Zdrowie

Napary z ziół - naturalny sposób na ból głowy. Jak zaparzyć leczniczą herbatę?

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Kevin R. Morris/Getty Images

Uporczywy ból głowy można z powodzeniem złagodzić za pomocą naparu z wybranych ziół. To naturalna alternatywa dla leków, po które zwykle sięgamy w przypadku tego rodzaju dolegliwości. Jakie rośliny skutecznie poradzą sobie z dokuczliwą migreną?

Zioła na ból głowy - dlaczego warto po nie sięgać?

Lecznicze właściwości roślin od wieków wykorzystywane są jako wsparcie terapii różnych dolegliwości. Zioła to naturalna recepta na infekcje dróg oddechowych, choroby układu pokarmowego, ale także na dokuczliwy ból głowy, z którym od czasu do czasu boryka się każdy z nas. Ich skuteczność w dużej mierze uzależniona jest jednak od nasilenia objawów.

Zdrowe napary z ziół świetnie sprawdzają się w przypadku bólu głowy powiązanego z przeziębieniem, stresem czy zmianami pogody. Przed zaparzeniem konkretnej mieszanki, warto zidentyfikować źródło problemu. Pozwala to właściwie dobrać rośliny lecznicze do rodzaju męczącej nas przypadłości, a tym samym szybciej się z nią uporać.

Leczniczy napar na ból głowy przygotowuje się z zwykle z jednej łyżeczki wybranych ziół. Należy zalać je szklanką wrzątku i przykryć. Po upływie 10 minut, trzeba starannie przecedzić miksturę i wypić ją, zanim ostygnie.

Które zioła najlepiej poradzą sobie z bólem głowy?

Lista ziół, które skutecznie sprawdzają się jako remedium na ból głowy jest dość długa, dlatego każdy powinien znaleźć na niej coś dla siebie. Naturalne rozwiązanie w postaci gorącego naparu sprawdzi się zwłaszcza u osób, które często narzekają na migrenę w trakcie przeziębienia. Odpowiedzią na ich problemy może okazać się kora wierzby, będąca cennym źródłem salicyny, czyli substancji wykazującej silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podobne działanie wykazuje popularny rumianek, który także warto zastosować podczas sezonowych infekcji.

Silne bóle głowy, zwłaszcza te wywołane długotrwałym napięciem i stresem, skutecznie złagodzi wywar z miłorzębu dwuklapowego. Lecznicze właściwości rośliny pozytywnie wpływają na proces uszczelniania naczyń włosowatych, wspomagają także krążenie obwodowe. Wpływa to na poprawę poziomu dotlenienia mózgu i tym samym przekłada się na ustąpienie migreny. Miłorząb można zastąpić zielem złocienia maruny - ono również poradzi sobie ze złagodzeniem bólu głowy spowodowanego niedotlenieniem.

Kolejny domowy sposób na wyleczenie bólu głowy to napar z uspokajającej melisy. W średniowieczu zioło to było jednym z głównych składników leczniczej nalewki Karmelitanek, która miała łagodzić nerwobóle i uśmierzać migrenowe bóle głowy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ten masaż uśmierzy ból głowy

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Kevin R. Morris/Getty Images

Pozostałe wiadomości