Zioła na menopauzę – popularne rodzaje i ich działanie

Zioła lecznicze przygotowane do ususzenia oraz butelka lekartswa
Seksak Kerdkanno / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Leki ziołowe na menopauzę sprawdzają się w walce z przykrymi dla kobiety dolegliwościami w tym okresie. Nadpotliwość, uderzenia gorąca czy częste zmiany nastroju są uciążliwe. Na szczęście jest na to rozwiązanie i do tego stworzone przez matkę naturę!

Wiele ziół jest genialnym "orężem" w walce z efektami hormonalnych zmian w organizmie kobiety. Jakie wybrać i w jakiej postaci? Na co wpływają?

Najpopularniejsze objawy menopauzy a leki ziołowe

Hormony w ciele kobiety w pewnym wieku zaczynają się zmieniać, powodując tym samym szereg konsekwencji zdrowotnych, które skutecznie mogą utrudniać codzienne życie. W tym czasie pojawiają się nadpobudliwość, uczucie zmęczenia, wiotczenie skóry i mięśni, problemy z kośćmi i krążeniem, nietrzymanie moczu, uderzenia gorąca, suchość pochwy czy wzmożona napadowa potliwość. Objawy te są wynikiem niedoboru estrogenów endogennych, które jednak można uzupełnić, podając preparaty z fitoestrogenam i, a takie posiadają w swoim składzie zioła.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Klimakterium, czyli przekwitanie to trudny dla pań okres, jednak jego efekty uboczne można nieco lżej przetrwać, pomagając sobie nie tylko hormonalną terapią zastępczą (czego wiele osób się boi), ale właśnie darami prosto z natury. Zioła są świetną receptą na to, jak ulżyć sobie w trudach menopauzy. Takie preparaty roślinne powinny mieć zawsze pierwszeństwo zanim sięgnie się po środki chemiczne. Dlaczego? Z kilku prostych względów. Po pierwsze, są naturalne, więc bezpieczne, a po drugie, są także dobrze tolerowane przez organizm. Do tego ich stosowanie (jeśli oczywiście jest racjonalne) nie niesie ze sobą tak wielu skutków ubocznych.

Jakie tabletki ziołowe na menopauzę wybrać?

Tabletki ziołowe na menopauzę stosowane według zaleceń lekarza mogą skutecznie przynieść ulgę. Tylko co powinny zawierać, aby były skuteczne? Dzięgiel chiński to jedno z ziół, które idealnie sprawdza się jako broń z dolegliwościami klimakterium. Można go nabyć w postaci kapsułek wzbogaconych także innymi cennymi składnikami naturalnymi, jak np. niepokalanek czy lukrecja. Zioło to znane jest zwłaszcza z tego, że skutecznie zapobiega stanom zapalnym narządów płciowych. Kolejny naturalny "wspomagacz" w okresie menopauzy to niepokalanek mnisi. Ten z kolei znakomicie reguluje pracę układu hormonalnego, przez co pozytywnie wpływa na dolegliwości okresu przekwitania. Dobry lek ziołowy na menopauzę powinien zawierać w swoim składzie np. żeń-szeń, który normalizuje ciśnienie krwi, dzięki czemu znacznie ułatwia zasypianie oraz wykazuje korzystny wpływa na sprawność umysłową.

Preparaty ziołowe na menopauzę posiadające w swoim składzie pluskwicę groniastą mają z kolei silne działanie estrogenne. Dzięki temu przyczyniają się do obniżenia poziomu stresu, drażliwości, stanów depresyjnych czy lękowych oraz zmiennych nastrojów, a także pomagają zredukować zjawisko obfitych potów oraz emocjonalną chwiejność, tak charakterystyczną dla menopauzy. Zaletą tego zioła jest także to, że obniża cholesterol i jednocześnie dobroczynnie wpływa na krążenie.

Herbatki ziołowe na menopauzę

Mieszanka ziołowa na menopauzę nie powinna być przygotowywana na własną rękę. Lepiej zaufać sprawdzonym producentom takich specyfików zamiast pokusić się o stworzenie domowego miksu z ziół, które niekoniecznie będą dobrze komponować się w duecie lub nawet mogą osłabiać swoje wzajemne działanie. Wyjątkiem jest kompozycja szałwii i mięty, które tworzą niezwykle zgrany i efektywny duet. Mogą występować także w towarzystwie kory dębu. Mieszankę wystarczy zalać gorącą wodą i trzymać pod przykryciem ok. 15 minut. Po lekkim ostudzeniu napar można wypić.

Dobrym sposobem na uspokojenie nerwów i rozwiązanie problemów z bezsennością jest sięgnięcie po napar z melisy. Można ją spożywać nawet 2–3 razy dziennie. Jedną z porcji koniecznie na godzinę przed położeniem się do łóżka. To świetny, naturalny sposób na niepokój i zdenerwowanie. Podobne działanie wykazuje także rumianek. Picie herbatki ziołowej na jego bazie także działa zbawiennie na układ nerwowy, co jest niezwykle istotne w tym niełatwym dla kobiety okresie. Do tego przyspiesza trawienie, co także jest bardzo istotne, bo metabolizm w wieku menopauzalnym znacznie zwalnia. Szyszki chmielu z kolei łagodzą emocjonalne zaburzenia związane z okresem przekwitania, a kozłek lekarski uspokaja i poprawia wygląd skóry, przeciwdziałając jej starzeniu się.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości