Diety i odchudzanie

Dieta pomaga leczyć zaburzenia hormonalne. Lista produktów, które warto jeść

Diety i odchudzanie

Autor:
Justyna
Piąsta
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?
Jak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4
Dzień Dobry TVNJak dieta pomaga w leczeniu zaburzeń hormonalnych?

Nadmierny przyrost masy ciała, kłopoty ze snem czy zaburzenia miesiączkowania - to tylko niektóre z objawów, które wskazują, że równowaga hormonalna została zachwiana i warto udać się do lekarza. W leczeniu bardzo pomocna będzie odpowiednia, zdrowa dieta. Co jeść, jeśli mamy wysoki poziom kortyzolu, niedoczynność tarczycy czy wysoki testosteron? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka Milena Nosek.

Zaburzenie równowagi hormonalnej

Dietetyk Milena Nosek wydała książkę "Hormony w równowadze", w której m. in. wyjaśnia, jak rozpoznać problemy hormonalne. Jakie są pierwsze objawy, które powinny być dla nas znakiem, że coś jest nie tak?

- Poczynając od bardzo lekkich, wydawałoby się, nieingerujących w naszą jakość życia objawów, typu przerywany sen, silne, obciążające wahania nastroju niezależne od pogody, niespodziewane, silne bóle głowy, problemy skórne, wypadające włosy, spadek siły mięśniowej, wydolności, problemy z oddychaniem, zaburzenia miesiączkowania, wahania masy ciała. Hormony odpowiadają za jakość życia, ale i za życie. Narządy i gruczoły dokrewne, które je wydzielają, odpowiadają za wszystkie procesy życiowe w naszym organizmie. Załamanie tej równowagi może powodować choroby, nowotwory czy w najgorszym przypadku zgony - podkreśliła Milena Nosek.

Kluczem do odzyskania pełni zdrowia jest diagnoza. - Można zacząć od poważnego wglądu w siebie. Wziąć notatki, kartki, długopis i zastanowić się, jak się czujemy. W jakich obszarach czulibyśmy się lepiej, co nam przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, a później już diagnostyka typowo medyczna, laboratoryjna i konsultacje ze specjalistami - wskazała specjalistka.

Dieta przy zaburzeniach hormonalnych

Jeśli mamy już zdiagnozowany problem, to odpowiednia dieta wspomoże leczenie.

- Są produkty, które w danym zaburzeniu mogą stanowić podstawę diety i na nich możemy się skupić i sobie pomóc - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

- Lubię pytania o to, czego unikać. Jeśli coś wyeliminujemy lub ograniczymy, to już możemy powoli tę równowagę przywracać. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, fast foodów, produktów z długą listą składników, których nawet nie rozumiemy, przetworów mięsnych, produktów nabiałowe z dużą ilością cukru - wyliczała Milena Nosek.

Produkty, które warto jeść przy danych zaburzeniach i w profilaktyce (przykłady):

  • niski progesteron: warzywa kapustne, fioletowe owoce, strączki, orzechy
  • wysoki estrogen: warzywa goryczkowe: (chrzan, gorczyca, cykoria, karczoch), gryka, żyto, kurkuma, jabłka, winogrona
  • niski estrogen: jaja, podroby, drożdże, strączki, orzechy, granat, len, rabarbar
  • wysoki testosteron: ryby morskie, oleje roślinne, cynamon, morwa biała, pestki, nasiona, ziarna
  • niski testosteron: orkisz, owies, grzyby, oleje roślinne, warzywa kapustne, wodorosty, pestki dyni, wysokiej jakości mięso, owoce morza
  • niedoczynność tarczycy: ryby morskie, algi, owoce morza, czarnuszka, komosa ryżowa, owies, orkisz, amarantus, czerwone i fioletowe owoce, warzywa cebulowe, rzepowate, dyniowate, jaja
  • wysoki kortyzol: zielona i czarna herbata, kakao, brokuły, rokitnik, dzika róża, fioletowe owoce, nasiona, ziarna, pestki, awokado
  • niski kortyzol: oleje roślinne, kiełki, owoce cytrusowe, kurkuma, imbir, sezam, migdały, ryby morskie, jaja, strączki

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości