nauczanie

  nauczanie

  Muzyka to bardzo dobry sposób na odprężenie i urozmaicenie codziennych zadań w pracy lub w szkole. Okazuje się, że słuchanie muzyki do nauki może poprawiać pamięć i koncentrację, a także działać motywująco. Zdaniem badaczy możliwe jest stworzenie idealnych warunków do nauki konkretnych przedmiotów dzięki słuchaniu różnych rodzajów muzyki.

  Powrót do szkół to sprawa, która bardzo interesuje uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególnie na półmetku ferii, kiedy wciąż nie wiadomo, jak po przerwie będzie wyglądała nauka. Zdalne lekcje odbijają się negatywnie na psychice dzieci i ich rodzin, jednak zdaniem specjalistów przedwczesna decyzja o otwarciu szkół może spowodować kolejną falę epidemii. Rozwiązaniem może być wznowienie nauki tam, gdzie wskaźniki zakażeń są najniższe.

  W związku z pandemią koronawirusa zdalne nauczanie zostało wydłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia do 3 stycznia potrwa przerwa w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Tuż po niej - od 4 do 17 stycznia - w całym kraju uczniowie będą mieć zimowe ferie. Czy po nich wrócą do szkolnych ławek? Minister zdrowia przedstawił plany resortu.

  Koronawirus w kolejnej szkole. Zakażona jest 11-letnia uczennica jednej z suwalskich podstawówek. W związku z tym cała klasa uczy się zdalnie, bo uczniowie trafili na kwarantannę. Zostały nią objęci także ich rodziny - w sumie to 107 osób. Minister edukacji podkreśla, że w trybie zdalnym, jak i mieszanym pracuje zaledwie 0,01 proc. z 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

  To już koniec wakacji. Właśnie - w cieniu pandemii - rozpoczął się nowy rok szkolny. Czy uczniowie i pracownicy placówek będą bezpieczni? Aby uchronić ich przed wzrostem zakażeń koronawirusem MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Jeszcze inny pomysł mają organizacje pozarządowe. Na czym on polega - wyjaśniał Wojtek Gawlik z Fundacji Edu-Klaster, jeden z pomysłodawców edukacji w szkolnych bańkach.

  Piotr Ambroszczyk, Mateusz Kobak i Wojciech Przybyszewski to matematyczni geniusze. Potwierdzają to podczas wielu olimpiad z tego właśnie przedmiotu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak uczyć matematyki, aby podobała się dzieciom, jak matematyka przydaje im się w życiu i kto ich zachęcił do zgłębiania tajników tego przedmiotu.

  Są nauczyciele, którzy - chcąc przyciągnąć uwagę uczniów - stosują niekonwencjonalne metody. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz, której metody mogą nawet niektórych szokować. O swoich prowokacjach, które mają zachęcić studentów do myślenia powiedziała w Dzień Dobry TVN. Jak uczniowie reagują na jej metody?

  To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.

  Kacper i Kuba uczą się w domu. Ich amerykańscy nauczyciele mieszkają razem z nimi. Wcześniej uczyli w Meksyku, Kanadzie i Chinach. Czy to prawda, że dzieci uczą się efektywniej, kiedy nie są do tego przymuszane?