Hobby

Laura Pietryka - mała dziewczynka z wielkim talentem. "Najbardziej lubi utwory Chopina, bo szybko je opanowuje"

Hobby

Laura ma zaledwie dziesięć lat, a na koncie już wielkie sukcesy. Choć na co dzień jest bardzo nieśmiała i wyciszona, gdy siada przy fortepianie, zmienia się w prawdziwą pianistkę. Jak zaczęła się jej historia z muzyką? O tym opowiedziała nam mama dziewczynki, Justyna Pietryka. Młodziutka artystka specjalnie dla naszych widzów zagrała etiudę Fryderyka Chopina.

Laura Pietryka - dziewczynka z wielkim talentem

10 -latka ma za sobą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach. Niezwykle utalentowana dziewczynka gra na fortepianie zalewie od trzech lat, a już niejednokrotnie stała na podium wygrywając wiele konkursów.

W rozwoju i w realizacji marzeń Laurę wpiera mama, która dopinguje nieśmiałą artystkę i motywuje ją do ćwiczeń.

Laurę od najmłodszych lat prowadziłam na różne zajęcia, na taniec, na śpiew, aż w końcu trafiła na zajęcia plastyczne. Podczas jednego z konkursów jej dotychczasowy nauczyciel dał mały koncert na pianinie. Wtedy Laura powiedziała, że też chce grać

– wspomina Justyna Pietryka.

Jak przyznaje, nie była przekonana do szkoły muzycznej, gdyż z własnych doświadczeń wiedziała, ile czasu i wyrzeczeń kosztuje dziecko uczęszczanie na takie zajęcia. Mimo wszystko spełniła prośbę córki i zapisała ją na egzamin. Niestety, nieśmiałość dziewczynki dała się we znaki, a podczas testów komisja nie znalazła „tego czegoś”.

Mama zapisała zatem Laurę na zajęcia prywatne, na których dość szybko okazało się, że ma ogromny talent. Obecnie 10-latka gra skomplikowane utwory Chopina czy Bacha.

Laura, jeśli chodzi o nuty, to jest na poziomie swoich rówieśników. Jest w stanie przeczytać i zagrać proste utworki. Jej nauczyciel uczy ją na zasadzie obrazowania, pokazywania, nawiązuje do kolorów, bo Laura bardzo lubi malować. Najbardziej lubi utwory Chopina, bo bardzo szybko je opanowuje

– mówi mama dziewczynki.

Młoda wirtuozka – ćwiczenie

Laura Pietryka bardzo szybko przyswaja naukę, a jej umiejętności dorównują dorosłemu pianiście. Po niespełna 14 miesiącach nauki gry na fortepianie wzięła udział w pierwszym Międzynarodowym Konkursie w Pradze, gdzie uplasowała się na drugim miejscu. To wydarzenie pokazało, że na pozór nieśmiała dziewczyna, siedząc przy fortepianie, zamienia się w pewną siebie artystkę. Obecnie, po trzech latach nauki, dziewczynka bez większego problemu potrafi zagrać między innymi potężne kompozycje Chopina, takie jak Etiuda f-moll op. 25 nr 2, Fantasia Impromtu cis-moll czy Nocturn cis-moll.

Jak wyglądają przygotowania do konkursów i proces ćwiczeń? Wbrew pozorom Laura nie ćwiczy godzinami. Zazwyczaj przed wyjściem do szkoły gra dwa utwory, a po powrocie repertuar, który trwa około 40 minut.

Laura dopiero wchodzi w taki wiek, że zaczyna rozumieć, co to jest ćwiczenie. Teraz bardzo byśmy chciały zacząć już współpracę z jakimś profesorem, żeby mógł ją poprowadzić technicznie i przygotować do konkursów. Ona gra codziennie przed szkołą dwa utwory, które jak my mówimy, są na topie w danym momencie

- mówiła mama dziewczynki.

Laura na naszej scenie zagrała "Fantazja impromptu cis-moll". Ten wykon robi wrażenie!

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Planszówki dla całej rodziny. "Bawmy się świetnie i uczmy"

Piotr Beczała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej. "Mam radość i szczęście zaśpiewać dla warszawskiej publiczności"

Zadbaj o swoją wątrobę. "Dieta powinna bazować na produktach pochodzenia roślinnego"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości