Pole dance dla początkujących. Jak zacząć?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pole dance dla początkujących i nie tylko

Cieszący się coraz większą popularnością pole dance to ciekawe połączenie tańca oraz intensywnego treningu. W jaki sposób wpływa na sylwetkę i czy każdy może go trenować?

Pole dance to coraz popularniejsza odmiana fitnessu. Jest ciekawa, bo łączy w sobie kilka różnych dyscyplin: taniec, gimnastykę i akrobatykę. Najbardziej pociągające jest jednak to, że taniec na rurze może trenować każdy – niezależnie od wieku, umiejętności, wagi czy kondycji fizycznej.

Taniec

Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Pole dance przez długi kojarzony był głównie z tańcem erotycznym i striptizem w nocnym klubie. Potem zaczęły jednak powstawać pierwsze szkoły tańca na rurze i ta forma ruchu zyskała spore grono zwolenników, także wśród gwiazd. Obecnie pole dance jest traktowany jako dyscyplina sportowa, stając się popularną formą ruchu w klubach fitness. Odbywa się coraz więcej pokazów oraz zawodów w tej dyscyplinie. Jakie efekty daje pole dance i co trzeba wiedzieć, żeby zacząć trening tej dyscypliny?

Pole dance – strój

W przypadku tej dyscypliny im mniej mamy na sobie, tym wygodniej będzie nam ćwiczyć. Strój do pole dance przede wszystkim ma być wygodny, nie może krępować ruchów. Powinien też odkrywać jak najwięcej ciała, ponieważ odkryta skóra nóg i rąk zapewni nam dobrą przyczepność na rurze.

Najlepszym strojem do pole dance będą krótkie legginsy lub spodenki oraz dopasowany top, koszulka albo stanik do ćwiczenia. Wszystko z miękkich, elastycznych materiałów. Buty nie są potrzebne – najlepszą przyczepność będziemy mieć na boso. Na czas rozgrzewki warto założyć dłuższe spodnie lub legginsy i bluzę oraz adidasy.

Kompletując strój do pole dance, warto pamiętać także o frotkach czy opaskach na nadgarstki, które ochronią ręce przed siniakami i otarciami. Na łydki można założyć getry.

Oprócz stroju, bardzo ważne jest to, by przed zajęciami nie stosować balsamów do ciała – spowoduje to ześlizgiwanie się z rury i uniemożliwi wykonywanie akrobacji. Zakazana jest także biżuteria.

Pole dance dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć?

Pierwsze zajęcia z pole dance polegają przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń, które mają ujędrnić, rozciągnąć i wzmocnić nasze ciało. Chodzi także o to, by nabrać nieco pewności siebie, świadomości ciała oraz oswoić się z nową formą aktywności.

Trening pole dance zaczyna się zawsze od rozgrzewki, która ma na celu rozruszanie stawów i mięśni, następnie wykonuje się krótkie ćwiczenia wytrzymałościowe oraz rozciąganie. Następne są ćwiczenia na rurze. W pole dance ćwiczenia dla początkujących nie są skomplikowane – podstawowe chwyty, obroty, wspinaczka, proste figury na rurze. Z czasem dochodzą układy choreograficzne, przejścia między pozycjami i trudniejsze ewolucje, nawet z elementami akrobatyki.

Ćwiczenia pole dance można wykonywać także w domu. Dzięki temu szybciej wzrośnie nasza wydajność. Należy mieć na uwadze, że pierwsze tygodnie treningu pole dance to duży wysiłek dla wszystkich mięśni. Nauka wspinania się i utrzymania na rurze to intensywna praca barków, bicepsów, tricepsów, mięśni piersiowych oraz górnej części pleców. Wszystkie ruchy taneczne zmuszają mięśnie pośladków oraz łydek do pracy. Nauka obrotów z kolei trenuje równowagę i koordynację. Pole dance to rodzaj aktywności, które angażuje całe ciało. Wymaga dużej siły i wytrzymałości.

Niezwykle zachęcające w pole dance dla początkujących jest to, że nauka podstawowych figur następuje błyskawicznie. Widząc rezultaty swoich ćwiczeń, czujemy coraz większą motywację do dalszych treningów. Ważne jest także to, że pole dance to trening dla każdego – nie trzeba być szczupłym, wygimnastykowanym ani mieć wybitnej kondycji. Liczą się chęci i regularność.

Jakie efekty daje pole dance?

Pole dance niezwykle korzystnie wpływa na sylwetkę i rzeźbę. Dzięki temu, że pracują wszystkie partie ciała, tkankę tłuszczową zastępują pięknie ukształtowane mięśnie.

Efektem treningów pole dance jest płaski brzuch, jędrne pośladki, piękny biust, kształtne ramiona. Taniec na rurze pomaga także w walce z cellulitem i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Sylwetka staje się smukła, poprawia się koordynacja ruchowa, zaczynamy poruszać się z gracją i wdziękiem.

Dzięki tym zaletom pole dance staje się obecnie jednym z najpopularniejszych – i jednocześnie najprzyjemniejszych – sposobów na odchudzanie. Ruch w rytm muzyki to sama przyjemność, zwłaszcza kiedy nabierzemy wytrzymałości i poprawimy naszą koordynację ruchową.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty images

Pozostałe wiadomości