Zdrowie

Dieta łagodząca bóle menstruacyjne. Jakie produkty wybrać? "Czytajmy etykiety"

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Najlepsza dieta przy bolesnej miesiączce

Ból w trakcie okresu to problem wielu kobiet. Okazuje się, że można go złagodzić za pomocą odpowiedniej diety. Jakich produktów potrzebujemy w tym czasie i dlaczego działają kojąco? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyk kliniczna Małgorzata Różańska.

Dieta na bolesną miesiączkę

Wiele kobiet skarży się na ból menstruacyjny. Niektóre z nich mogą mieć nawet problem z normalnym funkcjonowaniem w szkole, pracy, czy podczas wykonywania codziennych obowiązków. Ulgę w bólu może przynieść odpowiednia dieta. Okazuje się, że ma ona wpływ na wystąpienie dolegliwości miesiączkowych.

W studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczna Małgorzata Różańska wyjaśniła widzom co jeść, a czego unikać podczas miesiączki. - W tym przypadku pomogą wszystkie produkty, które mają działanie przeciwzapalne - tłumaczy. W diecie powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców. - Zwłaszcza tych, które mają intensywną barwę - zaznacza.

Wpływ diety na bóle menstruacyjne

Oprócz warzyw i owoców do diety warto włączyć ryby. - Ryby morskie z zimnych wód, powinny pojawić się w diecie 2-3 razy w tygodniu - podkreśla ekspertka. Pamiętajmy również o nasionach np. chia lub siemię lniane. - Można posypywać nimi kanapki, dodawać do sałatki, koktajlów - radzi dietetyk kliniczna.

Małgorzata Różańska opowiedziała także jakich produktów unikać w trakcie miesiączki. Przede wszystkim jest to żywność zawierająca w składzie tłuszcze trans np. ciasteczka, mięso czerwone, napoje gazowane albo potrawy z dużą ilością soli. - Czytajmy etykiety. Mało jest żywności wysoko przetworzonej, która tych tłuszczów trans nie zawiera - zaznacza specjalistka.

Wiele pań sięga w te dni po słodycze np. czekoladę. Czy to dobry pomysł? - Czekolada ma dużo magnezu, wybierajmy jej gorzką wersję - radzi dietetyk. - Magnes to pierwiastek, dzięki któremu lepiej radzimy sobie w sytuacjach stresowych - podsumowuje.

Nabiał w trakcie miesiączki - czy powinno się go ograniczyć? W tym przypadku warto wybrać naturalne produkty np. maślankę, kefir. Zawierają wapń, który zmniejsza skurcze mięśni macicy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości