Jak osiągnąć sukces? "Niektórzy tak boją się porażek, że nie próbują"

Czy można zaprogramować się na sukces?
Bez względu na to, jak rozumiemy sukces - czy to w życiu zawodowym, prywatnym czy sportowym, wiele osób zastanawia się, jak go odnieść. Jakie pułapki myślenia najczęściej hamują nas przed zdobyciem celu? O tym w Dzień Dobry TVN mówił coach Miłosz Brzeziński.

Czym jest NLP - programowanie neurolingwistyczne?

Wiele osób próbowało stworzyć gotowy wzór na sukces. Tak powstało NLP. Jest jednak jedno "ale". Według naszego eksperta, system ten w pewnym momencie zaczął propagować postawę, która zakładała, że narzędzia zrobią za nas wszystko.

- NLP zostało stworzone jako pomysł na sukces. Jeżeli są ludzie, którzy osiągają sukces i nie wiedzą, jak to zrobili, a później mówią, że zrobili to ciężką pracą, to być może da się podejrzeć, co konkretnie robią. Bo wiele osób ciężko pracuje na świecie, nawet ciężej niż osoby sukcesu. Na tej podstawie powstał szereg narzędzi. Część była celna, a część magiczna i na niczym się nie opierała - tłumaczył couch Miłosz Brzeziński.

- Nie ma w nauce czegoś, że ktoś jest wzrokowcem albo słuchowcem. Albo że jeśli chodzi o mózg, to jedni są lewo, a niektórzy prawo półkulowi - podkreślał gość Dzień Dobry TVN.

Wychodzenie ze strefy komfortu - pomaga w sukcesie?

Największą obawą w życiowych zmianach jest strach przed nieznanym i przed tym, że nie damy rady. Ekspert przestrzega jednak przed takim myśleniem. Nie zaleca jednocześnie rzucania wszystkiego i zaczynania od nowa, radzi raczej budowanie sobie gruntu pod nogami i pozyskiwanie odpowiednich narzędzi.

- Satysfakcja w życiu jest z tych rzeczy, które nam przychodzą z trudem, a jej efekt jest niepewny. Niektóre osoby nie radzą sobie z tym, że porażka im się w życiu przydarzyła albo że może im się przydarzyć - powiedział Miłosz Brzeziński.

- Błędy są dobrym sposobem na naukę. Niektórzy tak boją się porażek, że aż nie próbują. Często mówimy, że twardzi się częściej uczą - a jest na odwrót. Bo twardzi tak surowo siebie traktują, że nie chcą sobie dawać pretekstu, żeby siebie ochrzaniać. Ludzie, którzy są autożyczliwi, się szybciej uczą. I to jest droga do sukcesu - dodał.

Co zrobić, by osiągnąć sukces?

Możemy wyróżnić kilka zmian nawyków, które przybliżą nas do sukcesu:

  • Ustal cel.
  • Wyjdź ze swojej strefy komfortu.
  • Zmobilizuj się do robienia rzeczy, na które nie masz ochoty.
  • Stwórz sobie plan działania, zabierz się za niego i nie przerywaj.

- To wszystko to jest po prostu praca nad własnym charakterem, dbanie o swój rozwój osobisty. Bez tego, wiara w sukces, wypisanie sobie na kartce swojego celu, ani mówienie sobie: jestem zwycięzcą – niewiele da. Ludzie myślą, że ludzie sukcesu to tacy którym wychodzi 10/10. Ludziom sukcesu wychodzi 3/10. Tylko nam wychodzi 0/10. Albo niecałe 1/10. Warto o tym pamiętać - mówił nam Miłosz Brzeziński.

- Pamiętajmy, że w życiu jest masa kwestii, na które kompletnie wpływu nie mamy. Czasami lepiej polec próbując. To jest myślenie o sukcesie - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości