Zdalne nauczanie - dzieci odizolowane od rówieśników
Zajęcia stacjonarne mają tylko klasy 1-3. Tak jak do tej pory - z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - działać będą przedszkola i żłobki. Dzieci do 16. roku życia w godz. 8-16 nie mogą same wychodzić, przemieszczać się i spotykać w grupach.
Zdaniem psychoterapeutki Tatiany Mindewicz-Puacz, dzieci radzą sobie z nauką całkiem dobrze. To bardziej rodzicom trzeba mówić, co mają robić.
Oczekiwanie, że nastolatek, który nie pójdzie do szkoły, bardzo chętnie wstanie o 7-ej, przygotuje się, zje śniadanie - nie ma szans!
- uważa ekspertka.
Wiele zależy też od nauczycieli, bo bardzo ważne są relacje z bliskimi.
To jest zupełnie inna lekcja. Nie tylko chodzi o to, żeby trwała trochę krócej. Dobrze by było, żeby młodzież miała czas, żeby ze sobą porozmawiać
- podkreśla Tatiany Mindewicz-Puacz w Dzień Dobry TVN.
Jak pomóc dzieciom przetrwać izolację?
Agnieszka Stążka-Gawrysiak w swojej książce "Self-Regulation. Szkolne wyzwania" opisuje metodę Self-Regulation (z ang. samoregulacja). Chodzi o rozumienie stresu oraz umiejętność zarządzania poziomami energii i napięcia (własnymi lub dziecka) tak, aby były odpowiednie do sytuacji.
Jak tłumaczy, ważny jest tzw. rezonans limbiczny. Nasze mózgi komunikują się ze sobą bez słów, więc kiedy jesteśmy rozstrojeni i zdenerwowani, to nasze pociechy się tym zarażą.
Jeśli myślę sobie: 'masakra, koszmar, wszyscy umrzemy', to dzieci to wyczuwają. Dziecko, zwłaszcza małe, chłonie to
- wyjaśnia Agnieszka Stążka-Gawrysiak, która jest mamą trójki dzieci.
Radzi, by rzeczowo, spokojnie i - w miarę możliwości w pozytywnym tonie - informować maluchy o sytuacji: zmianach w zaleceniach epidemiologicznych czy zasadach higieny.
Warto też podkreślać, że ich decyzje mają moc, bo mogą przyczynić się do zachowania zdrowia przez bliskie im osoby.
Zobacz też:
Według WHO świat znalazł się w krytycznym punkcie pandemii. "Najbliższe miesiące będą bardzo trudne"
Test na koronawirusa. Gdzie go wykonać i jak przygotować się do badania?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Luiza Bebłot