Gwiazdy

"Esmeralda" podbijała serca widzów TVN. Jak po latach wyglądają główni bohaterowie tej telenoweli?

Gwiazdy

Esmeralda
TVN

"Esmeralda" to jedna z najpopularniejszych meksykańskich telenowel. Premierowy odcinek został wyemitowany 5 maja 1997 roku, a serial cieszył się ogromną popularnością nie tylko w Meksyku, ale także w innych krajach hiszpańskojęzycznych oraz w Europie. W Polsce była to druga po "Niewolnicy Isaurze" latynoska produkcja, na punkcie której Polacy oszaleli.

"Esmeralda" - fabuła

Główną bohaterką "Esmeraldy" jest niewidoma dziewczyna o imieniu Esmeralda, czyli Szmaragd. Nie ma rodziców, wychowała ją Dominga, a jej przewodnik to Malesio. W otoczeniu Esmeraldy jest także doktor Lucio Malaver, który darzy dziewczynę toksycznym uczuciem.

Esmeralda nie wie, że tak naprawdę jest córką państwa Penarealów. W dniu, kiedy się urodziła, Dominga przyjmowała dwa porody – u bogatych i wpływowych Penarealów oraz w chłopskiej rodzinie, w której na świat przyszedł chłopczyk. Jego mama niemal od razu zmarła. Z kolei Esmeralda była bardzo słaba, Dominga uznała, że nie żyje. Została namówiona, aby zamienić dzieci. Później zorientowała się jednak, że dziewczynka oddycha. Obawiając się gniewu Peniarealów, zachowała ten fakt w tajemnicy i sama zajęła się dzieckiem.

Po latach drogi Jose Armando i Esmeraldy krzyżują się. Oboje czują, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż komukolwiek się wydaje.

TVN

"Esmeralda" - obsada

W Esmeraldę wcieliła się 29-letnia wówczas Leticia Calderón. Z kolei jej ukochanego Jose Armando zagrał 31-letni Fernando Colunga. "Esmeralda" na długo otworzyła im drzwi do wielkiej kariery, nie tylko w ich rodzinnym Meksyku.

Trzeba jednak przyznać, że po Esmeraldzie, Leticia nie zagrała już równie kultowej roli. Później pojawiła się jeszcze w serialach "Daniela i przyjaciele" (1998), "Labirynt namiętności" (1999), "Prawdziwa miłość" (2003), "Miłość i przeznaczenie" (2011), "Nieposkromiona miłość" (2012). W 2016 roku zagrała czarny charakter w serialu "Kobiety w czerni". Dzięki tej roli po raz kolejny otrzymała uznanie krytyków i widzów. Dziś wciąż jest aktywna zawodowo.

Prywatnie Leticia Calderón mierzyła się z wieloma przeciwnościami losu. Jej pierwszym mężem był stomatolog Marco López. Małżeństwo przetrwało dwa lata. Leticia zakochała się w przystojnym prawniku. Juan Collado miał już wtedy dwójkę dzieci z poprzedniego związku. Calderón wyszła za niego w 2003 roku. Wcześniej urodziła swojego pierwszego syna, Luciana. Chłopiec ma zespół Downa i cierpi na dysautonomię.

- Płakałam, gdy dowiedziałam się o zespole Downa. Pytałam, dlaczego tak się stało. (…) Obawiałam się reakcji Juana, przecież miał już dwoje zdrowych, normalnych dzieci – mówiła w wywiadzie. W 2004 roku na świat przyszedł drugi syn Leticii i Juana, Carlo.

Z kolei Fernando Colunga, jeszcze przed "Esmeraldą" był jednym z najbardziej rozchwytywanych latynoskich aktorów. Zagrał w innych popularnych telenowelach, tj. "Marimar", "Maria z przedmieścia", "Paulina", "Nigdy cię nie zapomnę", "W niewoli uczuć", "Prawdziwa miłość", "Sidła namiętności", "Kobieta ze stali" czy "Pasión y poder" w 2016 roku. Mimo że 3 marca 2021 roku skończył 55 lat, wciąż jest w znakomitej formie.

Leticia Calderón w Polsce

Telenowela była emitowana na antenie TVN w latach 1998-1999. W lutym 1999 roku, na zaproszenie stacji, Leticia Calderón przyleciała do Polski. Tłumy zebrały się na Lotnisku Okęcie, a potem w centrum handlowym, gdzie odbyło się spotkanie z serialową Esmeraldą. Aktorka zaskoczyła wszystkich swoim wyglądem – nie przypominała granej przez siebie bohaterki, która miała długie, gęste, ciemne włosy. Calderón zaprezentowała się w krótkiej blond fryzurze.

Będąc w Polsce pojawiła się w specjalnym wydaniu programu Pod napięciem w TVN. Odwiedziła Dom samotnej matki w Chyliczkach, była także w Łodzi i Czeladzi. W prezencie otrzymała m.in. polską wódkę, a swój ostatni wieczór w Polsce spędziła w rosyjskiej restauracji Carina, gdzie z rąk jej właścicielki - Magdy Gessler - dostała w prezencie tort, a od TVN otrzymała porcelanową zastawę.

Zapis jej 6-dniowej wizyty w Polsce wciąż można obejrzeć w archiwum Faktów TVN.

Zobacz wideo: Dwie trzecie dzieci po szkole, wieczorami i w weekendy korzysta jednocześnie z więcej niż jednego ekranu

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Pozostałe wiadomości