Zdrowie

Czy Donald Trump cierpi na zaburzenia snu? Sprawę wyjaśnili naukowcy

Zdrowie

Aktualizacja:

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia przeanalizowali wpisy Donalda Trumpa na Twitterze. Chcieli na tej podstawie ustalić, czy amerykański prezydent cierpi na zaburzenia snu. Wyniki tych badań omówił w naszym programie Mateusz Majchrzak, ekspert snu. Wyjaśnił również, jak sprawdzić, o której godzinie nasz mózg funkcjonuje najlepiej.

Ile godzin śpi Donald Trump?

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie zapewniał, że nie potrzebuje wiele snu. Podczas pierwszej kampanii wyborczej deklarował, że śpi w nocy 3-4 godziny.

- Wiecie, nie jestem wielkim śpiochem - mówił Trump.

Jednak zdaniem naukowców jego słowa nie do końca są prawdziwe.

- Z badań wyszło, że śpi 6,5 h. Ale faktycznie podczas kampanii prezydenckiej, czy to w 2016 czy teraz, dużo więcej wrzucał tweetów późną nocą - wyjaśnił w Dzień Dobry TVN Mateusz Majchrzak, ekspert od snu.

Naukowcy nie tylko sprawdzali, w jakich godzinach Trump zamieszczał tweety, ale także, z jakim odzewem się one spotykały. Na tej podstawie ustalili, o której godzinie mózg amerykańskiego prezydenta najlepiej funkcjonuje.

- Co ciekawe z badań wyszło, że te publikowane wieczorami mają mniejsze zasięgi, mniej retweetów czy polubień. Okazało się, że jest chronotypem (wewnętrzny biologiczny zegar - przyp.red.) skowronka, czyli jest bardziej aktywny rano, a nie wieczorem . Wynika więc, że nie powinien publikować tweetów wieczorami. Jeśli ktoś optimum swojego funkcjonowania ma między 7 a 12, to o 22:30 ważnych rzeczy nie powinien robić - tłumaczył ekspert.

Co to jest chronotyp i jak go ustalić?

Zdaniem naszego gościa, każdy może poznać swój chronotyp. Jak go ustalić?

- Chronotyp to tendencja do przejawiania aktywności intelektualnej, fizycznej, bycia rozmownym albo nie, podejmowania zadań rano czy bardziej wieczorem. W Internecie są kwestionariusze za darmo, które możemy pobrać, by określić swój chronotyp - mówił Mateusz Majchrzak.

W kwestionariuszach odnajdziemy pytania typu: "Jakbyś pojechał na wakacje, to o której kładłbyś się spać i wstawał rano?" czy "Jeśli miałbyś pisać najtrudniejszy egzamin w swoim życiu, którą godzinę byś wybrał?". Po udzieleniu odpowiedzi można ustalić, czy jest się typem skowronka, czyli chronotypem porannym, czy też sowy (wieczornym).

Sowa a skowronek

Chronotyp zmienia się z wiekiem. Nastolatkowie z natury są sowami .

– Ich melatonina wydobywa się 2 godziny później, więc szkoła powinna zaczynać się później. Są badania na ten temat. Dla większości 15 i 16-latków, pójście spać o godzinie 22:00 jest po prostu niemożliwe – podkreślał badacz snu.

Sowy zmuszane do porannego trybu życia mają gorszy nastrój . Częściej też chorują na depresję, chorobę dwubiegunową, otyłość i cukrzycę.

- Dlatego sowa ma lepiej, jak pracuje na nockach - wyjaśniał specjalista.

W idealnym świecie powinniśmy zatem pracować zgodnie z chronotypem, ale w rzeczywistości mało kto może sobie na to pozwolić.

– Wiem, że to trudne, ale jest kilka prostych rzeczy, które pracodawca może zrobić. W wielu firmach, w których robiłem wykłady, są elastyczne godziny rozpoczęcia pracy, np. od 7 do 10, to już jest duży ukłon w stosunku do sów – zauważył Mateusz Majchrzak.

Ile godzin powinien spać człowiek?

Odpowiednia liczba godzin snu to bardzo indywidualna kwestia.

- Ogólne normy to 7-9 godzin. Natomiast są jeszcze dopuszczane widełki i dla niektórych 6 godzin snu jest idealne bez żadnych skutków ubocznych - podsumował gość Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Polska psychiatria dziecięca potrzebuje pomocy. Jurek Owsiak: "Zapaść jest ogromna"

Wyjątkowość polskich dialektów. Dlaczego śląski i góralski zaczynają się odradzać?

"Wiedźma" znad Biebrzy chce zmieniać świat. "Trzeba tylko uważać, o co prosimy, bo to się może wydarzyć"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości