Jakie świadczenia na dziecko przysługują w 2023? Już czas na składanie wniosków

Autor:
Maria
Czarniecka
Jakie świadczenia na dziecko w 2023 roku?
Jakie świadczenia na dziecko w 2023 roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

1 lutego rozpoczął się czas na składanie wniosków o dodatki na dziecko. Dokumenty należy składać do 30 czerwca i warto pilnować tego terminu, by nie stracić pieniędzy. O jakie świadczenia na dzieci można się starać i jak to zrobić? Wszystko wyjaśniła mecenas Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN.

Dodatki przyznawane przez ZUS

  • Świadczenie 500 +

- Wniosek o to świadczenie można składać elektronicznie - przypomina mecenas Eliza Kuna. - Można to zrobić za pośrednictwem naszych systemów bankowych (...), jak i poprzez platformę ePUAP. Na stornie ZUSu są poszczególne linki, jak się o to świadczenie starać - dodaje.

Należy również pamiętać, że jeśli wniosek nie zostanie złożony do 30 czerwca, to pieniądze z kolejnego półrocza przepadają. Jeśli wniosek zostanie złożony na przykład we wrześniu, fundusze za lipiec i sierpień nie zostaną wypłacone.

  • Becikowe (1000 zł, wypłata jednorazowa) - to świadczenie nie przysługuje każdemu;

- Kryterium dochodowe to ok. 1900 zł na członka rodziny - mówi mecenas Kuna. - Może być tak, że mieszkamy z babią i z dziadkiem - wtedy ich emerytura to tego progu dochodowego również się zalicza - przypomina mecenas.

  • Kosiniakowe - o to świadczenie można starać się do ukończenia pierwszego roku życia dziecka;

- Te 1000 złotych należy się niezależnie od wszystkiego - mówi Eliza Kuna. - To bardzo ważny zasiłek - dodaje.

  • 12 tysięcy złotych na drugie dziecko

- Żeby otrzymać pełną kwotę 12 tysięcy, czyli 12 rat po 1000 złotych, musimy ten wniosek złożyć między ukończeniem przez dziecko 9 miesiąca do 13 miesiąca - mówi Eliza Kuna. - Wszystko jest opisane na stronach ZUS-u i warto się o ten zasiłek starać - dodaje.

  • Zasiłek macierzyński - do wyliczenia tej kwoty bierze się pod uwagę zarobki przed ciążą

- Wynosi albo 80% przez ten cały okres (ok. 52 tygodni), albo możemy go pobierać w dwóch transzach - przez pierwsze pół roku 100% wysokości, a w drugiej części 60% wysokości - mówi mecenas.

Dodatki przyznawane przez Ośrodek Pomocy Społecznej

Zasiłek rodzinny - to zasiłek wypłacany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. - MOPS ocenia kryterium dochodowe - mówi Eliza Kuna. - Zasiłek wynosi ok. 95 zł na dziecko do 5 roku życia. Powyżej kwota wynosi ok. 130 zł. O ten zasiłek mogą starać się osoby z najniższymi dochodami - dodaje. Dodatek z tytułu samotnego wychowania dziecka - zasiłek ten jest przyznawany osobom, które same wychowują dziecko i jest to zgodne ustawowo. Oznacza to, że drugi rodzic nie żyje, jest nieznany, nie uznał dziecka lub jeśli sąd odmówił jakiegokolwiek świadczenia alimentacyjnego. - Taki dodatek wynosi ok. 190 zł miesięcznie - mówi mecenas.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka (1000 zł) - ten dodatek jest przyznawany osobom, które spełniają kryteria do zasiłku rodzinnego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości