Styl życia

  Styl życia

  Pochodzi ze słonecznej Florydy, a zamieszkała w Gliwicach. Poznajcie Leah Morawiec, której blog pomaga obcokrajowcom zrozumieć Polaków. Wraz z mężem Piotrem przyjechała do Dzień Dobry TVN, by powiedzieć, co ją zachwyciło w naszym kraju, czym Polacy - według niej - różnią się od innych nacji i jakich informacji szukają na jej blogu cudzoziemcy.

  Prowadzącą "Azja Express" jest Agnieszka Woźniak-Starak. O swoich relacjach z uczestnikami programu powiedziała w Dzień Dobry TVN. Z kim miała największy problem? Odniosła się też do plotki, według której osoby biorące udział w "Azja Express" miały bardziej luksusowe warunki niż to pokazywano.

  Osoby korzystające z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu stanowią duże zagrożenie dla innych kierowców. Okazuje się bowiem, że przy rozmawianiu przez komórkę, wykonywaniu selfie, czy pisani sms-ów w trakcie jazdy ryzyko wypadku wzrasta aż o 30 proc. O konsekwencjach korzystania z telefonu podczas prowadzenia auta rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Januszem Popielem i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.

  Zapewne wielu z nas spotkało się z regulaminami klubów nocnych wprowadzającymi selekcje przy wejściu lub wspólnot mieszkaniowych, w których jest zapis o zakazie gry w piłkę nożną na osiedlu. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego, by wyjaśnił, czy należy się stosować do regulaminów niezgodnych z obowiązującym prawem.

  Wiele kobiet potrafi zadbać o siebie finansowo, a w domu zrobić niemalże wszystko. Czy takim paniom potrzebny jest zaradny mężczyzna? Dlaczego coraz więcej kobiet bierze ster we własne ręce, a zaradnych panów jest coraz mniej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dziennikarkę Odetę Moro, aktorkę Annę Oberc i psycholog Paulinę Biernat.

  Wiele światowych marek luksusowych omija polski rynek. W efekcie 38 proc. bogatych Polaków robi zakupy za granicą. Nie trzeba jednak wyjeżdżać. Julia Dyzio, na stałe mieszkająca w Paryżu, zrobi zakupy za nas. Skąd taki pomysł na biznes? Jak wygląda jej praca? I za ile zrobiła najdroższe zakupy? Z Julią rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Na spacer śladami Powstania Warszawskiego zabrała dziennikarza Dzień Dobry TVN Marcina Sawickiego porucznik Janina Rożecka ps. "Dora". Miała 22 lata, gdy przystąpiła do Powstania Warszawskiego. Teraz Pani Janina ma prawie 95 lat i do niedawna pracowała jeszcze w sekretariacie szkoły średniej. Pokazała Marcinowi, gdzie zaklinował się ranny Niemiec, gdzie zakopała odciętą nogę rannego powstańca i, gdzie leżała pięć godzin pod ostrzałem. - To wszystko działo się pod ostrzałem pocisków i samolotów. Nie wiem, widocznie tak mi było przeznaczone, żebym żyła, żebym wszystko Wam mogła opowiedzieć - mówi Pani Janina Rożecka.

  Większość z nas zapożycza się w bankach na zakup mieszkania, samochodu lub na wakacje. Coraz więcej osób posiada też więcej niż jedną pożyczkę. Czy można uniknąć brania kredytów? O chęci gonienia za dobrobytem oraz o tym, jak oszczędzać w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ekonomistką Katarzyną Iwanoską.

  Duszpasterz Tomasz Jaeschke nie ma wątpliwości, że zwierzęta także potrzebują modlitwy. Błogosławi je, kiedy są chore, samotne, czy po prostu jest im źle. Nam powiedział o swoim związku z kościołem, empatii do zwierząt i jak na jego misję reagują ludzie.

  Genowefa Magiera całe życie spędziła w Dąbrowie Chełmińskiej, ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej, nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci. W wieku 88 lat zamieszkała w ośrodku opieki - to tam podczas warsztatów odkryła w sobie niezwykły talent artystyczny. Jej obrazy trafiają do muzeów i rąk kolekcjonerów. Zobaczcie, jak wyglądają.

  Już po raz 20. przyznano literackie nagrody Nike. Wśród 7 laureatów znalazło się aż troje debiutantów. Statuetkę i 100 tys zł zdobyła Bronka Nowicka. Nagroda Nike Czytelników powędrowała do Magdaleny Grzebałkowskiej, autorki takich książek jak: „Beksińscy. Portret podwójny”, „Ksiądz paradoks”, „1945. Wojna i pokój”. Magdalena Grzebałkowska o kulisach swojej pracy oraz o najbliższych planach opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  W kolejnym odcinku cyklu "Aktywny poniedziałek" Tomek Choiński postanowił sprawdzić kondycję policjantów. Przygotował dla nich trening wytrzymałościowy i siłowy. Jak myślicie, dali radę? ;)

  Dagmara Hicks i Stewart Hicks w 2011 roku doczekali się trojaczków. Rodzice starają się podkreślać indywidualizm Emmy, Niny i Dominika poprzez różnorodny ubiór, dzieciaki chodzą też na inne zajęcia dodatkowe. Jak wygląda ich codzienne życie? Jak rodzice dzielą się opieką? Kiedy bywa najtrudniej? Czy rodzeństwo trzyma się razem?

  Od 1 stycznia opłaty za wodę i prąd wzrosną od 5 do 20 procent. Wynika to z nowej polityki UE, która w trosce o zasoby wody będzie pozyskiwać pieniądze z naszych portfeli. O ile faktycznie będą droższe rachunki? Gościem Dzień Dobry TVN był prowadzący „Biznes i Świat” Paweł Blajer.

  Sygnalizacja świetlna powinna usprawniać ruch drogowy oraz ułatwiać życie pieszym. Czy na co dzień przestrzegamy zasad ruchu drogowego? Jakie są największe grzechy Polaków na światłach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym insp. Marek Konkolewski i dziennikarz Paweł Płuska.

  Już dziś wieczorem na antenie TVN pierwszy odcinek „Ślubu od pierwszego wejrzenia”. Do programu zgłosiły się osoby poszukujące miłości. Ich drugą połówkę mają im dobrać naukowcy: antropolog prof. Bogusław Pawłowski, terapeuta Piotr Mosak i seksuolog Monika Staruch. Pary poznają się dopiero na ślubnym kobiercu. Czy taki eksperyment ma szansę na powodzenie? Na podstawie jakich cech naukowcy dobierali pary? Czy czują się za swoje czyny odpowiedzialni?

  Mówi się, że Nowa Sól jest niepisaną stolicą krasnali ogrodowych. W latach 90. w wyniku zamknięcia dwóch zakładów pracy pracę straciło tu 8 tys. osób. Bezrobotni zajęli się produkcją krasnali. Figura na nowo nauczyła nowosolan przedsiębiorczości. Obecnie krasnale z Nowej Soli są sprzedawane na całym świecie. Które kraje są najbardziej zainteresowane polskim krasnalami?

  9-letni Kamil Wroński rozpoczyna studia na Politechnice Lubelskiej. Zajęcia na uczelni będzie łączył z lekcjami w szkole podstawowej. Ukierunkowany technicznie chłopiec chciałby w przyszłości stworzyć teleport. jak wychować genialne dziecko? Jak dostrzec u dziecka wyjątkowy talent? I jak stymulować jego rozwój i pielęgnować indywidualizm? Rozmawialiśmy na ten temat z Angeliką Talagą, Intelektualny Rozwój Dzieci.

  Autorką Muminków jest Tove Jansson. Jej sagę przetłumaczono na ponad 60 języków, co czyni ją najpopularnijeszą fińską pisarką w historii. Ale pisarstwo nie było jedyną pasją Tove. Jej głównym zajęciem było malarstwo. Zobaczcie, co jeszcze okryła Anna Kalczyńska, podążając śladami Tove. Skąd wzięły się Muminki? Czy Tove była radosną osobą? Z kim się związała? Gdzie wybudowała swój dom? Kto przejął spuściznę po pisarce?

  Dzięki prowadzonej przez Jaśka Melę Fundacji Poza Horyzonty wiele osób ma szansę na sprawniejszy powrót do normalnego życia po wypadkach. Młodego podróżnika i jego koleżankę Weronikę Gurdek zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak można wesprzeć fundację i na czym polega ich praca.

  Szefowie kuchni nie tylko zarządzają zespołami, ale także dbają o jakość usług swoich restauracji i pracują w kuchni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy szefowe kuchni Basię Ritz i Agatę Wojdę, aby porozmawiać z nimi o oddaniu się pracy. Dlaczego to głównie panowie są szefami kuchni?

  W połowie września br. w Paryżu odbyły się Mistrzostwa Świata w wspinaczce. Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach: prowadzenie, bouldering, czasówki. W tej ostatniej złoty medal zdobył Polak Marcin Dzieński. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Jak wspomina zawody? Dlaczego wybrał wspinaczkę na czas? Ile czasu potrzebuje na regenerację? Zobaczcie, czy przy naszych kamerach pobił swój rekord.

  Jako że rozpoczyna się rok akademicki, dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił wybrać się na wykład ze studiowania. Podczas tej pouczającej lekcji miał możliwość zwiedzenia akademika. W jaki sposób przekroczył Checkpoint Charlie? Dlaczego przy okazji przeglądu pokoi włączył mu się radar "na syf"? Dowiedzieliśmy się również, z czego studenci pozyskują makaron i w jakich okolicznościach najlepiej konstruuje się robota kroczącego.

  Niewidomi muszą na co dzień borykać się z wieloma problemami. Postanowił im pomóc 22-latek z Podlasia Piotr Psyllos, który wynalazł Matię, czyli sztuczne oko. O tym i innych swoich wynalazkach powiedział w Dzień Dobry TVN. Mieliśmy również okazję je zobaczyć. Nad czym chce teraz pracować? Czy zgłaszają się do niego firmy zainteresowane kupnem jego wynalazków? Zobaczcie, o jaki wynalazek poprosił go Piotr Kraśko.

  Jak już wiecie, dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer bierze udział w ekstremalnym rajdzie Złombol. Dzięki tej wyprawie ma okazję przeżyć super przygodę, ale również przyczynić się do zebrania pieniędzy dla potrzebujących dzieci. Zobaczcie, dokąd dojechał poldek Filipa i czy do tej pory sprawiał jakieś problemy.

  Jakiś czas temu na półkach w polskich sklepach pojawił się olej kokosowy, który ma dobry wpływ na nasze zdrowie i urodę. O jego zaletach powiedziała w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie" Agnieszka Cegielska. Jaka jest różnica między nierafinowanym a rafinowanym olejem kokosowym?

  Kolejną bohaterką cyklu „Odpicowane mieszkanie” jest Aneta Czaplicka, która w Rembertowie mieszka na 120 metrach kwadratowych. Budynek został pochodzi z 1924 roku. Aneta początkowo chciała zaaranżować mieszkanie w stylu skandynawskim, ale taka forma nie do końca pasowała do wnętrza z historią. Dlatego zdecydowała się na połączenie starego z nowym. Zachowała w oryginalne, drewniane podłogi z 1928 roku i urządziła nowoczesną sypialnię. Gdzie kupiła meble przypominające te z minionej epoki? I czy taki styl podoba się jej mężowi i córkom? Anetę odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Kilka miesięcy temu Justyna Miesiak, jako charakteryzatorka w telewizji, na co dzień żyła w hałasie, pośpiechu, wśród reflektorów i gwiazd z pierwszych stron gazet. Postanowiła zmienić swoje życie i wyjechać w Bieszczady. Dlaczego to zrobiła? Zobaczcie, jak teraz mieszka i czym się zajmuje. Jesteśmy pod wrażeniem, bo nie każdy zdecydowałby się na tak radykalne zmiany w życiu.

  W czasie trwającej od pięciu lat wojny w Syrii liczba ofiar przekroczyła już 13 mln. Ponad połowa z nich to dzieci. Ich codzienność to walka o przetrwanie. Namiastkę dzieciństwa daje im Rami Adham, Syryjczyk na stałe mieszkający w Finlandii. Dlaczego postanowił pomagać dzieciom? Syryjskie granice są oficjalnie zamknięte. W jaki sposób przemyca zabawki? Z Ramim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.