Eksmitowanie nieuczciwych lokatorów - potrzeba zmian przepisów
Zmiany obowiązujących przepisów znalazły się w specustawie dotyczącej pomocy Ukraińcom. Została ona przyjęta we czwartek 7 kwietnia. Zgodnie z ustawą z 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii z powodu COVID-19 nie wykonywano tytułów wykonawczych, które nakazywały opróżnienie lokalu mieszkaniowego. Oznaczało to, że jeśli osoba zalegała z czynszem dla właściciela, to nie można jej było wyeksmitować. Specustawa uchyliła ten przepis, czyli art. 15 zzu.
Podatki
Jak podaje portal prawo.pl, Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie występował w sprawie niefortunnego przepisu do Ministerstwa Sprawiedliwości. W najnowszym wystąpieniu, które miało miejsce pod koniec marca, zwrócił on uwagę na problem, jakim jest zwiększony napływ ludności (uchodźców z Ukrainy) i potrzeba zapewnienia im mieszkań. Według RPO przepis ten stanowi barierę dla zwiększenia podaży mieszkań oraz zniechęca właścicieli do użyczania uchodźcom lokali.
- Przepis, zgodnie z którym w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego, powinien zostać natychmiast uchylony, albowiem działa on na niekorzyść zarówno zarządców nieruchomości, np. pozostałych członków spółdzielni mieszkaniowych, a także samych właścicieli lokali. To właśnie oni bowiem ponoszą nieprzerwanie koszty takiego stanu prawnego, który miał sens jedynie w początkowym okresie epidemii - mówi dr Piotr Pałka, radca prawny w rozmowie dla portalu prawo.pl
Zmiana prawa - możliwość eksmitowania lokatora
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wkrótce możliwa jest "fala eksmisji" spowodowana zniesieniem przepisu, który uniemożliwiał usunięcie problematycznego lokatora ze względu na stan pandemii COVID-19. Teraz dłużnicy, których nie można było usunąć z mieszkania, będą mogli zostać z nich usunięci. Jak komentuje DGP, z powodu zakazu licytacji i eksmisji, przez ostatnie dwa lata odsetki od długu stale rosły. Oznacza to, że jeżeli dojdzie już do licytacji, to może okazać się, że uzyskane pieniądze ze sprzedaży nie pokryją długu.
- Wcale nie chodzi o to, aby eksmisje wykonywać, ale aby zapewnić właścicielom mieszkań prawo oraz możliwość ich przeprowadzenia w sytuacji, gdy mają do czynienia z nieuczciwym najemcą - podkreśla Tomasz Wejman, komornik sądowy, dla portalu prawo.pl. Uważa on, że to państwo powinno zagwarantować właścicielom prawo do uzyskania orzeczenia sądowego w przypadku nieuczciwego najemcy, ale również w dalszej kolejności do jego wykonania, a więc eksmisji.
- Brak takiej gwarancji nie tylko działa demoralizująco, ale też ogranicza drastycznie liczbę ofert najmu. Rynek najmu to także odczuł. Z powodu tego, że nie zostało to zmienione, wiele osób, które dysponuje lokalami i mogłyby je wynająć, wstrzymuje się z decyzją - dodaje komornik.
Zobacz także:
- Jak sobie poradzić z kłopotliwym sąsiadem? "Możemy rozważyć również postępowanie karne"
- Użyczenie i najem okazjonalny lokalu. Na co należy zwrócić uwagę?
- Wróżka z gromadą psów i kotów bezprawnie zajmuje wynajęty dom. "Jest ustawa, która nie pozwala mnie ruszyć"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: prawo.pl/businessinsider.pl/finanse.wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: AntonioGuillem/Getty Images