Gorące tematy

Świeć przykładem - noś odblaski. Ten drobiazg może uratować życie

Gorące tematy

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Świeć przykładem – noś odblaski
Świeć przykładem – noś odblaskiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Odblaski noszone w formie breloczka, czy naklejki mogą uratować nam życie. Choć wydaje się to banalną sprawą, Aneta Niciak opowiedziała w Dzień Dobry TVN o tym, jak istotne jest, by zadbać o bezpieczeństwo pieszych, a zwłaszcza dzieci. W jaki sposób możemy uniknąć wypadku, gdy zimą zmrok zapada szybciej?

Bądź widoczny na drodze

Bezpieczeństwo na drodze to temat, który regularnie powraca wraz z zimową aurą. Choć mogłoby się wydawać, że odpowiedzialność leży po stronie kierowców, warto pamiętać, że piesi również mogą zadbać o swoją widoczność na ulicy. Aneta Niciak, ekspertka z zakresu bezpieczeństwa drogowego, opowiedziała w Dzień Dobry TVN o odblaskach, które mogą ocalić nam życie.

 - Polska jest na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o śmiertelność pieszych podczas wypadków drogowych. [...] W Polsce ginie 10 razy więcej osób niż na przykład w Niemczech – rozpoczęła ekspertka.

Aneta zauważyła, że potencjalne zagrożenie na drodze nie wynika tylko z winy kierowców. Piesi często nie są skupieni na tym, co dzieje się dookoła nich: patrzą w telefon lub mają w uszach słuchawki z głośną muzyką.

Odblask, czyli drobiazg, który ratuje życie

Od pierwszego czerwca ubiegłego roku zmieniło się prawo o ruchu drogowym. Przypomnijmy, że od tamtej pory, pieszy ma absolutne pierwszeństwo, by wejść na pasy, co po zmroku może powodować niebezpieczne sytuacje. Ekspertka zauważa, że pewnym zabezpieczeniem mogą być odblaski przymocowane do naszego ubrania.

- To, że pieszy wszystko widzi i wszystko kontroluje, to nie znaczy, że tak samo widzi kierowca, ponieważ kierowcy pieszy zupełnie znika. Percepcja kierowcy po zmroku skupiona jest na punktach świetlnych – tłumaczyła specjalistka.

Aneta Niciak zaprezentowała w studiu różnego rodzaju odblaski, które, jak się okazuje, mogą być całkiem stylowe. Naklejki na plecak, bransoletki, lampeczki ledowe, opaski, nakładki na buty, czy breloczki. Możliwości jest wiele, a najbardziej skuteczna jest klasyczna kamizelka odblaskowa.

- Zwróćmy uwagę, aby na tych odblaskach był znak CE, bo to oznacza, że ten odblask przeszedł ocenę zgodności i sprostał wymaganiom. Światło odbite będzie na tyle mocne, że kierowca nawet z 300 metrów będzie mógł je dostrzec - wyjaśniła ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości