Kamil Mączkowski z zawodu jest elektroradiologiem, ale od dziecka jego pasją są ptaki. Obecnie zajmuje się ponad setką różnych ras. Został nawet mistrzem Polski wśród hodowców. O swojej codzienności opowiedział w reportażu Alicji Myśliwiec w Dzień Dobry TVN.
Pandemia koronawirusa odcisnęła mocne piętno na rynku pracy. Zmiany dotykają większość pracowników, pracodawców czy osoby, które na skutek obecnej sytuacji są zmuszone do tego, by znaleźć nowe zatrudnienie. Na temat ten rozmawialiśmy z ekspertką rynku pracy Natalią Bogdan, a Bartek Dajnowski postanowił sprawdzić, jak wyglądają poszukiwania pracy.
Zagospodarowanie wzniesienia na terenie ogrodu jest nie lada wyzwaniem dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem. Nie jest to jednak skomplikowane, wystarczy stworzyć dokładny plan zagospodarowania terenu oraz przedsięwziąć wszelkie niezbędne środki ostrożności.
Ogród francuski to jeden z najbardziej wykwintnych stylów urządzania ogrodu na świecie. Charakteryzuje się symetrią, wymaga regularnych oraz intensywnych starań ogrodnika. Ogrody francuskie zakłada się na dużych przestrzeniach, ale elementy tego stylu można wprowadzić też w przydomowym ogródku.
Ogrody wiejskie to kwintesencja sielskości. Aby jednak stworzyć tak niezwykły klimat, należy wybrać odpowiednie rośliny i prawidłowo je ze sobą zestawić. Które gatunki roślin są najlepsze do takiego ogrodu?
W dobie pandemii koronawirusa na wymarzony odpoczynek coraz częściej wybieramy obiekty zlokalizowane z dala od miasta, aby móc się cieszyć bliskością natury i świeżym powietrzem. W środku lasu na podkarpackiej wsi znajduje się Bacówka Radawa & SPA – miejsce, które zostało zaaranżowane przez najmłodszych we współpracy z dorosłymi. Hotel skusił swoją oryginalnością Magdę Steczkowską. Co jest wyjątkowego w tym miejscu?
Eva zu Beck to polska youtuberka oraz prezenterka filmów podróżniczych, którą w mediach społecznościowych śledzi ponad 1,5 mln osób. Zwykle jeździ w pojedynkę do miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów, takich jak Iran, Irak czy Syria. Nam opowiedziała o swojej pasji do zwiedzania i kwarantannie na jemeńskiej wyspie Sokotra.
W XX wieku w samej Antarktyce zabito prawie 2 miliony wielorybów, a populacja płetwali błękitnych została zredukowana do promila. Głównie przyczyniają się do tego Islandia, Japonia i Norwegia. Jest szansa, że polowania komercyjne na te olbrzymie ssaki zostaną zaprzestane w pierwszym z wymienionych krajów.
Uczenie uchatek, by reagowały na podstawowe plecenia, takie jak przywołanie. Ponadto przyzwyczajenie do tego, że opiekun dotyka płetwy zwierzęcia i otwiera mu pysk, co pozwala na kontrolę stanu zdrowia. Na tym polega trening medyczny w zoo. O jego szczegółach opowiadała nam opiekunka Milena Korzeluk.
1 kwietnia 1982 roku, podczas wykonywania wojskowego lotu, załoga AN-2 przeprowadziła brawurową akcję ucieczki z PRL-owskiej Polski do Austrii. Jak wspominają tamten wyczyn dwaj jej członkowie, Andrzej Malec i Jerzy Czerwiński? Posłuchajcie.
Matylda Sołtysik to utalentowana 10-latka z Częstochowy, która niedawno wzięła udział w Hot16Challenge2. Jej występ z miejsca podbił serca internautów. Do udziału w akcji nominował ją tata, Jakub, który również jest muzykiem. W programie opowiedzieli o pasjach dziewczynki i o tym, jak powstał jej utwór.
Polacy coraz częściej przesiadają się z samochodów na rowery. Ruszają na krótsze lub dłuższe wyprawy, łącząc kontakt z naturą z aktywnością fizyczną. Fani rowerowych wycieczek nie mogą narzekać na brak urozmaiconych tras. W Polsce znajduje się wiele ciekawych szlaków. Dokąd wyruszyć? O tym opowiedział nam Szymon Nitka - autor bloga podróżniczego „Znajkraj".
„Lubię robić coś niekonwencjonalnego, coś czego nikt wcześniej może nie robił” – tak mówi o sobie Marcel Korkuś, nurek głębinowy, który charytatywnie bierze udział w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób. W programie opowiedział o tym, co go motywuje i jakie są jego plany na przyszłość.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, turystyka stopniowo się odmraża, a my możemy podróżować po naszym pięknym kraju. Białystok czeka na przyjezdnych. Stolica Podlasia ma wiele atrakcji do zaoferowania.
Wycinka drzew w znaczącym stopniu ograniczyła liczbę ptasich siedlisk, które coraz częściej szukają schronienia w miastach. Trwający obecnie okres lęgowy sów to dobra okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. W programie przyjrzeliśmy się bliżej tym wyjątkowym stworzeniom.
Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość kupowanego przez nas jedzenia. Chcemy, żeby było jak najbardziej naturalne. Doskonale wie o tym kilku mężczyzn z Krakowa, którzy stworzyli ekologiczną farmę w mieście. Odwiedził ich Mikołaj Rey.
Wojciech Duda od dzieciństwa pasjonował się przyrodą. Zachwyt małego chłopacy przerodził się w niesamowite hobby. Mężczyzna od 35 lat kolekcjonuje owady, a jego zbiór liczy obecnie około 8 tysięcy. Co fascynuje go w czarnych chrząszczach czy motylach?
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a właściciele przyczep mają powody do zadowolenia. Szczęśliwcy w bezpieczny sposób, nie martwiąc się o nocleg i środki transportu mogą podróżować i korzystać z pięknej pogody. Przed sezonem letnim warto jednak przygotować nasz przenośny domek. Jak to zrobić? Pokazała nam to Katarzyna Jaroszyńska.
Miłośnicy polskich truskawek w końcu się doczekali - trwa pełnia sezonu na te pyszne, czerwone i słodkie owoce. Jak wybrać truskawki najlepszej jakości i odróżnić je od zagranicznych? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Wiele osób nie wyobraża sobie swoich domów, ogrodów i balkonów bez zdobiących je kwiatów. Rośliny wymagają jednak stałej pielęgnacji i pamiętania o tym, by je podlewać. Warto więc pomyśleć o sprytnych gadżetach, które zadbają o to, by kwiaty miały stale odpowiednią porcję nawodnienia.
Tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas. Nie możemy wyjechać z Polski, ale to nie znaczy, że nie możemy zwiedzać. Rusza akcja #urlopwkraju, która pokaże piękne miejsca na naszej mapie. Dokąd wybierze się aktor Marcin Mroczek z rodziną?
Anna Cieslewicz jest idealnym przykładem na to, że dzięki ciężkiej pracy można spełniać swoje marzenia. Jej obrazy cieszą się sławą na całym świecie, a ona pozostaje sobą. Poznaj historię młodej, zdolnej malarki.
Mateusz Sieradzan zwany Panem Pielęgniarką jest od związany ze służbą medyczną. Pracuje na SOR-ze, a po godzinach na swoim blogu odczarowuje zawód ratownika. Zdradza tajemnice, które mają miejsce tuż za drzwiami gabinetu. Kilkoma podzielił się w naszym programie.
Takie rzeczy nie zdarzają się często. Bartek Dudek i Dominik Gołąb - licealiści z Knurowa - z pomocą swojego nauczyciela stworzyli obrożę, dzięki której można odnaleźć psa nawet w najdalszych zakątkach świata. "SmartObroża" jest ich pierwszym wynalazkiem, ale już wiemy, że następne będą jeszcze bardziej zaskakujące.
Ma trójkę dzieci, a czwarte jest w drodze. Monika Hoffman-Piszora wydała długo wyczekiwany e-book „Gotuj z Cudakami”. Znajdziemy w nim wiele prostych i zdrowych przepisów. Jakie były kulisy jego powstawania?
W dobrze zaprojektowanym wnętrzu ogromną rolę odgrywają okna. To, w jaki sposób zostały one zaaranżowane, wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale przede wszystkim na światło, jakie zostanie do niego wpuszczone. W naszej szerokości geograficznej, gdzie nie ma zbyt dużo słońca, a miesiące od listopada do kwietnia są na ogół ciemne i ponure, jest to szczególnie istotne. Warto zatem przyjrzeć się rozwiązaniom, które pozwalają na takie manipulowanie światłem, aby było go więcej jesienią i zimą, a mniej w czasie upalnego lata. Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na taką kontrolę są rolety dzień noc.
Rozwój intelektualny dziecka to sprawa indywidualna, która uwarunkowana jest nie tylko genetyką. Także wieloma czynnikami środowiskowymi, które w mniejszym bądź większym stopniu stymulują pracę poszczególnych obszarów mózgowych u najmłodszych. Przyjmuje się, że już dwuletni maluch powinien posługiwać się prostymi zdaniami. Wielu rodziców zaczyna niepokoić się o prawidłowy rozwój swojej pociechy, kiedy ta nie wykazuje chęci mówienia, zastępując słowa mową niewerbalną. Jak zatem zachęcić dziecko do mówienia?
Około 40% rodziców całuje swoje dzieci w usta. Tak wynika z przeprowadzonych badań. Z jednej strony jest to okazywanie miłości, z drugiej jednak - może powodować pewne groźne dla malucha choroby. O tym, dlaczego powinniśmy uważać i jakie konsekwencje może spowodować taki pocałunek, porozmawialiśmy z pediatrą Ewą Miśko-Wąsowską.
Granice wielu państw stopniowo otwierają się na turystów. Nadal jednak wiele osób obawia się ryzyka zakażenia i rezygnuje z zagranicznych wojaży, nawet jeśli wypadają one w odleglejszym terminie. Czy w takiej sytuacji mogą liczyć na zwrot zaliczki, zwłaszcza gdy wykupili opcję all inclusive?
Przez pandemię świat się zmienił, a wraz z nim funkcjonowanie ośrodków kultury. Przez trzy miesiące zamknięte były m.in. kina. W ich miejsce zaczęły otwierać się kina samochodowe. Nasz reporter Bartek Dajnowski sprawdził, jak wyglądają w nich seanse filmowe.