Związki i seks

Jak zbudować szczęśliwy związek? "Dziękujmy za miłe rzeczy, które się wydarzyły"

Związki i seks

Stworzenie szczęśliwego związku nie jest takie proste. To ciężka praca, która wymaga równego zaangażowania obu stron. Zdaniem badaczy, znaczenie mogą mieć także uwarunkowania genetyczne. Jak zbudować szczęśliwy związek? Które kwestie najbardziej nas łączą, a które dzielą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Marzeną Mawricz, psychoterapeutką par, Martą Lech-Maciejewską, blogerką oraz Szymonem Piotrem Warszawskim, aktorem.

Szczęście mamy zapisane w genach?

Amerykańscy badacze są zdania, że nasze szczęście w związku, w dużej mierze zależy od genów. Naukowcy sugerują, że osoby, które posiadają tzw. gen wdzięczności częściej tworzą udane i szczęśliwe związki. A jakie kwestie warto poruszyć na samym początku, aby stworzyć mocne fundamenty dla relacji? Oto zapytaliśmy was, naszych widzów! Z sondy wynika, że najważniejsze są kwestie finansowe oraz liczba posiadanego potomstwa. Dalsze miejsca zajęły poglądy polityczne oraz wiara. Co o tych wynikach sądzą nasi goście?

- Jestem zaskoczona. Wydawało mi się, że kwestie wiary będą najważniejsze. Trudno rozmawiać z kimś na początku znajomości o dzieciach i pieniądzach - mówiła Marta Lech-Maciejewska, blogerka.

W ocenie Marzeny Mawricz wyniki sądy wcale nie są zaskakujące.

- Sonda doskonale pokazuje to, jacy naprawdę chcielibyśmy być, czyli odważnie mówić od rzeczach, które nas interesują - dodała psychoterapeutka.

Z kolei Szymon Piotr Warszawskim przyznał, że nigdy nie zdarzyło mu się na pierwszej randce zapytać ani o pieniądze, ani o dzieci.

Kiedy buzują w nas emocje i jesteśmy zakochani bardzo często nie myślimy o tym, aby pytać o ważne sprawy. Taka zwłoka niejednokrotnie oznacza koniec relacji.

- Ciężko jest myśleć strategicznie, kiedy emocje biorą górę. Niestety to właśnie na rzeczach, o których nie chcemy lub boimy się mówić najłatwiej można się potknąć - mówił Szymon Piotr Warszawski.

Jak rozmawiać o ważnych sprawach z partnerem?

W ocenie Marzeny Mawricz na każdym etapie związku rozmawiamy ze sobą inaczej.

- Na randkach chcemy być odważni, nie udawać i być po prostu sobą, ale randka to także autoprezentacja. Robiąc pierwsze wrażenie trudno jest poruszać kwestie, które bywają kłopotliwe i przysparzają wielu problemów w związkach - mówiła specjalistka.

Psychoterapeutka jest zdania, że jeśli idziemy na randkę i zależy nam, aby poznać kogoś wartościowego, podobnego do nas - mimo wszystko - zadawajmy te trudne pytania.

- Mówmy, jakie są nasze poglądy i oczekiwania wobec drugiej osoby. Jeśli tego nie robimy, zakłamujemy swoje własne potrzeby - dodała.

Czy zatem gen wdzięczności jest gwarantem szczęśliwego związku? Ci którzy go nie posiadają, mają więcej trudności w budowaniu relacji?

- Sądzę, że nie. Wdzięczność możemy praktykować. Warto na koniec dnia docenić i podziękować partnerowi, za wszystkie miłe rzeczy, które się wydarzyły. To bardzo ważne, bo w terapii mężczyźni bardzo często mówią, że kobiety ich nie doceniają, natomiast kobiety skarżą się na to, że nie są słuchane i rozumiane - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Afera na brytyjskim dworze po głośnym wywiadzie. "Meghan miała myśli samobójcze"

Czy rozwody zostaną zakazane? "W takiej sytuacji większość ludzi decydowałaby się na związki nieformalne"

Ratunku, "Mój chłopak jest maminsynkiem". Czy ten związek może się udać?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości