Od ponad 100 lat kosmiczne obiekty o masie milionów mas naszego Słońca nazywane czarnymi dziurami istniały tylko w teoretycznych obliczeniach naukowców. W ubiegłym roku między innymi dzięki pracy Polaka z Uniwersytetu Harvarda za pomocą specjalnego teleskopu horyzontu zdarzeń udało się zarejestrować obraz czarnej dziury o nazwie M87.
Wiadomość o rodzeństwie budzi w dzieciach różne emocje. Niektóre są zachwycone, że będa mieć brata lub siostrę, inne - wręcz przeciwnie. Jak odpowiednio przygotować nasze pociechy na zmianę sytuacji w rodzinie? Kilkoma poradami podzieliły się w naszym programie Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i Sylwia Anderson-Hanney, mama sześciorga dzieci.
Jeśli masz w garażu stare, niepotrzebne opony, nie musisz od razu myśleć o ich utylizacji. W naszym programie pokazaliśmy, jak zrobić z nich siedziska, które posłużą za mebel wypoczynkowy w ogrodach, na tarasach czy balkonach. Nie jest to wcale skomplikowane.
„How to. Jak? Absurdalne naukowe rozwiązania codziennych problemów”. To książka o naukowym podejściu do prostych czynności. Niektórym wskazówkom przyjrzeliśmy się w naszym programie z Piotrem Koskiem, prowadzącym kanał "Astrofaza".
Adam Szostek jest skateboardzistą, który pasję przekuł w pomaganie dzieciom i młodzieży na całym świecie. Na koncie ma m.in. podróże do Palestyny czy Gruzji, gdzie ze swoją deskorolką zmienia codzienność młodych osób. Zobacz, jak to robi.
Łąki kwietne coraz częściej pojawiają się na naszych balkonach i w ogrodach. Jak zasiać je w doniczce? Krok po kroku pokazali nam to Natalia i Maciej Podyma, czyli „Pani i Pan Łąka”.
Odnaleziony po latach obraz Jana Matejki "Portret prof. dr. Karola Gilewskiego" trafił w ręce prywatnego kolekcjonera, który wylicytował dzieło za rekordową sumę na letniej aukcji Polswiss Art.
Sadzenie resztek to nie tylko ekologiczny, ale i szybki sposób na założenie własnego ogrodu warzywnego. Wystarczy mała przestrzeń i bez większego, już za kilkanaście dni można się cieszyć plonami. Jak to zrobić - pokazała nam Sylwia Majcher, dziennikarka i propagatorka zero waste.
Nie tylko psy, koty czy chomiki mogą królować w domach jako pupile. Pewna elbląska rodzina pod swoją opieką ma skunksa. Mimo że Tiger pokazuje czasami swoje humory, na ogół jest zwierzątkiem przyjacielskim. Jak wygląda opieka nad nim?
Znają się od ogólniaka, a od 20 lat razem pływają na basenie w Katowicach. Koleżanki na emeryturze postanowiły znaleźć sobie zajęcie, które pozwoli im na zdrowy i aktywny tryb życia, a jednocześnie będzie pretekstem do towarzyskich spotkań. W ten sposób powstał klub Welonki.
Idealna mama każdego dnia pięknie wygląda, spełnia się w pracy, doskonale radzi sobie z obowiązkami domowymi, a jej dzieci pachną fiołkami. Taki obraz, nierzadko przedstawiany w mediach społecznościowych, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Czy warto zatem za wszelką cenę podążać za ideałem?
Czyszczenie sztućców bywa męczące i czasochłonne, dlatego warto znać triki na przywrócenie im blasku. Zobacz, jak szybko i skutecznie odświeżyć zmatowiałe łyżki, noże i widelce, aby cieszyły oko i służyły nam przez kolejne lata.
W 1914 roku pewna sufrażystka rzuciła się na obraz Diega Velázqueza „Venus z lustrem” i pocięła go siedem razy tasakiem. Obraz udało się uratować, ale takich przypadków było na świecie dużo więcej. Z jakich powodów ludzie od początku istnienia sztuki niszczą dzieła? O tym opowiedział nam historyk sztuki, profesor Jerzy Miziołek.
Koronawirus przemodelował nasze życie, zmuszając do pozostania w domach i wykonywania pracy zdalnej. Czy podczas home-office pracodawca może kontrolować nasz czas pracy? Zapytaliśmy o to eksperta.
Wakacyjny urlop dla wielu z nas stanowił dotychczas nagrodę za cały rok ciężkiej pracy. Pandemia koronawirusa w znaczący sposób pokrzyżowała plany dużej liczby osób. Według najnowszych badań ponad połowa Polaków nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. W programie rozmawialiśmy o tym, jak zapowiadają się tegoroczne wakacje.
Trochę w żartach, trochę z przymrużeniem oka powtarza się, że to pierwsze dziecko najbliższe jest rodzicom, a najmłodsze jest rozpieszczane. Badań, ale też stereotypów dotyczących rodzeństwa jest wiele. My chcemy sprawdzić, jak różne traktowanie dzieci w rodzinie, może wpływać na późniejsze relacje rodzeństwa. Co my jako rodzice możemy zrobić, żeby tych relacji naszym dzieciom nie zepsuć? Temat ten przybliżyła nam psycholog Monika Dreger
W najnowszym mini-tutorialu „Plan na psa” Radek Ekwiński skupił się na tym, jak po krok po kroku nauczyć swojego psa chodzenia na tzw. „luźnej smyczy”. Co zalecił instruktor szkolenia psów?
Architekt wnętrz Jonatan Kilczewski izolację z powodu pandemii koronawirusa postanowił wykorzystać na wystylizowanie swojego balkonu. Dzięki swojej pomysłowości zrobił skrzynię na kwiaty, trejaż i ozdobą ścianę.
Jeszcze kilka miesięcy temu Emilia Zemanek i Kacper Podołowski mieli stabilną pracę i zatrudnienie. Niestety, pandemia spowodowała, że wszystko się zmieniło. Jednak nie sprawiło to, że się poddali. Postanowili wdrożyć w swoje życie plan B i robić to, co kochają najbardziej - jeździć na rowerze. W ten sposób zostali kurierami rowerowymi. Jak wygląda ich obecna codzienność?
Internetowe sklepy, aukcje i portale oferują ogromny wachlarz ofert i produktów. Często znajdujemy tam markowe towary w niezwykle okazyjnych cenach, jednak po ich zakupie okazuje się, że wybrany przez nas produkt to podróbka. Dowiedz się, jak rozróżnić oryginał od imitacji.
Fotografia to wciągające zajęcie. Jednak znalezienie odpowiednich modeli wymaga trochę czasu i cierpliwości, a wręcz jest dziełem przypadku. Zwinne, szybkie i nieprzewidywalne - mowa o owadach. Przemysław Gaj czeka na odpowiedni moment, by uwiecznić niesamowity świat małych stworzeń. Co z tego powstaje? Zobaczcie sami.
Przedwojenne manufaktury i fabryki, choć dziś już nie istnieją, to nadal kryją piękne opowieści. Jednym z takich miejsc jest fabryka Norblina, która w latach świetności zatrudniała blisko 2000 osób, a swoją działalnością zapisała się na kartach historii.
Koniec świata i apokaliptyczne wizje spędzają wielu osobom sen z powiek. Są jednak tacy, którzy przygotowani są na każdy kryzys. Zobacz, kim są preppersi i jak wygląda ich życie.
Timothy C. Winegard jest autorem książki "Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie", w której opisuje niezwykły wpływ owada na losy ludzkości. W Dzień Dobry TVN pisarz opowiedział o potężnej sile małego stworzenia.
Małgorzata i Krzysztof Rybiccy postawili wszystko na jedną kartę – wzięli w swoich pracach bezpłatne urlopy i razem z dziećmi wyruszyli jachtem w podróż po świecie. Chwilowo plany pokrzyżowała pandemia, przez którą rodzina zatrzymała się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jak wygląda jej codzienność?
Na dworze robi się coraz cieplej, a do wakacji zostało zaledwie kilka tygodni. To idealny czas, aby zadbać o rozrywkę naszych dzieci. Złota rączka, Wiesiek Skiba pokazał nam, jak samodzielnie wykonać huśtawkę ogrodową. Jesteście gotowi? To nic trudnego.
Każdy ma jakieś marzenie, większe lub mniejsze. Nasz reporter, Michał Nobis zafascynował się lataniem. Postanowił polecieć szybowcem z piętnastokrotnym mistrzem świata w tej dziedzinie - Sebastianem Kawą. W podniebną podróż zabrał kamerę Dzień Dobry TVN.
Sery, twarożki, mleko, jogurty i wiele, wiele więcej. Wszystko naturalne i pochodzące z najlepszych składników. Rodzina Czachorowskich opowiedziała naszej reporterce Natalii Górskiej o niezwykłej rodzinnej firmie i pasji, która łączy pokolenia.
Wahania w kursach walut w czasie pandemii COVID-19 nikogo już nie dziwią. Zawodowi inwestorzy, ale i mniej doświadczone w tematyce inwestycyjnej osoby zastanawiają się nad tym, czy w obecnych czasach warto wymieniać waluty. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Dariusz Sobczak z Katowic wraz ze swoją zeszłoroczną wyprawą „Rowerem przez Islandię”, w plebiscycie organizowanym przez National Geographic Polska i National Geographic Travel, został wyróżniony w kategorii „Społeczna Inicjatywa”. Opowiedział nam o tamtej wyjątkowej wyprawie i kolejnych podróżniczych planach.