Michał Włodarski był jednym z najmłodszych pracowników Polskiej Akademii Nauk i pisał doktorat o grafenie. Niestety w 2017 roku wydarzył się tragiczny wypadek, w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Od tamtej pory zaczęła się walka o to, aby go wybudzić, a następnie przywrócić mu sprawność. Niedawno wrócił z Bangkoku, gdzie przeszedł przeszczep komórek macierzystych.
Zdjęcie noworodka z niezadowoloną miną stało się prawdziwym hitem internetu. Fotografia została zrobiona tuż po porodzie. Maleńka dziewczynka wyglądała tak, jakby w pierwszych sekundach swojego życia była zła i sfrustrowana tym, co się wokół niej dzieje. Skąd taki wyraz twarzy? Czy noworodki potrafią kontrolować mimikę? O tym rozmawialiśmy z położną dr Moniką Jodłowską.
- Palce są dla mnie najważniejszym elementem ciała. Myślę, że bez nogi bym sobie poradził, ale bez palców jednej ręki to już niestety nie. Palce tak naprawdę utrzymują mnie przy życiu – przyznaje Daniel Grupa, utalentowany pianista, którego drugą miłością po muzyce są góry i alpinizm. Jak godzi te dwie dziedziny? W kim ma największe wsparcie?
Zdarza się raz na cztery lata. Ten dziwny dzień, który dodajemy na końcu lutego. O co chodzi z rokiem przestępnym? Skąd się w ogóle wziął? W studiu Dzień Dobry TVN tłumaczył to dr Jakub Bochiński ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki.
Liczydło w europejskiej szkole jest traktowane jako anachronizm. Wykorzystuje się je tylko w nauczaniu początkowym tłumacząc zasady dodawania i odejmowania. Tymczasem w Japonii sorobany są powszechnie stosowane, a rachowanie na nich jest wysoko cenioną umiejętnością. O zaletach sorobanu mówił w naszym studiu jego popularyzator Karol Sieńkowski.
Z weterynarii zrobili swoją życiową pasję. W klinice Andrzeja i Radosława Fedaczyńskich są leczone zwierzęta zarówno udomowione, jak i dzikie. Ojciec i syn podbili serca naszych widzów, którzy zdecydowali, że to własnie do nich trafi styczniowa Pozytywka. W studiu gościliśmy Radosława Fedaczyńskiego oraz aktora Janusza Chabiora z jego adoptowanym psem Batmanem.
Patryk Pawluczuk dźwiękiem dud szkockich zachwycił się już w dzieciństwie. Jako jedyny w Polsce studiuje grę na tym instrumencie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Skąd pomysł na takie zajęcie?
Mamo, ale ja chcę zdobywać medale – tak Kamila Stormowska przekonała swoich rodziców do uprawiania short tracku. Obecnie jest talentem polskiego łyżwiarstwa. Niedawno została najmłodszą Polką, która stanęła na podium prestiżowych zawodów pucharu świata. Kamila opowiedziała nam o swojej pasji. A co o niej mówią najbliżsi?
Fotografia to sposób myślenia. Obiektyw to jest część mnie - mówi Anna Musiałówna. Znana fotoreporterka opowiedziała nam o swojej wielkiej pasji do robienia zdjęć. Jak wyprawa na Spitzbergen zmieniła jej życie?
Osoby starsze i osłabione oraz przewlekle chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Szczególnie niebezpieczny jest on dla tych, którzy zmagają się chorobami układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus zagraża dziecku?
Wielu z nas ma problem z mówieniem o sobie w pozytywny sposób. To, jak o sobie myślimy, ma ogromną siłę. Znacząco wpływa na nasze codzienne nastawienie oraz sposób działania. O mocy pozytywnego myślenia rozmawialiśmy w naszym studiu.
Ekolodzy biją na alarm - jeśli szybko nie zmienimy stylu życia, już wkrótce zaczniemy tonąć w plastiku i ugotujemy się z powodu globalnego ocieplenia. Ewa i Dawid Kozioł propagują ekologiczny styl życia. Zajrzeliśmy z kamerą Dzień Dobry TVN do ich ekologicznego domu. Jak zacząć ekologiczną rewolucję od siebie?
Skończyły się ferie, dzieci wróciły do szkół, a rodzice i nauczyciele do wywiadówek. Co się o nich zwykle słyszy? Nuda. Zło konieczne. Dlaczego są traktowane jako niemiły obowiązek? W naszym studiu rozmawialiśmy o tym z nauczycielami: Anną Kamińską – Grzelak i Sławomirem Silvio Ratajczakiem oraz chodzącą na wywiadówki mamą Karoliną Dołęgowską.
Adam Stępski cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, z powodu którego ma problemy z poruszaniem się. Mimo ograniczeń, chłopiec ma wiele pasji: gra na skrzypcach, występuje w szkolnym teatrze, śpiewa oraz trenuje tenis, biegi i karate. Jeździ też na nartach. - To, że choruje, nie wyklucza go ze szczęśliwego życia - mówi mama chłopca.
-Chodzi o to, by przerwa i lekcja zaczynała się wyciszeniem – tłumaczy Aleksandra Stawicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Uczniowie nie usłyszą tam głośnego dzwonka, ale relaksacyjną muzykę. Jak jeszcze szkoła walczy z hałasem?
Marcin Sawicki odwiedził Hajduki Niskie. Tam mieszka Pani Anna Moszczyńska, która jest właścicielką 5-letniego pączka… który się nie starzeje. Wraz z dietetyczką i ekspertką żywności Katarzyną Turek-Kawęcką porozmawiali o pączkach i ich składach.
Są niechciane, nieczytane i często sfatygowane, ale wszystko się zmienia, kiedy trafiają do Domu Spokojnej Książki. To wyjątkowe miejsce przerobione ze zwykłej stodoły, w którym publikacje zyskują nowe życie. - Tutaj jest majestatycznie i czas biegnie wolniej - zapewnia właściciel, Piotr Kogut.
Nowoczesna stodoła w Pytkowicach wyróżnia się na tle okolicznych domów. Jej właścicielami są Kamil i Kamila, miłośnicy pudrowego różu. W kolejnym odcinku cyklu Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła ich piękne wnętrza.
Od przekazanych pieniędzy powyżej pewnego limitu należy odprowadzić podatek. Dotyczy to także darowizny od członka najbliższej rodziny. Jest jednak sposób na to, aby się zwolnić z tego obowiązku. Jak uregulować rodzinną darowiznę? W naszym studiu wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Lista gości weselnych wzbudza często zagorzałe dyskusje, które mogą się skończyć rodzinną kłótnią. Wiele młodych par coraz częściej decyduje, by nie zapraszać dzieci. Powodów jest wiele: względy finansowe, etyczne i personalne. Co wybrać? Wesele z dziećmi czy bez?
To jest moje miejsce - mówi Akiko Miwa, Japonka mieszająca w podhalańskiej miejscowości Harklowa. W ciszy, z dala od miejskiego zgiełku zbudowała góralski pensjonat. Z kamerą odwiedził ją Bartek Jędrzejak.
Statystyki pokazują, że około 5 proc. populacji jest bardziej zdolna od reszty ludzi. Każde dziecko rodzi się z pewnymi predyspozycjami, które wyróżniają je na tle innych. To, jak owe predyspozycje będą pielęgnowane, jest kluczowe dla jego przyszłości. Jak dostrzec u dziecka talent i w jaki sposób mądrze nim pokierować?
Filip Ślipaczek to przedsiębiorca urodzony w Wielkiej Brytanii. Jego matka jest Irlandką, a ojciec był Polakiem żydowskiego pochodzenia. W Londynie mężczyzna jest znany z propagowania polskości. - Jest ekstrawertyczną, kolorową postacią - powiedzieli jego synowie. Z Filipem i jego rodziną spotkała się Anna Senkara.
Przekazywana z pokolenia na pokolenie miłość do wypieków natchnęła Igę Sarzyńską do stworzenia miejsca, w którym spełnia swoje słodkie marzenia. Kunszt cukierniczy szkoliła w San Francisco, Toronto oraz Londynie. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a jej prace były wielokrotnie publikowane na łamach brytyjskich magazynów. Nam opowiedziała o tradycji, którą wyniosła z domu.
Żywieniową rewolucję przeszła Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku. Jedzenie na tamtejszej stołówce jest pyszne i zdrowe. Jak udaje się wyczarować takie cuda? W czym tkwi sekret kuchni? Przepis na sukces zdradziła nam intendentka Małgorzata Mazur.
Galaktyki, gwiazdy neutronowe czy białe karły - mali wykładowcy mają wiedzę, której może im pozazdrościć niejeden dorosły. Polska Akademia Dzieci to miejsce, w którym najmłodsi dzielą się umiejętnościami i prezentują swoje pasje. Jak im idzie? Zobaczcie sami.
W Rybniku pojawili się nowi mieszkańcy. Nutrie urzekają swoim niewątpliwym urokiem osobistym. Mimo że nie wiadomo skąd się wzięły, nie trzeba było długo czekać, żeby te urocze zwierzaki podbiły serca mieszkańców miasta.
Od dziesięcioleci dinozaury stanowią obiekt zainteresowania popkultury i paleontologów. Te pradawne stworzenia kochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Zobaczcie, jak wygląda prawdziwa kość szczękowa Tarbozaura. - Takie dinozaury polscy paleontolodzy wykopali na pustyni Gobi w latach 70. XX w. - powiedział Tomasz Sulej.
W związku z zagrożeniem koronawirusem Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla powracających z Włoch i rejonów, w których pojawiły się zarażenia COVID-19. W Studiu Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń wyjaśnił, w jaki sposób chronić się przed zakażeniem.
Kawiarenka Dzień Dobry TVN zamieniła się w roztańczony muzyczny klub, ponieważ zawitał do nas Dancing Międzypokoleniowy. Zobaczcie, jak oni się bawią!