Koronawirus

Czy można wybrać szczepionkę, którą zostaniemy zaszczepieni? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Koronawirus

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności antidotum otrzymują osoby związane z ochroną zdrowia oraz seniorzy. Czy osoby, które mają już wyznaczony termin szczepienia mogą sobie wybrać szczepionkę, którą zostaną zaszczepieni?

Szczepionka przeciwko COVID-19 - czy możemy ją sobie wybrać?

Opracowania szczepionki na COVID-19 podjęła się niemal setka firm farmaceutycznych. Do tej pory dopuszczonych do użytku zostało osiem preparatów, ale do Polski dotarły tylko dwie - od firm Moderna i Pfizer BioNTech. Czy można sobie wybrać szczepionkę, którą chcemy być zaszczepieni?

- Firma Pfizer wypełnia niemal 90 proc. wszystkich dostaw. W niektórych punktach szczepień pojawia się już szczepionka Moderny. Natomiast nie będzie takiej możliwości, żeby w jednym punkcie pojawiły się dwie szczepionki. Na tę chwilę nie ma też szansy na wybór szczepionki ani zmiany preparatu, którym rozpoczęliśmy szczepienie - tłumaczył dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Narodowy Program Szczepień

Szczepienia przeciwko COVID-19 wystartowały w Polsce tuż po świętach Bożego Narodzenia. Antidotum na COVID-19 - w pierwszej kolejności - otrzymali lekarze, pielęgniarki, pracownicy DPS, czyli wszystkie osoby, które na co dzień zajmują się ochroną zdrowia.

Od 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Tydzień później możliwość zapisu otrzymały osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów wystartowały 25 stycznia.

Zaraz po seniorach szczepionkę mają otrzymać osoby z chorobami przewlekłymi (np. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi), a także nauczyciele i pracownicy służb mundurowych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

Mikołaj cierpi na zespół kociego krzyku. "Patrzenie na niego wzrusza każdego dnia"

Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 zalecana tylko osobom do 65 lat. "Dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości