Dom

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? "1/3 przestępstw to jest wykorzystywanie błędów ludzkich"

Dom

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Pusty dom w czasie urlopu, czyli jak uniknąć włamania?
Pusty dom w czasie urlopu, czyli jak uniknąć włamania?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Sezon urlopowy wiąże się ze wzmożoną aktywnością złodziei. Pozostawione bez opieki domy czy mieszkania w blokach mogą przykuwać uwagę potencjalnych włamywaczy, dlatego przed wyjazdem na wakacje warto odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym podkom. Robert Koniuszy z Komendy Stołecznej Policji.

Jak uchronić się przed włamaniem?

W sezonie urlopowym zdecydowanie częściej pozostawiamy nasze domy i mieszkania bez opieki. Nie dziwi zatem fakt, że w tym czasie wzrasta liczba włamań i kradzieży. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by po powrocie z wakacji zastać swój dobytek w nienaruszonym stanie.

- Nawyki to druga natura człowieka. My po prostu nie zawsze pamiętamy o tym, żeby zamknąć okno, zamknąć drzwi (...). 1/3 przestępstw to jest wykorzystywanie błędów ludzkich - zauważył podkom. Robert Koniuszy, zachęcając tym samym do dokładnego sprawdzania wszystkich wejść, przez które złodziej mógłby dostać się do domu. W tym miejscu warto podkreślić, że uchylone okno w piwnicy także może ułatwić włamywaczom rabunek. - To faktycznie jest element, o którym często się zapomina. Przez taki lufcik łatwo wejść i po prostu wyciągnąć z tego domu co się chce - stwierdził funkcjonariusz.

Jak uniknąć włamania podczas urlopu?

Ryzyko włamania mogą ograniczyć kamery, które coraz częściej znajdują swoje zastosowanie w prywatnych domach czy mieszkaniach. Instalacja tego rodzaju urządzeń pozwala na bieżąco kontrolować sytuację w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Wystarczy zsynchronizować sprzęt ze smartfonem.

- Systemy wizyjne są coraz bardziej nowoczesne, coraz tańsze i coraz bardziej dostępne. Możemy zakupić je wszędzie i w zasadzie zainstalowanie kamer i monitorów w domu to jest bardzo dobra rzecz - zapewnił podkom. Robert Koniuszy.

Szczególną ostrożność warto też zachować w sytuacji, kiedy pragniemy podzielić się swoimi planami z najbliższym otoczeniem. Okazuje się, że rozmowy w miejscach publicznych czy instagramowe posty dotyczące wakacji mogą stanowić zachętę dla włamywaczy.

- Złodzieje dokonują rozpoznania. Po pierwsze, to są portale społecznościowe. Kiedy ktoś wyjeżdża na wakacje, to jest cały w euforii, emocjonuje się i informuje wszystkich wokoło znajomych, że jedzie na przykład gdzieś na Kanary. To jest pierwszy sygnał - podsumował oficer prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości