Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze (tzw. 500 plus) zosało podwyższone do 800 zł. Jak podał ZUS, nastąpiło to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać żadnego dodatkowego wniosku. Kiedy zostaną zrealizowane pierwsze przelewy?
O dodatkach i świadczeniach opowiedziała mecenas Eliza Kuna.
Nowelizacja ustawy o 500 plus została uchwalona przez sejm. Nie tylko nie zrewaloryzowano kwoty świadczenia, ale też będzie znacznie trudniej je uzyskać. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zachowanie w budżecie pewnej puli pieniędzy. Chociaż świadczenie przyznane może być na każde dziecko do 18. roku życia, to trudniej będzie je uzyskać. Kto może stracić pieniądze z 500 plus? Zobacz, co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.
Rząd planuje wprowadzić zmiany dotyczące świadczenia wychowawczego. Od przyszłego roku ma je przyznawać ZUS, a nie jak dotąd samorząd. Nowelizacja będzie dotyczyła także składania wniosku o 500 plus.
Na początku kwietnia ruszył program Rodzina 500 Plus. Od gościa Dzień Dobry TVN - adwokat dr Magdaleny Matusiak-Frącczak dowiedzieliśmy się, jakie są konsekwencje jego wprowadzenia - czy świadczenie wychowawcze z programu może być zajęte przez komornika i mieć wpływ na wysokość alimentów?
W przeglądzie prasy Andrzej Stankiewicz zajął się tekstami o: znanych Polakach, którzy wyprowadzali swoje pieniądze do rajów podatkowych, powietrznej taksówce prezydenta Dudy, niespodziewanym efekcie wprowadzenia programu Rodzina 500 plus oraz biznesie traktorowym.
Od 1 kwietnia tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze "500 plus". O to, jak je złożyć, by nie dać się naciągnąć oszustom tworzącym fikcyjne strony, odwołujące się do programu Rodzina 500 plus zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosza Marczuka.