Zdrowe odżywianie

Te owoce mogą pomóc przy bolesnych miesiączkach. Gdzie zbierać i jak wykorzystywać kalinę koralową?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
 Antkowiak Lidia: Rośliny lecznicze
Owoce kaliny koralowej

Kalina koralowa to gatunek krzewu należący do rodziny kalinowatych. Jest zaliczana do roślin leczniczych, a dawniej powszechnie jej używano. Jakie ma właściwości? Co można przygotować z owoców i gdzie je zbierać?

Owoce kaliny koralowej - właściwości zdrowotne

Właściwości zdrowotne kaliny koralowej wykorzystywane były już przez Słowian. Stosowane były przede wszystkim do leczenia chorób tzw. kobiecych, czyli związanych z bolesnością podczas miesiączkowania czy ciąży. Ponadto używana była jako roślina ozdobna ze względu na długo utrzymujące się owoce i pięknie przebarwiające się liście. 

Owoce

Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
wideo 2/5

Owoce kaliny koralowej bogate są w witaminy C, A oraz P. Przygotowany napar ma działanie łagodzące na mięśnie gładkie. Oprócz tego w owocach można znaleźć takie składniki, jak flawonoidy, garbniki, kumaryny, olejki eteryczne oraz żelazo, potas, magnez i sód. Z kaliny koralowej wytwarzane są preparaty zielarskie o działaniu poprawiającym odporność, łagodzącym objawy przeziębienia i grypy, a także dolegliwości żołądkowych, np. skurczy jelit, biegunek czy wrzodów żołądka. Roślina ta wciąż najczęściej wykorzystywana jest do łagodzenia skurczów podczas miesiączki oraz w trakcie ciąży.

Gdzie zbierać owoce kaliny koralowej

Krzewy kaliny koralowej rosną najczęściej w miejscach wilgotnych - nad rzekami, stawami i innymi zbiornikami wodnych. Można ją spotkać w całej Polsce. Odmiany uprawne rosną też w przydomowych ogródkach. Owoce najlepiej jest pozyskiwać z miejsc oddalonych od dróg i zanieczyszczeń. Dojrzewają na jesieni, a najlepiej zbierać je po pierwszych przymrozkach. Dzięki temu stracą nieco swojej goryczy. 

Kalina koralowa - które jej części są jadalne

Oprócz owoców z kaliny koralowej pozyskuje się także kwiaty, korę oraz liście, a wszystko to w celach leczniczych. Korę zbiera się w marcu bądź kwietniu, kwiaty przed przekwitnięciem, a liście przez cały rok, chociaż najlepsze będą młode, jeszcze nie do końca rozwinięte. 

Co można zrobić z owoców kaliny koralowej

Z owoców kaliny koralowej można przygotowywać różne przetwory. Dżem będzie lekko gorzkawy i idealnie nada się do mięs czy serów. Wystarczy kilogram owoców oczyścić, przemrozić przez 24 godziny, a następnie smażyć w rondlu z grubym dnem posłodzone szklanką cukru.

Drugim sposobem na wykorzystanie owoców jest zrobienie naparu. Oczyszczone, przemrożone owoce należy włożyć do piekarnika lub suszarki do owoców. Z wysuszonych można przygotowywać różne herbatki, które będą działały rozluźniająco i rozkurczowo.

Z owoców kaliny koralowej przygotowywane są również nalewki o właściwościach zdrowotnych. W smaku są nieco cierpkie i gorzkawe, a najlepiej przygotowywać je ze świeżych owoców.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło:  Antkowiak Lidia: Rośliny lecznicze

Źródło zdjęcia głównego: Ivan Kovbasniuk/Getty Images

Pozostałe wiadomości