a gdy się obudził był apatyczny, miał drgawki, przestał się prawidłowo rozwijać. Diagnoza: mózgowe porażenie dziecięce. Brytyjscy lekarze, którzy podali mu w szpitalu szczepionkę nigdy nie potwierdzili, że to powikłania po szczepieniu. Rodzice, teraz już 4-letniego Maksa, nie zgadzają się z tym. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mamę Maksa Panią Anetę Szenderę i dr Bożenę Ryczkowską, pediatrę. Jak przebiega rehabilitacja Maksa i ile kosztuje? Czy rodzice chłopca będą walczyć o odszkodowanie?
Pani Joanna Kryszczyńska od lat zajmuje się dziećmi. I to dziećmi szczególnej troski - z porażeniem mózgowym. W studiu Dzień Dobry TVN Pani doktor była gościem Anny Maruszeczko. Dlaczego tak trudno postawić szybką i jednoznaczną diagnozę w przypadku tej choroby? Zobaczcie kolejny odcinek "Zielonych drzwi".
Kiedy się urodziła, ważyła 800 gramów. Mieściła się w jednej dłoni. Przez sto dni lekarze walczyli o jej życie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Dorota Anisimowicz – mama Karoliny chorej na mózgowe porażenie dziecięce oraz sama Karolina wraz z siostrą Weroniką.
Wśród dzieci niepełnosprawnych ruchowo, ponad połowa to dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Kacper i Patryk to jednojajowe bliźniaki. Jeden z braci cierpi na MPD, czyli na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Jeśli jego mózg będzie odpowiednio gimnastykowany, Kacper może pójść na studia i na dalszym etapie życia może pracować. Jak odpowiednio rehabilitować osoby z tą chorobą? Anna Maruszczeko rozmawiała z Hanną Sochą, pedagogiem specjalnym oraz Grażyną Redlisiak, instruktorem i terapeutą Kinezjologii Edukacyjnej.