Gwiazdy

Qczaj po raz pierwszy zabrał do studia Grażynę. Kim jest ta kocica?

Gwiazdy

Szacuje się, że w Polsce mieszka ponad 6 milionów kotów - wśród ich właścicieli są znani i lubiani. O swoich kocich doświadczeniach opowiedzieli Qczaj i Andżelika Piechowiak. Czy tych zwierzaków rzeczywiście nie da się całkowicie udomowić?

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji studio Dzień dobry TVN odwiedzili Antonina Kondrasiuk, behawiorystka zwierząt, oraz Qczaj, na co dzień dumny właściciel kotki Grażynki. Prowadzące, Agnieszka Woźniak-Starak i Ewa Drzyzga połączyły się również z Andżeliką Piechowiak, która uratowała Klakiera i Ryśka.

Znani posiadacze kotów

Mówi się, że koty nie są do końca udomowione i tak naprawdę chodzą swoimi drogami. Qczaj zgadza się z tym przeświadczeniem.

- To prawda, Grażyna robi to, co jej się żywnie podoba. Ja na początku byłem pewien, że ją nauczę, żeby nie wchodziła na stół i że będzie taka wychowana, ale nie ma opcji - śmieje się.

Trener adoptował kotkę wiosną ubiegłego roku. Jak mówi, Grażynka wniosła w jego życie wiele pozytywnej energii.

Andżelice Piechowiak udało się za to udomowić kota Ryśka. Wcześniej żył na wolności i był dzikim kocurem, ale odkąd mieszka w domu, stał się typowym kanapowcem.

- Jest bardzo kochającym, czułym zwierzątkiem. Ogólnie to jest kot, którego można przytulać, miziać i zrobić z nim właściwie wszystko - mówi aktorka.

Behawiorysta zwierząt o kotach

O tym, jakie są koty i czy słusznie przypisuje im się pewne zachowania wypowiedziała się Antonina Kondrasiuk, behawiorystka zwierząt.

- Po pierwsze, kot nie lubi ograniczania wolności . Grażyna też szukała sobie jakiegoś miejsca, w którym mogłaby się schować. Ta sytuacja nie jest dla niej komfortowa, bo nie może zrobić tego, co by chciała. Kot lubi panować nad sytuacją, a kiedy bierzemy go na kolana i przytulamy to nie ma tej kontroli - tłumaczy.

Specjalistka dodaje też, że szkolenie psów przebiega o wiele łatwiej. To dlatego, że są w pełni udomowione i lubią współpracować z ludźmi. Koty, nawet te rasowe, zawsze będą miały w sobie trochę dzikości . Nie oznacza to jednak, że można je zostawić na weekend same w domu. Taka sytuacja jest dla nich bardzo niekomfortowa.

- Koty domowe są całkowicie uzależnione od tego, co im zaoferujemy - wyjaśnia behawiorystka.

A Wy, wolicie psy czy koty?

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz wideo: 7 ciekawostek o kotach

Autor: Mateusz Łysiak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości