Tegoroczne święta będą szczególne trudne dla seniorów, którzy ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, będą musieli spędzić je samotnie. Jak jednak zorganizować im czas, by się nie nudzili, a równocześnie czuli potrzebni? O tym w programie opowiedziała Beata Borucka, blogerka "Mądra Babcia" oraz dr Tomasz Sobierajski, socjolog.
Wyjątkowość świąt w dobie koronawirusa
Według badań "Święta w czasie pandemii COVID-19” zrealizowanych przez serwis Prezent Marzeń na próbie 982 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2020 roku, co czwarty Polak obawia się, że pandemia popsuje atmosferę Bożego Narodzenia. Zdaniem co trzeciego będą to mniej radosne święta.
- Propaguję to, żeby się niczego nie obawiać - to jest pierwsza sprawa. I ja przygotowuje swoje programy i swoją komunikację do 3 grup osób - po 1. do osób, które spędzą święta mieszkając we wspólnym gospodarstwie domowym - i one się nie będą wiele różniły od zwykłych świąt - do tych, którzy zdecydują się zastosować do 5 osób oraz do tych, którzy postanowią spędzić te święta w domu jednak w bezpiecznej izolacji - mówiła w Dzień Dobry TVN blogerka Mądra Babcia.
W zależności od danej grupy, występują różne nastroje dotyczące Bożego Narodzenia.
- To, czego się obawiamy, to takiego przykrego wrażenia, że ten niezwykły dzień, na który się czeka cały rok (...) będzie nieco inny. Żal ludziom, że nie będzie świątecznego harmidru - stwierdziła Beata Borucka.
Alternatywy wspólnego spędzania czasu
Nawet jeżeli rodzina zdecyduje się spędzać święta osobno, nie można siedzieć i płakać w kącie. Są wówczas dwa wyjścia - cieszyć się z tego, co mimo wszystko w te święta można zrobić, kombinować, szukać drogi, albo rozpaczać. Nie można się poddawać, a starsi ludzie często to robią i dopada ich w samotności zwątpienie w sens życia.
- Ja w związku z tym uczę swoją społeczność, jak w tej trudnej sytuacji jednak zbliżyć się do normalności - zdradziła blogerka Mądra Babcia.
Pokazuje innym seniorom, jak korzystać z dobrodziejstw technologii. Tłumaczy np. jak przenieść obraz z Facebooka na telewizor czy mówi, jak rozmawiać przez Skype'a.
- Ja jestem za tym, żeby znajdować rozwiązania. (...) Zróbmy to, co można, bo biadolenie nad tym, czego nie można, nic nam nie wnosi - powiedziała Beata Borucka.
Lepiej jest bowiem połączyć się z najbliższymi online, niż narażać ich na niepotrzebne ryzyko zakażenia koronawirusem.
- Nie mam złudzeń, że te święta są dla nas bardzo, bardzo szczególne i już słyszę wiele osób, które mówią "nie wyobrażamy sobie, że może być inaczej, niż dotychczas" - mówił w naszym programie socjolog.
Choć wiele osób jest gotowych podjąć owe ryzyko, musi być to decyzja dwóch stron. Nie można na nikogo wpływać za pomocą szantażu emocjonalnego . Należy szukać w sobie nawzajem zrozumienia.
Jak zorganizować seniorom czas?
By seniorzy w czasie świąt nie czuli się samotni, można zorganizować im różne zajęcia. Należy mieć z nimi również częsty kontakt. Młodsze pokolenie powinno zadbać o to, żeby dziadkowie umieli się jakkolwiek skontaktować - choćby przez telefon . Można zadzwonić, opowiedzieć co w danej chwili robimy, co już zrobiliśmy, co będziemy robić. Dobrym pomysłem jest także ustawienie telefonu na tryb głośnomówiący i położenie go na stole, żeby starsi członkowie rodziny słyszeli rozmowy czy śmiech dzieci.
- Doskonałym sposobem jest zaangażowanie ich np. w przygotowanie świąt . Mogą coś ugotować, upiec, jeśli chcą oczywiście. Można im np. podrzucić prezenty, które mają zapakować swoim wnukom i być cały czas w kontakcie. Najgorszym momentem jest taki, kiedy my się tak zaaferujemy tym, co się dzieje i nagle przypominamy sobie tam w wigilię o północy: "ojej, ale zapomnieliśmy o babci i dziadku". No to jest słabe - stwierdził dr Tomasz Sobierajski.
Zobacz też:
- Najlepsze prezenty pod choinkę od polskich projektantów. To "przedmioty, które mają historię" i kosztują mniej niż 100 zł
- Siostry, które wytwarzają sery z orzechów. "Na świecie jest dosłownie kilka firm, które robią podobne rzeczy"
- Najpopularniejsi polscy projektanci ubrali misie Fundacji TVN. Który z nich jest najbardziej stylowy?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba