Kiedy powrót do szkół
O planowanym powrocie uczniów do szkół mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Jak stwierdził, analizowane są różne scenariusze.
- Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkół, zaczynając od klas I-III. Który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej, tzn. częściowo nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas, o tym jeszcze rozmawiamy z ministrem Przemysławem Czarnkiem – mówił szef resortu zdrowia w RMF.
Jego zdaniem, powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, czyli 18 stycznia, to najbardziej prawdopodobny scenariusz . Zastrzegł przy tym, że jest za wcześnie, aby przesądzać, że jest to sztywny termin.
- Wydaje się, że w okolicach połowy stycznia będziemy mieli takie warianty, jeśli oczywiście w ferie nic się nie stanie, że dzieci (klas I-III – PAP) na 90 proc. wrócą do szkół – powiedział.
Przed ewentualnym powrotem do szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli.
Minister zdrowia: ferie są kluczowe dla stopniowego powrotu do normalności
Zapytany, kiedy mogą być ponownie otwarte restauracje czy siłownie, Adam Niedzielski wskazał, że te miejsca są wysoko w rankingu pod względem ryzyka zakażenia. Zaznaczył, że część obszarów życia będzie wracała do normy pod warunkiem, że ferie nie przyniosą wzrostu liczby zachorowań.
- Ferie są najważniejsze: albo spowodujemy, że będziemy mogli normalnie funkcjonować i epidemia będzie malała, albo sobie zafundujemy trzecią falę epidemii – przestrzegł minister zdrowia.
Jak dodał, rząd przed świętami będzie podejmował kolejną decyzję w sprawie dalszego funkcjonowania. Przekazał też, że w sylwestra nie będą dozwolone żadne masowe zabawy.
Obecnie obowiązujące obostrzenia związane z epidemią obowiązują do 27 grudnia.
Koronawirus w Polsce - stan na 7 grudnia
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 4423 kolejnych osób, zmarło 92 chorych – podało Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 067 870 przypadków COVID-19. Zmarło 20 181 chorych.
Rzecznik ministerstwa zdrowia: "W weekend wykonuje się mniej testów. W tygodniu liczba przekroczy 10 tysięcy". Zobacz wideo:
Zobacz też:
Misie Fundacji TVN na miarę czasów - lekarz i dresy zamiast sukni
Program Domowej Opieki Medycznej. Kto może otrzymać pulsoksymetr?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP