Czy drugi podręcznik do nauki HiT-u trafi do szkół? Książka WSiP czeka na decyzję resortu edukacji
Z początkiem września uczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczną naukę nowego przedmiotu o nazwie Historia i teraźniejszość. Chociaż rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, niektóre placówki nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie wyboru potrzebnych do prowadzenia zajęć podręczników. Autorem jedynej dopuszczonej do użytku książki jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Konkurencyjna propozycja Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych nie otrzymała jeszcze kompletu niezbędnych recenzji. Czy ma szansę uzyskać aprobatę resortu edukacji, zanim rozpoczną się lekcje?
Zdalne nauczanie dla dzieci z Ukrainy. Jak będą odbywały się lekcje?
Edukacja zdalna w Ukrainie uruchomiona została 14 marca. Poinformowało o tym ukraińskie ministerstwo edukacji i nauki. Lekcje online mają być prowadzone we współpracy z Google. Jak będą wyglądały zajęcia? Kto będzie mógł w nich uczestniczyć?
Adam Woronowicz o uczelniach artystycznych. "Nie mogę ucznia uzależnić od siebie"
- Rolą wykładowcy nie jest dążenie do celu za wszelką cenę - uważa Adam Woronowicz. Popularny aktor w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl zabrał głos w sprawie wykładowców uczelni artystycznych. Opowiedział nam o swoich doświadczeniach w pracy pedagoga.
Jaka muzyka będzie najlepsza do nauki przedmiotów ścisłych i humanistycznych?
Muzyka to bardzo dobry sposób na odprężenie i urozmaicenie codziennych zadań w pracy lub w szkole. Okazuje się, że słuchanie muzyki do nauki może poprawiać pamięć i koncentrację, a także działać motywująco. Zdaniem badaczy możliwe jest stworzenie idealnych warunków do nauki konkretnych przedmiotów dzięki słuchaniu różnych rodzajów muzyki.
Najmłodsi uczniowie wracają do szkół. "Strach będzie z nami jeszcze bardzo długo"
Ferie zimowe dobiegają końca. W poniedziałek 18 stycznia do szkół wrócą dzieci z klas I-III. Nauka stacjonarna będzie się odbywała zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania do tego ważnego dnia?
Dzieci wrócą do szkół tylko w kilku województwach? Rząd rozważa taki wariant
Powrót do szkół to sprawa, która bardzo interesuje uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególnie na półmetku ferii, kiedy wciąż nie wiadomo, jak po przerwie będzie wyglądała nauka. Zdalne lekcje odbijają się negatywnie na psychice dzieci i ich rodzin, jednak zdaniem specjalistów przedwczesna decyzja o otwarciu szkół może spowodować kolejną falę epidemii. Rozwiązaniem może być wznowienie nauki tam, gdzie wskaźniki zakażeń są najniższe.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia podał prawdopodobny termin
W związku z pandemią koronawirusa zdalne nauczanie zostało wydłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia do 3 stycznia potrwa przerwa w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Tuż po niej - od 4 do 17 stycznia - w całym kraju uczniowie będą mieć zimowe ferie. Czy po nich wrócą do szkolnych ławek? Minister zdrowia przedstawił plany resortu.
Nauka w systemie mieszanym. MEN: "Ograniczenie działalności szkół zmniejszy rozprzestrzenianie się wirusa"
Jak będzie wyglądała praca szkół w systemie mieszanym? Szczegóły dotyczące ogólnych zasad przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według rzeczniczki resortu, decyzja dotycząca ograniczenia ich funkcjonowania jest niezwykle trudna.
Liczba placówek z nauczaniem zdalnym i mieszanym odzwierciedla skalę zakażeń
Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie maleje. Zaledwie w piątek, 25 września uzyskaliśmy najwyższy wynik od początku pandemii - 1587. Jak ten wzrost ma się do sytuacji w placówkach oświatowych? Poznaj najnowsze dane.
Przybywa szkół z koronawirusem. Minister edukacji: "Zaledwie kilkadziesiąt placówek pracuje w trybie innym niż stacjonarny"
Koronawirus w kolejnej szkole. Zakażona jest 11-letnia uczennica jednej z suwalskich podstawówek. W związku z tym cała klasa uczy się zdalnie, bo uczniowie trafili na kwarantannę. Zostały nią objęci także ich rodziny - w sumie to 107 osób. Minister edukacji podkreśla, że w trybie zdalnym, jak i mieszanym pracuje zaledwie 0,01 proc. z 48,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Bańki szkolne, czyli pomysł na bezpieczną edukację. "Trzeba dać dzieciom wrócić do szkoły"
To już koniec wakacji. Właśnie - w cieniu pandemii - rozpoczął się nowy rok szkolny. Czy uczniowie i pracownicy placówek będą bezpieczni? Aby uchronić ich przed wzrostem zakażeń koronawirusem MEN zaproponowało trzy warianty nauczania. Jeszcze inny pomysł mają organizacje pozarządowe. Na czym on polega - wyjaśniał Wojtek Gawlik z Fundacji Edu-Klaster, jeden z pomysłodawców edukacji w szkolnych bańkach.
Stacjonarna szkoła od września. A kiedy studenci wrócą na uczelnie?
Od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że ta decyzja jest pewna.
Piotr Ambroszczyk, Mateusz Kobak i Wojciech Przybyszewski to matematyczni geniusze. Potwierdzają to podczas wielu olimpiad z tego właśnie przedmiotu. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak uczyć matematyki, aby podobała się dzieciom, jak matematyka przydaje im się w życiu i kto ich zachęcił do zgłębiania tajników tego przedmiotu.
Nauczycielka, która podczas zajęć stosuje prowokacje
Są nauczyciele, którzy - chcąc przyciągnąć uwagę uczniów - stosują niekonwencjonalne metody. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz, której metody mogą nawet niektórych szokować. O swoich prowokacjach, które mają zachęcić studentów do myślenia powiedziała w Dzień Dobry TVN. Jak uczniowie reagują na jej metody?
To ostatni rok szkolny z takim podziałem nauczania, bo już niebawem powróci 8-letnia podstawówka i 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Gimnazja zaś zostaną zlikwidowane. Czy planowane zmiany są spowodowane kwestiami demograficznymi czy może jest to tylko decyzja polityczna? Czy potrzebne było wprowadzenie gimnazjów? O zmianach w szkolnictwie rozmawialiśmy z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Kacper i Kuba uczą się w domu. Ich amerykańscy nauczyciele mieszkają razem z nimi. Wcześniej uczyli w Meksyku, Kanadzie i Chinach. Czy to prawda, że dzieci uczą się efektywniej, kiedy nie są do tego przymuszane?