Gorące tematy

Wracają eksmisje z mieszkań. Czy można kogoś wyrzucić "na bruk"?

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Wracają eksmisje z mieszkań
Wracają eksmisje z mieszkańDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Po ponad dwóch latach zostaje zniesiony zakaz eksmisji. To dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań, którzy chcą się pozbyć uciążliwego najemcy niepłacącego za czynsz i dewastującego lokum. Ale co z osobami, które mają przejściowo gorszą sytuację materialną? Czy grozi im eksmisja "na bruk"? Jak w praktyce wygląda wspomniany proces? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Elizą Kuną, adwokat.

Wracają eksmisje z mieszkań

Przez ostatnie dwa lata właściciele mieszkań nie mogli pozbyć się niechcianych najemców. Eksmisję wykluczała specustawa covidowa, która - chociaż wprowadzona tymczasowo - zadomowiła się w polskim prawie na długo.

- Z uwagi na pandemię, także w obawie o zdrowie komorników i osób pracujących w kancelariach komorniczych, ale też osób, które miałyby być eksmitowane, wszelkie eksmisje niezależnie od jej powodów zostały zawieszone. Teraz gdy ogłoszono, że pandemii nie ma, eksmisje wracają, co jest pewną ulgą dla właścicieli lokali - mówiła Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN.

- To trzeba jasno o tym sobie powiedzieć. Pandemia postawiła nas w różnych, trudnych sytuacjach, ale były też osoby nieuczciwe, które ten moment wykorzystały i po prostu przestały płacić czynsze najmu. Długi rosły lawinowo. Często postępowania sądowe trwały długo. Okazało się, że mimo zakończonych wieloletnich postępowań sukcesem nic się nie dało z tym zrobić i nieuczciwi lokatorzy nadal mieszkali. Teraz kiedy mamy ten wyrok, czyli tzw. tytuł wykonawczy możemy udać się do komornika i poprosić o to, by taka eksmisja z lokalu została przeprowadzona - dodała adwokat.

Jakie mogą być powody eksmisji?

Eliza Kuna wyróżniła trzy podstawowe rodzaje eksmisji.

- Pierwsza to jest eksmisja sprawców przemocy. Ona może być orzeczona w dwóch trybach. Jeden to w ramach postępowania karnego, czyli dla tych katów domowych, powiedzmy wprost, prokuratura może wystąpić z takim szybkim wnioskiem o eksmisję. W sądzie cywilnym też można się domagać takiej eksmisji. Drugim rodzajem eksmisji jest sytuacja, w której ktoś zajmuje lokal bez tytułu prawnego, czyli de facto nie jest ani właścicielem, ani najemcą. Być może z powodu jakiś dawnych relacji rodzinnych tam przebywa. Trzeci rodzaj eksmisji, najbardziej popularny tj. eksmisja z powodu tego, że ktoś nie płaci czynszu najmu - wymieniła specjalistka.

Prawniczka przypomniała też, że do komornika nie możemy udać się ad hoc, lecz trzeba posiadać tytuł wykonawczy. Zatem wcześniej czeka nas postępowanie sądowe, które jest bolączką dla wielu właścicieli. Może bowiem ono trwać miesiącami, a nawet latami.

- Wszelkiego rodzaju samosądy, czyli wystawianie walizek za drzwi, wynajmowanie różnego rodzaju agencji detektywistycznych do tego, by te walizki wystawiła lub wyłączanie prądu, lub innych mediów nosi znamiona przestępstwa naruszenia miru domowego. (...) Jeśli chcemy, by taka osoba się wyprowadziła, a nie robi tego dobrowolnie, musimy jednak zrobić to na drodze sądowej - wyjaśniła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Czy lokatorom grozi eksmisja "na bruk"?

W Polsce niemożliwa jest eksmisja lokatora "na bruk". Niezbędne jest zapewnienie co najmniej pomieszczenia tymczasowego. Kto musi je zorganizować? Odpowiedź na to pytania poznasz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego:  Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości