Profilaktyka zdrowia

Polska psychiatria dziecięca potrzebuje pomocy. Jurek Owsiak: "Zapaść jest ogromna" 

Profilaktyka zdrowia

Polska psychiatria dziecięca potrzebuje pomocy. Jurek Owsiak: "Zapaść jest ogromna" 

"Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się wspólna debata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Marszałka Senatu. O dramatycznym stanie opieki psychiatrycznej w Polsce mówili w naszym programie szef Fundacji Jurek Owsiak i psychoterapeutka Dorota Minta.

WOŚP pomaga psychiatrii dziecięcej

W prawie każdej klasie jest kilkoro dzieci, które cierpią na zaburzenia psychiczne. Polska znajduje się wśród krajów z najwyższym wskaźnikiem samobójstw wśród młodzieży. Sytuacja jest więc bardzo poważna. 

21 października odbędzie się wspólna debata WOŚP i Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego: "Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową". Pierwotnie zaplanowana była na marzec, ale uniemożliwił to koronawirus. Jednak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od tamtego czasu już zaczęła działać w tej sprawie. 

Mamy za sobą pierwsze zakupy, wydaliśmy na to 4,3 mln zł. Kupiliśmy 798 łóżek, 510 siedzisk, meble szpitalne i 403 testy psychologiczne, które są potrzebne do prowadzenia terapii dla 37 ośrodków

- wylicza szef Fundacji Jurek Owsiak.

Jak podkreśla, WOŚP nie jest od zmiany systemu.

Liczymy na to, że pan marszałek wpłynie na to, że system się zmieni. Ale już wiemy, że 100 mln zł zostało 'urwanych' psychiatrii, 600 mln onkologii, w związku z tym idą raczej czasy bardzo złe (...) Zapaść jest ogromna

- obawia się gość Dzień Dobry TVN.

Ratunek dla polskiej psychiatrii dziecięcej

Polskie oddziały psychiatryczne dla dzieci są w archaicznym stanie. Ponadto jest ich skandalicznie mało. Nastolatek, który ma problemy i szuka pomocy, na konsultację z psychoterapeutą przez NFZ czeka nawet pół roku. 

Sytuacja jest dramatyczna 

- przyznaje psychoterapeutka Dorota Minta.

Leczenie psychiatryczne to ostateczność, a katastrofa dzieje się już na wcześniejszych etapach. Chodzi o brak profilaktyki. Winne temu są rozerwane więzi rodzinne i opresyjna szkoła. Dorastanie w takim środowisku nie przynosi nic dobrego - nakręciliśmy zabójcze tempo dla dzieci zapominając o tym, co w życiu jest najważniejsze , czyli zdrowiu.

Szpital psychiatryczny bardzo często nie byłby potrzebny, gdybyśmy byli wcześniej obecni, my - eksperci i dorośli. Opieka i profilaktyka w naturalnym środowisku dzieciaków jest najważniejsza

- podkreśla specjalistka.

"Potrafię się uśmiechać, ale nie jestem szczęśliwa...". Obejrzyj reportaż o nastolatkach zmagających się z depresją: 

"Potrafię się uśmiechać, ale nie jestem szczęśliwa..."

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Samobójstwo 12-latki. Miała być prześladowana na tle orientacji seksualnej

Czym są choroby psychiczne? Definicja, rodzaje, objawy i leczenie

Życie na emocjonalnej huśtawce. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie

Reporter: S. Kulik, B. Jańczak
Co sądzisz o tym artykule?
65
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
16.10.2020
Mama
W każdej szkole powinien być obowiązkowo specjalista counselor jako adviser ucznia dla uczniów i rozwiązywać kwestie bully ze strony kolegów i często nauczycieli , bo nie mają pojęcia z czym boryka się i z jakiego powodu cierpi uczeń czy uczennica ,tylko przykopanie dwójką,co wpędza w depresje , zaburzenia psychiatryczne .Od tego trzeba zacząć z pomocą, bo uczniowie i rodzice są pozostawieni samym sobie.