Newsy

Jesienią kolejny lockdown? Ekspertka z Rady Medycznej: "Musimy pogodzić się z tym, że COVID-19 z nami zostanie"

Newsy

Moment RFAll rights reserved - Copyright/Getty Images

Czy jesienią - wraz ze z czwartą falą pandemii - gospodarka w Polsce znowu zostanie zamknięta? Zdaniem prof. Magdaleny Marczyńskiej z Rady Medycznej kolejny lockdown to nie najlepszy pomysł. W ocenie specjalistki, nawet jeśli chorych na COVID-19 będzie więcej i konieczne będą obostrzenia, to nie mogą one obejmować osób zaszczepionych.

Koronawirus w Polsce. Czy jesienią będzie kolejny lockdown?

- Nie powinno być już powrotu do strategii lockdownów. Z COVID-19, tak jak i z innymi chorobami, trzeba próbować normalnie żyć. Oczywiście, pewne kwestie zostaną z nami być może na zawsze. Maseczki w zamkniętych przestrzeniach – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, raczej staną się już normą. Nie jesteśmy jednak w tej samej sytuacji co rok temu, gdy nikt nie był zaszczepiony. Dlatego blokowanie wszystkiego w ogóle nie powinno być już rozważane – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Dodała, że nie ma jeszcze stanowiska całej Rady Medycznej w tej sprawie, ale jej zdanie w tej kwestii jest jasne.

- Nie wolno nam podważyć programu szczepień. Jeżeli ktoś, szczepiąc się, wiedział, że będzie mógł normalnie żyć, że będzie wolny od obostrzeń, to tak powinno pozostać. Inaczej cały ten program traci sens. Szczepienia działają, chronią nas przed ciężkim przebiegiem zakażenia i hospitalizacją. Dlatego, jeżeli wróci temat obostrzeń, to nie powinny one dotyczyć osób zaszczepionych – powiedziała stanowczo prof. Marczyńska.

Koronawirus w Polsce. Kogo obejmą ewentualne obostrzenia?

Doświadczenia z innych krajów pokazują już wyraźnie, że nowe zakażenia pojawiają się w ogromnej większości w grupach osób wrażliwych na zakażenie, czyli niezaszczepionych.

- Oczywiście nie jesteśmy wszechwiedzący i zawsze może pojawić się taki wariant wirusa, który zupełnie ominie obecne szczepionki, ale nie mamy teraz do czynienia z taką sytuacją. Jeżeli więc ktoś ma przeciwciała w wyniku szczepienia, bądź jeżeli przechorował niedawno COVID-19, to powinien mieć możliwość korzystania ze wszystkich usług, które oferują różne branże. O nich też nie wolno zapominać, bo przecież "wysadzanie w powietrze" określonych branż co jesień czy zimę to katastrofa dla państwa, dla gospodarki, dla społeczeństwa. Musimy pogodzić się z tym, że COVID-19 z nami zostanie i starać się normalnie żyć – podkreśliła ekspertka.

Wskazała, że teraz przychodzi również czas na odpowiedzialność indywidualną. Polacy w jej przekonaniu powinni też zrozumieć, że z infekcjami dróg oddechowych – bez względu na ich pochodzenie – winno się zostać w domu.

- Wyleczmy się, a potem wracajmy do pracy. A przeciw COVID-19 zaszczepmy się, bo to najlepsza forma ochrony zdrowia i życia – powiedziała prof. Marczyńska.

Zobacz wideo: Jak przygotować się do szczepienia?

Zobacz także:

Walka z COVID-19 w Europie. Obowiązkowe szczepienie medyków, a bary, kina i teatry tylko dla zaszczepionych

Trzecia dawka szczepienia przeciwko COVID-19. Kogo będzie dotyczyć?

Wracasz do Polski z wycieczki zagranicznej? Rząd zmienia przepisy wjazdowe, są nowe wytyczne

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości