Hobby

Tomasz Drozdek zbiera fujarki i piszczałki z całego świata. Niektóre z instrumentów mogą was zaskoczyć

Hobby

Aktualizacja:

Według kalendarza świąt nietypowych 28 stycznia jest Dniem Piszczałek i Fujarek. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN Tomasza Drozdka, muzyka i kolekcjonera różnych instrumentów z całego świata. Specjalnie dla naszych widzów mężczyzna zaprezentował 3-metrową góralską trombitę oraz kilkucentymetrowy flet nosowy, wywodzący się z plemienia Nambikwara, zamieszkującego lasy deszczowe Amazonii.

Kolekcjoner instrumentów

Tomasz Drozdek to człowiek orkiestra. Mężczyzna o nietypowym przydomku T.ETNO jest muzykiem, kompozytorem, multiinstrumentalistą etnicznym, pedagogiem, trenerem, animatorem społeczno-kulturalnym oraz kolekcjonerem rzadkich instrumentów z całego świata. Część z nich wykonuje samodzielnie, a jego zbiory obecnie sięgają ponad 300 sztuk. Jak zaczęła się jego przygoda z muzyką?

- Jako 5-latek wygrałem konkurs "Piosenka przedszkolaka" w Państwowej Szkole Muzycznej w Radomsku. Mama zapytała, czy chcę chodzić do szkoły muzycznej. Po kilku miesiącach nauki gry na fortepianie już nie chciałem, ale skończyłem szkołę - powiedział.

Muzyk przyznał, że oprócz gry na fortepianie posiada także wieloletnie doświadczenie jako perkusista w zespole metalowym. Kolejnym zainteresowaniem były instrumenty etniczne.

- Tutaj pojawia się bardzo ważna osoba, czyli moja żona, która powiedziała, że jak mam się tym zajmować, to muszę to robić na poważnie – dodał.

Nietypowe instrumenty dęte

Tomasz zaprezentował nam zbiór swoich piszczałek i fletów. Jak przyznał, zabrał do studia około 50 instrumentów, które różnią się przede wszystkim techniką gry oraz pochodzeniem. Niektóre z nich mężczyzna wykonał własnoręcznie.

Tomasz zaprezentował nam brzmienie m.in. kija pasterskiego, a także nietypowego fletu wywodzącego się z Amazonii, zwanego gwizdkiem nosowym.

W dawnych plemionach używany był jako zabawka. Gra się na nim nosem

- przyznał muzyk.

Muzyczny początek dnia, czyli Tomasz Drozdek i jego piszczałki. Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Budka Suflera w hołdzie Romualdowi Lipko. "Wiedział, że muzyka to jedyne, co po nim pozostanie"

Paweł Tur - artysta, któremu muzyka gra w sercu od najmłodszych lat

Muzyka, sport i optymizm, czyli pasje Maryli Rodowicz. "Uśmiecham się i do przodu!"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości