Nauka zdalna
Domowe biurko zmieniło się w szkolną ławkę, a lekcje w klasie - na naukę w Internecie. Pandemia zmusiła nas do funkcjonowania w innej, niż znaliśmy dotychczas, rzeczywistości.
Codzienność naszej rodziny dosyć znacząco się zmieniła. Wszyscy jesteśmy w domu, przede wszystkim dzieci uczą się zdalnie. Ma to swoje plusy. Spędzamy bardzo dużo czasu razem
- opowiada Piotr Kucharski, kucharz.
Niestety ma to też swoje minusy. Piotr Kucharski jest ojcem czwartoklasisty i piątoklasisty. Chłopcy do tej pory w Internecie spędzali mało czasu. - Wcześniej, jak nie miałem nauki zdalnej, to prawie nic nie siedziałem przed komputerem. Teraz połowę dnia spędzam przed komputerem, bo się uczę - mówi Wiktor Kucharski.
Bezpieczeństwo w sieci - gdzie rodzice znajdą pomoc?
Nauka zdalna stanowi wyzwanie nie tylko na poziomie technicznym, ale także organizacyjnym.
- Dzieci rzeczywiście nagle zaczęły korzystać z Internetu masowo, nie tylko do rozrywki. Dzisiaj go wykorzystują do nauki. Ta rewolucja dotknęła wszystkich, Rewolucja dotknęła dzieci nauczycieli rodziców. Nauczyliśmy się w jakiś sposób pokazywać dzieciom to, co jest cenne i wartościowe. Tych wartościowych treści w sieci pojawiło się bardzo dużo - mówi Anna Rywczyńska, kierownik Działu Edukacji Cyfrowej NASK.
Oprócz wartościowych i przydatnych treści, w Internecie pojawia się dużo tych niewłaściwych, przed którymi powinniśmy chronić i ostrzegać dzieci. Rodzice nie zawsze potrafią jednak rozmawiać z dziećmi o tak delikatnych sprawach i zastanawiają się, gdzie mogą znaleźć pomoc w tym aspekcie. Naprzeciw tym potrzebom wyszło Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronach OSE IT Szkoły oraz Akademii NASK znajdują się konkretne porady, artykuły, oraz filmy edukacyjne.
- Czy to będzie problematyka niebezpiecznych relacji, czy też problem publikowania swojego wizerunku. Pojawia się niebezpieczeństwo publikowania materiałów intymnych na swój temat. Jeśli nie wiemy, jak o tym mówić, możemy puścić taki film jak "Owce w sieci" dotyczący sextingu, czyli wymieniania między młodymi ludźmi takiego typu materiałów – dodaje Anna Rywczyńska.
Smartfon dla dziecka - o czym powinni pamiętać rodzice?
Zbliżają się święta, a jak święta to i list do Mikołaja. Lista prezentowych życzeń bywa bardzo długa, a na jej szczycie niekiedy znajduje się smartfon, czy tablet. Jak reagować w takiej sytuacji?
- Przy dzisiejszym rozpowszechnieniu Internetu nie możemy powiedzieć sobie: nie znam się, moje dziecko zna się na tym lepiej, więc nie będę się interesować. Powinniśmy porozmawiać z operatorem, powiedzieć, że z tego telefonu będzie korzystało dziecko, jakie aplikacje możemy zainstalować, żeby było chronione przed dostępem do szkodliwych treści - radzi Anna Rywczyńska – kierownik Działu Edukacji Cyfrowej NASK.
Zobacz też:
- Program Domowej Opieki Medycznej. Kto może otrzymać pulsoksymetr?
- Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin
- Córki walczą o zdrowie mamy. "Lekarze od pierwszej chwili nie dawali szans na przeżycie, a ona przeżyła"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Adrianna Kowalczyk