Gorące tematy

Świąteczne podróże - jakie czekają nas utrudnienia? Ekspert: "Są kraje, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Już za kilka dni Boże Narodzenie. Część Polaków mieszkających poza granicami chciałoby spędzić święta w naszym kraju. Należy do nich m.in. Hanna Zborowska Neves, która na co dzień mieszka w Brazylii. Czy musi liczyć się z jakimiś ograniczeniami? A co jeśli ktoś zdecyduje się spędzić święta poza Polską?

Hanna Zborowska Neves przylatuje do Polski na Boże Narodzenie

Jedną z osób, które zamierzają przyjechać na święta do Polski jest mieszkająca na co dzień w Brazylii Hanna Zborowska Neves. Blogerka i córka znanej aktorskiej pary nie była w naszym kraju od ślubu swojej siostry Zosi, który odbył się w sierpniu 2019 r., dlatego niezwykle cieszy się, że w końcu będzie mogła zobaczyć najbliższych, a przynajmniej ma taką nadzieję. Okazało się bowiem, że w jej przypadku przylot do Polski nie jest wcale taki prosty. Pierwsze bilety kupiła w styczniu tego roku, ale lot został odwołany. Do takiej samej sytuacji doszło jeszcze trzy razy. Najbliższa podróż na razie nie jest zagrożona, choć Hanna będzie tego pewna dopiero wtedy, gdy wsiądzie do samolotu. Powiedziała też, że choć linie lotnicze i polskie władze nie wprowadziły wymogu zrobienia przed wylotem tekstu na koronawirusa, ona zdecydowała się go wykonać, by nie narażać swojej rodziny.

- To był bardzo nieprzyjemny wymaz z nosa i gardła - stwierdziła.

Ponieważ nasza rozmówczyni zjawi się w Polsce przed końcem grudnia, a więc przed wprowadzeniem dodatkowych ograniczeń, nie będzie musiała przechodzić kwarantanny.

Przyjazdy i wyjazdy na święta - jakie utrudnienia

W obecnej chwili obywatele Polski oraz cudzoziemcy, którzy są ich małżonkami lub dziećmi, albo pozostają pod ich stałą opieką, po przyjeździe do naszego kraju są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Przymusowej izolacji nie muszą także odbywać osoby z paszportem UE.

- Jeżeli jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, również Zjednoczonego Królestwa (bo Wielka Brytania jest do 31 grudnia 2020 r. traktowana jako Unia Europejska), możemy do Polski przylecieć bez żadnego problemu, nie odbywając kwarantanny - powiedział ekspert ds. turystyki, Maciej Nykiel.

Przepisy mają się jednak wkrótce zmienić i od 28 grudnia przyjezdnych czeka obowiązkowa kwarantanna. Szczegóły nie są jednak jeszcze znane.

Sprawa ma się inaczej w przypadku wyjazdu z Polski. W tej sytuacji możemy właściwie podróżować do każdego kraju na świecie, ale musimy liczyć się z pewnymi restrykcjami wprowadzonymi przez poszczególne władze. W większości państw Unii Europejskiej istnieje na przykład konieczność odbycia kwarantanny.

- Przepisy są bardzo skomplikowane. Najczęściej te obostrzenia są mniejsze dla rodziny w pierwszej linii, w tym żony, męża i dzieci. Na przykład, jeśli w Niemczech przebywa członek naszej rodziny w pierwszej linii, to do 72 godzin możemy go odwiedzić bez żadnego problemu - wyjaśnił ekspert.

Z kolei w Anglii i Szkocji, gdzie mieszka wielu Polaków, podróżnych obowiązuje czternastodniowa izolacja. W przypadku tego pierwszego kraju, od 15 grudnia kwarantannę można skrócić o połowę, o ile zdecydujemy się na przeprowadzenie testu na obecność koronawirusa. Można go wykonać w ciągu pięciu dni od przyjazdu. Negatywny wynik skończy przymusową izolację.

Są jednak kraje, w których nie ma ani obowiązku przechodzenia kwarantanny, ani wykonywania tekstu na koronawirusa. Są to m.in. Bułgaria, Turcja, Tunezja, Zanzibar i Dominikana.

>>> Zobacz także:

Minister Niedzielski wprowadza narodową kwarantannę

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się jeszcze przed końcem roku. Jest jednak warunek

Czy ozdrowieńcy mogą być skierowani na kwarantannę?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości