To ostatni moment, aby złożyć wniosek o 500 plus. Co zrobić, aby otrzymać świadczenie?

Osoba, która trzyma pieniądze
Osoba, która trzyma pieniądze
Źródło: Juana Mari Moya/Getty Images
Tylko do 30 kwietnia można ubiegać się o przyznanie środków na dziecko w ramach programu "Rodzina 500 plus". Osoby, które wypełnią online lub dostarczą do urzędu odpowiednie dokumenty będą miały gwarancję, że pieniądze zaczną do nich spływać najpóźniej od 30 czerwca.

500 plus na dziecko - ostatni moment na złożenie wniosku

Resort rodziny i polityki społecznej w komunikacie przypomina, że od 2021 r. prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na nowy okres świadczeniowy - od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Wnioski można składać za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS, a także kanałem tradycyjnym, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Jednak - jak zaznacza resort - najszybszym i najpewniejszym sposobem zachowania ciągłości wypłaty świadczeń jest zrobienie tego w formie elektronicznej.

Złożenie kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Ilu rodziców korzysta z programu?

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli ponad 3,1 mln wniosków, z czego niemal 90 proc. przez bankowość elektroniczną. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego (prawie 490 tys.)i śląskiego (blisko 390 tys.).

1 kwietnia minęło 5 lat od uruchomienia programu "Rodzina 500 plus". Od początku jego obowiązywania do końca marca tego roku do polskich rodzin trafiło łącznie 144,4 mld zł. Aktualnie uprawnionych do świadczeń z programu jest 6,6 mln dzieci.

500 plus na pierwsze dziecko – jak złożyć wniosek?

Zobacz także:

Traktują psy jak dzieci. "Gdy kłócimy się z mężem, to Daisy zawsze staje po mojej stronie"

Dlaczego rodzice biją swoje dzieci? "To pozwala zatuszować braki, niewiedzę i fakt, że nie potrafią sobie radzić z problemami"

"Są takie miasta, gdzie nie ma ani jednej poradni". Przekaż 1 procent i pomóż zbudować centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM/PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości