Styl życia

  Sejmowy pokój nr 143 nie cieszy się dobrą sławą. Posłowie szepczą, że przynosi on pecha. Partie, które miały w nim swoją siedzibę wylatywały z parlamentu z hukiem. Z klątwą musi się teraz zmierzyć partia Kukiz'15, która w tej kadencji dostała feralny pokój. Dzień Dobry TVN dowiedziało się, jak można wypędzić z niego złe moce. Uwaga, materiał tylko dla ludzi o mocnych nerwach ;)

  Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer zafundował nam technologiczny powrót do przeszłości. Mogliśmy zobaczyć m.in.: telefon kaloryfer będący nieodłącznym atrybutem zamożnego biznesmena, telefon cegłę, który miał wartość nowego malucha i telefon z dołączaną klawiaturą. Ale na tym się nie skończyło - dzieciom wychowanym na współczesnej elektronice Filip zrobił test z obsługi starego, poczciwego walkmana. Jak im poszło? Zobaczcie, jak wyglądała gra "coś jakby FIFA Anno Domini 1983" :)

  Wiele osób uważa, że słowo "patriotyzm" nierozerwalnie łączy się z tępieniem inności, która pojawia się wokół nas. Czy tego samego zdania są goście Dzień Dobry TVN: aktor Alan Andersz, Miss World Poland 2015 Marta Pałucka, stand-uperka Katarzyna Piasecka i aktor Nikodem Rozbicki? Czym dla nich jest patriotyzm? Jak spędzają Święto Niepodległości?

  Dzieciaki wychowane na współczesnej elektronice nie znają innych telefonów niż komórkowe. Aby uniknąć sytuacji, w której nasze pociechy nie wiedzą, jak skorzystać z telefonu stacjonarnego ciocia Wellman i wujek Prokop zrobili krótką prezentację. Zobaczcie, jak korzystać z telefonu z tarczą :)

  David Angel, mister Kolumbii marzy, by stać się jednym z nas. Jak może to zrobić? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki postanowił go nieco przetestować;) Czy David potrafi wyrecytować inwokację? Czy umie zatańczyć krakowiaka i co sądzi o naszych polskich przysmakach - flaczkach i pierogach?

  Ekipa pogodowa Dzień Dobry TVN, na czele z Bartkiem Jędrzejakiem, trafiła do wrocławskiego kościoła. Na miejscu postanowili, że spróbują wspiąć się do samego nieba ;)

  Pracownikowi zawsze wiatr w oczy wieje. Chętnie przyszedłby do pracy punktualnie, gdyby nie to, że właśnie stał się ofiarą światowego spisku producentów budzików, zepsuły się obie windy w bloku, a on mieszka na ostatnim piętrze... piątym i zejście zajmuje naprawdę dużo czasu, uciekły wszystkie, ale to dosłownie wszystkie tramwaje w mieście, a do tego trzeba było odwieźć babcię do szpitala. Jak jeszcze usprawiedliwiają swoje spóźnienia pracownicy i jak należy się zachowywać po wpadnięciu do biura? Odpowiedzi znalazł dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Jest właścicielem czterech firm, włada siedmioma językami, a jego najbardziej spektakularnym sukcesem jest złoty medal mistrzostw świata, który zdobył z reprezentacją Polski siatkarzy. O kim mowa? O trenerze mentalnym Jakubie Bączku, którego zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Nasz gość wytłumaczył nam czym jest trening mentalny i jak wygląda praca ze sportowcami.

  Korki to zmora kierowców. Człowiek siedzi w samochodzie i się nudzi. Jednak wielu kierowców ma sposób na korkowo-samochodową nudę. Jedni przekopują nos w poszukiwaniu posiłku, inni - niegustujący w przystawkach z nozdrzy - dłubią w telefonie lub kończą poranną toaletę. Co jeszcze dzieje się w korkach? Sprawdzał to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.

  Jedyna i niepowtarzalna - Magda Gessler - opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swojej kuchni. Jak powinna wyglądać kuchnia, by była funkcjonalna? Ile czasu Magda Gessler spędza w kuchni? Czy w swojej kuchni ma wyspę? Czy zdaniem Magdy Gessler powinno się łączyć kuchnię z salonem? Jakie powinniśmy mieć światło w kuchni? Skorzystajcie z rad znanej restauratorki!

  Lekarz i biolog molekularny dr Bill Andrews od ponad 20 lat pracuje nad eliksirem młodości i ponoć jest bliski przełomowego odkrycia. Czy rzeczywiście jest w stanie odwrocić proces starzenia się organizmu? O swoim odkryciu i badaniach opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu.

  Słuchanie wciąż narzekającej osoby potrafi wprawić w zły nastrój i skutecznie wyssać energię. O to jak się przed tym ustrzec zapytaliśmy psychologa i coacha Mateusza Grzesiaka i socjologa Tomasza Sobierajskiego, którzy zasiedli na kanapach Dzień Dobry TVN. Jak marudę zaszczepić optymizmem? Czy marudzenie związane jest z wiekiem, czy osobowością?

  Jak się okazuje, zawód tłumacza jest trzecią wśród najbardziej stresogennych profesji. Dobry tłumacz musi wykazać się nie tylko umiejętnością posługiwania się językiem obcym, ale również refleksem, zdolnością utrzymywania przez dłuższy czas koncentracji, dobrą pamięcią, wyraźną wymową, umiejętnością układania spójnych zdań oraz wiedzą merytoryczną. O kulisach pracy tłumacza rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Zabrzeskim i Piotrem Krasnowolskim. Które nacje tłumaczy się najłatwiej, a które najtrudniej? Czy nasi goście tłumaczą błędne wypowiedzi i przekleństwa?

  Masywna budowa tych koni budzi respekt, ale tak naprawdę są to zwierzęta o łagodnym usposobieniu. Są świetnie wyszkolone - potrafią jeździć w szyku, w różnego rodzaju konfiguracjach. Według przepisów są używane jako środek przymusu bezpośredniego, ale dla nas to po prostu konie funkcjonariusze. Jak wygląda dzień policji konnej? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz odwiedziła sekcję Konną Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji i od razu została (nomen omen) "zaprzęgnięta" do pracy. ;)

  Monika Rylska i jej Chiqa wygrały złoty medal na mistrzostwach w psim agility, które zostały rozegrane w Bolonii. Aby wygrać zawody, Chiqa musiała najszybciej i bezbłędnie pokonać tor przeszkód. Czy każdy pies nadaje się do trenowania agility?

  Kilka lat temu Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obcokrajowców, między innymi, dla Polaków. Według danych GUS na koniec 2014 roku, tymczasowo w Niemczech mieszkało 614 tysięcy Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć tam pracę np. w charakterze opiekuna? W jakich jeszcze zawodach Polacy mogliby znaleźć w Niemczech pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdalenę Kopacz z Centrum Językowego Konik oraz Renatę Föry, właścicielkę firmy Seniocare24.

  Udział kobiet we władzy ustawodawczej rośnie z roku na rok. W nowym Sejmie zasiądzie aż 125 kobiet, co stanowi 27% wszystkich mandatów. Czy jest to sukces? Jak wyglądałby świat polityki, gdyby wyeliminowano z niego mężczyzn? Zapytaliśmy o to Manuelę Gretkowską – pisarkę, publicystkę i Aleksandrę Niżyńską, socjolog.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz odwiedziła Mariusza Sokołowskiego w Londynie. To tam były rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji mieszka z rodziną. Jak wygląda ich londyńska codzienność? Mariusz Sokołowski jakiś czas temu odszedł ze służby, pomimo tego wciąż pracuje w Warszawie. Czym się teraz zajmuje? Czy zwolnił tempo?

  Pamiętacie kolejki z filmu "Miś" Barei? To jest nic w porównaniu z tym, co kilka dni temu działo się w Warszawie. W jednej z sieciówek odbyła się premiera limitowanej kolekcji sygnowanej nazwiskiem znanego projektanta. Jak wiemy, największe ciśnienie na modę ma Filip Chajzer, więc zabraknąć go tam nie mogło ;) Dziennikarz Dzień Dobry TVN wybrał się zarówno na zakupy z vipami, jak i ze zwykłymi śmiertelnikami, którzy przed sklepem ustawili się w kolejce już poprzedniego dnia. Zobaczcie, jak wyglądała WIELKA BITWA WIESZAKOWA!!! Jakie perełki upolował Filip? Gdy zobaczycie ten felieton, nie będziecie się już śmiać z chytrej baby z Radomia! ;-)

  Podobno kobiety są bardziej rozważne w zarządzaniu finansami. Pomimo tego kwestie finansowe bywają dla nich tematami tabu. Dlaczego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Katarzynę Pawlikowską, ekspertkę ds. komunikacji kobiet, Annę Ostaszkiewicz, ekonomistkę oraz Paulinę Młynarską, dziennikarkę.

  To jest rozmowa o Marcinie Prokopie z... Marcinem Prokopem. Co Marcin Prokop robił w Korei Południowej? Ile razy tam był? Jak odnalazł się w kraju opanowanym obsesją doskonałości? Bo w Korei Południowej 20 proc. ludzi sobie regularnie makijaż, a wielu z nich poddaje się różnym operacjom plastycznym tylko po to, by dostać wymarzoną pracę. Marcin Prokop uległ tej modzie i sam poddał się kilku zabiegom. Jakim? Dlaczego wziął udział w rytuale "symulowanej śmierci"? Zobaczcie, jakim prezentem Marcin Prokop obdarował Jarosława Kuźniara! Czy to prawda, że Prokop nienawidzi Kuźniara?

  Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.

  Od kilku dni mówi się w mediach, że żadna lipa nie smakuje tak dobrze jak ta z Cielętnik. Kora 700-letniego drzewa podobno jest permanentnie nadgryzana przez pielgrzymów, którzy wierzą, że pomaga ona wyleczyć problemy stomatologiczne. Dotarły jednak do nas informacje, że wiadomości, które rozgrzały do czerwoności media nie są prawdziwe. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki pojechał do Cielętnik, aby zapytać mieszkańców, czy wieści na temat lipy są lipne, czy nie.

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak znalazł się w niedaleko Głuchołazów, aby tam zdobyć sprawność arborysty. W tym celu wywindowano go na sam szczyt drzewa. Zobaczcie, czy udało mu się zejść. Jak świat wygląda z takiej perspektywy?

  Krzysztof Wystrach był leśnikiem, ale pokochał chodzenie po drzewach. Dzisiaj jest arborystą, czyli specjalistą od drzew. Swoją pasją zaraził żonę Marzenę, która dla wspinaczki porzuciła pracę księgowej. W koronach drzew spędzają sporo czasu. Co tam robią? Będziecie zdziwieni.

  Były Premier RP Włodzimierz Cimoszewicz na co dzień mieszka w domu wybudowanym w Puszczy Białowieskiej. Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Mateuszowi Hładkiemu opowiedział o życiu z dala od zgiełku miejskiego i swoich pasjach. Mogliśmy również zwiedzić dom polityka. Niektórzy będą zdziwieni, kiedy dowiedzą się, co swego czasu robił Włodzimierz Cimoszewicz w Radiu Białystok.

  Co na podstawie imienia można wnioskować o charakterze osoby, która nosi dane imię? Co można powiedzieć o kobietach noszących imię Beata, Krystyna lub Michalina? A co o mężczyznach noszących imię Michał lub Jarosław? Który Jarosław jest przystojny, a który mądry? Jakie jest ulubione prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka? A którego imienia nie lubią? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli autorzy książki "Na drugie Stanisław. Nowa księga imion" - prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek. Polecamy Wam tę książkę, byście zrozumieli sens własnego imienia.

  Expo 2015 w Mediolanie odbyło się pod hasłem "Żywienie planety, energia dla życia". Tematy, które zostały tam poruszone dotyczyły wyżywienia, jego braku w niektórych regionach świata, edukacji w odżywianiu oraz jakości wyżywienia. O wnioskach, które możemy wyciągnąć z Expo 2015 rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z trendwatcherką Zuzanną Skalską. Co było wyjątkowego w wystawie przygotowanej przez Holandię?

  Studenci z AGH w Krakowie zaprojektowali robota barmana. Robot - "Polewacz 300" - zdobył nagrodę podczas tegorocznego konkursu AGHacks. Czy robot potrafi podrzucić, jak barman, butelkę? Czy z robotem można rozmawiać i, czy można go wprowadzić do produkcji masowej?

  Przygotowanie znaczka pocztowego nie jest proste. Wymaga dużej precyzji. Najlepsi graficy są nagradzani m.in. w międzynarodowym konkursie sztuki filatelistycznej. Przyznawana tam nagroda to odpowiednik Oscara. W ciągu ostatnich ośmiu lat Polacy zdobywali ją aż pięć razy. Dwie nagrody trafiły do Anny Niemierko. Pokazała nam swoje nagrodzone znaczki. Dlaczego są wyjątkowe? Dowiedzieliśmy się również, które znaczki pocztowe są najcenniejsze dla filatelistów. A Aleksandra Pietrzak zaprojektowała znaczek Dzień Dobry TVN.