Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 zalecana tylko osobom do 65 lat. "Dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność"

szczepionka
TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images
Źródło: Science Photo Library RF
Preparat firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 powinien być podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. Takie zalecenie wydała komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha. Uzasadniono to niewystarczającą ilością danych w badaniach nad tą szczepionką.

Szczepionka AstraZeneca dla osób poniżej 65 lat

Problemy z pełnym dopuszczeniem do obrotu preparatu stworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i produkowanego przez AstraZeneca sygnalizowała wcześniej niemiecka prasa. Tabloid "Bild" pisał, że podobną decyzję wyda Europejska Agencja Leków (EMA).

- Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia - ocenili eksperci komisji (STIKO) w komunikacie ministerstwa zdrowia.

Oznacza to, że w Niemczech stosowanie tego preparatu będzie zalecane tylko dla osób w wieku od 18 do 64 lat.

Już zatwierdzone do użytku w UE szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderny są stosowane także do szczepienia osób starszych.

AstraZeneca - problemy ze szczepionką przeciw COVID-19

Kłopoty są wynikiem niewielkiej liczby starszych pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych. Choć wcześniejsze badania wykazały, że preparat jest bezpieczny dla seniorów, dokładne oszacowanie jego skuteczności jest niemożliwe. Jak wynika z dokumentu STIKO, w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. r.ż. (spośród łącznie ponad 11,6 tys. uczestników), wśród których zdarzyły się jedynie dwie infekcje - jedna w grupie zaszczepionej i druga w grupie, która otrzymała placebo.

Zalecenie STIKO może prowadzić do konieczności zmiany rozporządzenia w sprawie szczepień w Niemczech. Obecnie szczepione są tylko osoby z grup ryzyka - mieszkańcy i pracownicy domów opieki, osoby w wieku 80 lat i starsze oraz personel szpitalny z oddziałów szczególnie wysokiego ryzyka.

Mimo dopuszczenia do użytku szczepionki przez Wielką Brytanię i część innych krajów, AstraZeneca napotkała na trudności w procesie zatwierdzania preparatu przez urząd w USA. W piątek decyzję w tej sprawie ma wydać EMA.

Jeśli przychyli się ona do opinii niemieckich ekspertów, może to dodatkowo skomplikować plany szczepień w całej Europie, borykającej się z opóźnieniami dostaw. AstraZeneca miała być jednym z głównych dostawców szczepionek dla państw UE.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszyły w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Jak się zapisać na szczepienie? Przejdź do artykułu: Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie?

Komisja Europejska: AstraZeneca ma obowiązek dostarczyć zakontraktowane szczepionki. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Agnieszka Włodarczyk jest w ciąży: "Nowy rozdział". Aktorka pochwaliła się zaokrąglonym brzuszkiem

Julia Wieniawa rozciąga się na kanapie. "Wygięta w chińskie 8"

Paweł i Olimpia Burczykowie kręcą film o córce z autyzmem. "Jeśli choć jedno dziecko nie spotka się z odrzuceniem na osiedlu, to już zmienimy świat"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!