świadczenie 500 plus

  1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy "Rodzina 500 plus". Zapowiadane są kolejne zmiany. Czy czeka nas waloryzacja? Na to pytanie w najnowszym wywiadzie odpowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

  W świadczeniu 500 plus rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Oznacza to, że część osób musi ponownie złożyć wniosek na dodatkowe fundusze na dziecko. Kto i do kiedy musi złożyć dokumenty? Co zrobić, aby nie stracić pieniędzy z 500 plus?

  Od 1 lutego 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obsługiwał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na kolejny okres - od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Wnioski można składać wyłącznie przez Internet. Skąd taka zmiana? Co trzeba będzie zrobić, by otrzymać pieniądze na dziecko? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekonomista Paweł Majtkowski.

  Dodatkowe 500 plus mogą uzyskać rodzice dzieci do drugiego roku życia. Jednak trzeba uważać, ponieważ w przypadku dzieci, które miały rok, gdy nowe przepisy weszły w życie, mają nieco mniej czasu na uzyskanie świadczenia. Jak dostać dodatkowe 500 zł na dziecko? Kto może się ubiegać?

  Od nowego roku - 1 stycznia 2022 - w życie weszła nowelizacja Ustawy o programie 500 plus. Do kiedy można składać wnioski i co zmieni się w bieżącym roku? 

  W związku z nadchodzącymi świętami data została zmieniona.

  Do puli świadczeń rodzinnych w 2022 roku dołączy nowy zasiłek. Oznacza to, że od nowego roku część rodzin będzie mogła dostać dodatkowe pieniądze. Jakie są nowe świadczenia i kto będzie mógł je otrzymać?

  Nowelizacja ustawy o 500 plus została uchwalona przez sejm. Nie tylko nie zrewaloryzowano kwoty świadczenia, ale też będzie znacznie trudniej je uzyskać. Wprowadzone zmiany mają na celu przede wszystkim zachowanie w budżecie pewnej puli pieniędzy. Chociaż świadczenie przyznane może być na każde dziecko do 18. roku życia, to trudniej będzie je uzyskać. Kto może stracić pieniądze z 500 plus? Zobacz, co się zmieni od 1 stycznia 2022 r.

  500 plus to program, z którego korzysta ponad 6,5 mln dzieci. W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej od dłuższego czasu trwały prace nad zmianami w regulującej go ustawie. We wtorek 31.08 rząd przyjął projekt nowelizacji. Jakie zmiany wchodzą w życie?

  Nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 500 plus będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. By nie stracić ciągłości wypłacanego świadczenia wychowawczego, należy złożyć wniosek przez Internet lub osobiście w urzędzie najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku.

  Rząd planuje wprowadzić zmiany dotyczące świadczenia wychowawczego. Od przyszłego roku ma je przyznawać ZUS, a nie jak dotąd samorząd. Nowelizacja będzie dotyczyła także składania wniosku o 500 plus.

  Tylko do 30 kwietnia można ubiegać się o przyznanie środków na dziecko w ramach programu "Rodzina 500 plus". Osoby, które wypełnią online lub dostarczą do urzędu odpowiednie dokumenty będą miały gwarancję, że pieniądze zaczną do nich spływać najpóźniej od 30 czerwca.

  500 plus od kwietnia 2016 r. przysługuje co miesiąc każdemu dziecku. Ostatnio coraz częściej eksperci mówią o konieczności jego podwyższenia, ponieważ inflacja realnie zmniejszyła realną wartość świadczenia. Propozycji tej nie wyklucza minister finansów Tadeusz Kościński. Wskazuje jednak jeden warunek.

  500 plus - w związku z inflacją - obecnie jest realnie mniej warte, niż było w chwili wprowadzenia. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się więc doniesienia o tym, że - by wyrównać tę różnicę - rząd planuje zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Czy świadczenie zostanie podwyższone?

  Program "Rodzina 500 plus" zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego zmieniają się jednak procedury rejestracji i wypłacania świadczenia 500 plus. O nowych zasadach porozmawialiśmy z Dominiką Nawrocką, ekspertką finansów osobistych.

  Aby uzyskać prawo do świadczenia 500 plus od 1 czerwca 2021 r., trzeba złożyć wniosek. Osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty będzie to możliwe od 1 kwietnia.Wcześniej, od 1 lutego, można to zrobić drogą elektroniczną. Sprawdź, jakie portale ułatwią wysłanie dokumentu on line.

  Zmiany w programie 500 plus będą obowiązywały już od 2021 roku. Dotyczyć one będą tych rodziców, którzy już pobierają świadczenie. Formalności będą bowiem wyglądały nieco inaczej. Wnioski, które były składane w ubiegłych latach, stracą ważność. Sprawdź, co trzeba będzie zrobić. Czy pojawi się kryterium dochodowe?

  Jeszcze tego lata ma być wypłacany bon turystyczny. Czym jest nowe świadczenie? Kto będzie mógł z niego skorzystać? Gdzie będzie można nim płacić? Jak złożyć wniosek? Sprawdź przydatne informacje na temat 500 plus na wakacje.

  Minęły dwa lata od wprowadzenia przez rząd Beaty Szydło Programu Rodzina 500 plus. Jak wpłynął on na życie Polaków? O podsumowanie dotychczasowego działania programu poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę gospodarczą Małgorzatę Kolińską-Dąbrowską. Dowiedzieliśmy się również, co zmieniła ostatnia nowelizacja ustawy regulującej świadczenia 500 plus.

  Rodziny, które niesłusznie pobierały pieniądze z rządowego programu 500 plus, zmuszone są zwrócić otrzymane świadczenie. Od stycznia do lipca 2017 r. nakazano zwrot ok. 30 mln zł. Kto najczęściej wyłudzał pieniądze? Jakie będą konsekwencje jeśli ktoś nie zwróci otrzymanych świadczeń? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Olgierd Podgórski.

  Rodzice wychowujący więcej niż jedno dziecko mogą liczyć na wsparcie z programu „Rodzina 500 plus”. Jakie warunki muszą spełniać cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju, aby również skorzystać ze świadczenia 500 plus? O tym goście Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 BIS Katarzyna Karpa-Świderek i przedstawiciel Biura Rzecznika Praw dziecka Agata Jasztal.

  Według badań GUS blisko 150 tys. kobiet zrezygnowało z pracy ze względu na pojawienie się programu 500+. Wolą zostać w domu z dziećmi i skupić się na życiu rodzinnym. Co z nimi będzie, kiedy dzieci dorosną lub skończy się wsparcie rządu? Czy matki zdołają wrócić na rynek pracy? W studiu Dzień Dobry TVN razem z Katarzyną Pawlikowską i Jackiem Santorskim omówiliśmy plusy i minusy programu 500+.

  W Polsce zaczyna brakować rąk do pracy, jednak poziom bezrobocia wcale nie maleje. Czy winny jest system zapomogowy? O tym, czy opłaca nam się pracować, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekonomistą Markiem Zuberem i prezes Stowarzyszenia „Damy Radę” Beatą Mirską-Piworowicz.

  Od kwietnia tego roku działa program Rodzina 500 plus, dzięki któremu rodziny dostają 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Okazało się, że przyznanie tych świadczeń skutkuje poważnymi zmianami na rynku pracy, ponieważ wielu rodziców rezygnuje z zatrudnienia. O nieoczekiwanych skutkach programu Rodzina 500 plus rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Pawłem Blajerem i psychologiem biznesu Miłoszem Brzezińskim. Czy kobietom, które zrezygnowały z zatrudnienia będzie trudniej wrócić do pracy?