15-latek stworzył grę dla siostry z niepełnosprawnością. "Na początku to było dla zabawy"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Siostra, która została bohaterką dla brata (napisy)
Siostra, która została bohaterką dla brata (napisy)
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Przemek Kossakowski o wsparciu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Niepełnosprawne ofiary wojny w Ukrainie. Jak im pomóc?
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Życie z niepełnosprawnym dzieckiem
Antek Jastrzębski samodzielnie wykonał grę komputerową, w której główną bohaterką jest jego siostra Teresa, osoba z niepełnosprawnością. Jak wpadł na ten pomysł? Zobacz wyjątkowy reportaż.

Gra komputerowa dla siostry

Antek i Teresa Jastrzębscy to kochające się rodzeństwo. 14-latka ma mózgowe porażenie dziecięce, czterokończynowe, spastyczne.

- To warunkowało nasze życie. Być może to też wpłynęło na to, że wykształciła się w Antku pewna wrażliwość, bo widział, że życie ludzkie jest kruche - powiedział Artur Jastrzębski, tata Antka i Tereski. - To, co najbardziej nas zaskoczyło, przekroczyło wszelkie granice naszej wyobraźni, to jest to, że mój syn zrobił grę. Mało tego ta gra cieszy się taką popularnością. Antek wpadł na pomysł, że bohaterem tej gry będzie jego siostra niepełnosprawna - dodał ojciec nastolatków.

Antoni Jastrzębski w tajemnicy przed bliskimi stworzył grę komputerową.

- Po prostu postanowiłem, że może spróbuję, może mi się uda stworzyć taki mały projekcik. Na początku to było dla zabawy - wyznał brat Teresy. - Gra się nazywa Czereśniowe Ciasto Tereni. Polega na tym, że Tereska pokonuje przeszkody oraz zbiera czereśnie - dodał.

Brat stworzył grę dla siostry z niepełnosprawnością

15-latek przyznał, że tworzył grę, ponieważ przyświecała mu ważna misja.

- Wszystko, co jest na tym poziomie, to stworzyłem sam: postaci, budynki, tło. Chciałem pokazać nie tylko Teresce, ale wszystkim innym niepełnosprawnym osobom, że one też mogą mieć własną grę i mogą być tą osobą przewodnią w grze. Pokazać, że oni też są ważni, że pokonują wiele przeszkód w życiu, z wieloma rzeczami muszą się zmagać. Zawarłem właśnie w grze takie bariery, które Teresa pokonuje codziennie podczas zwykłego dnia, jakieś schody, krawężniki, śmietniki - wyjaśnił Antek.

Relacja między Antkiem i Tereską zawsze była wyjątkowa.

- Antek jest bardzo dużym motywatorem dla Tereski. Ona właściwie od samego początku, jak była malutka, naśladowała go. Jak widziała jego treningi w ramach piłki nożnej, to próbowała też grać w piłkę nożną. Zapraszała go do wspólnej gry. Antek nas często ratuje właśnie w różnych takich trudnych sytuacjach. Idzie do Tereski, rozmawia z nią, pomaga jej przy robieniu zadań domowych. No i przede wszystkim ją motywuje, jak Terenia jest zmęczona i na przykład czasami nie chce iść na trening - przyznała Edyta Jastrzębska, mama Antka i Teresy.

Więcej informacji można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Marta Wrońska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości