Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi? Ratownik medyczny: "Spokój jest kluczem"

Co robić, gdy niemowlę się zakrztusi?
Zakrztuszenie się niemowlaka jest nie tylko stresem dla dziecka, ale przede wszystkim dla jego rodziców. Co robić w krytycznej sytuacji? Jakie kroki podjąć, aby ratować malucha? Ratownik medyczny Ariel Szczotok wytłumaczył i pokazał na fantomach, jak udzielić pierwszej pomocy.

Dziecko się krztusi – co robić?

Większość rodziców w niebezpiecznych sytuacjach bardzo szybko zaczyna panikować. Nic dziwnego, widok duszącego się dziecka, które kaszle, próbuje łapać powietrze i sinieje na twarzy, potrafi wywołać wielki stres. Mimo wszystko to właśnie osoby dorosłe powinny zachować spokój i przejść do czynności ratujących życie.

Pierwsza rzecz, którą należy zrobić, gdy mamy do czynienia z niemowlakiem – bierzemy głęboki oddech i zniżamy się maksymalnie blisko do podłoża, a następnie układamy dziecko w taki sposób, aby główka leżała na dłoni a cały tułów leżał na przedramieniu.

Układamy dziecko na przedramieniu, żeby było stabilne, opieramy o udo, podtrzymujemy główkę i grawitacyjnie kierujemy ciałko w dół. Otwieramy buzię dziecka, trzymając je za brodę i odwracamy. Kiedy dziecko odwrócone jest twarzą do dołu, wszystko, co znajduje się w drogach oddechowych, już może się wydostać

– powiedział.

Jeżeli dziecko dalej się krztusi, wolną ręką pięciokrotnie uderzamy je między łopatki.

- Uderzamy energicznie, dość mocno. Jeżeli coś wypłynie i dziecko zacznie płakać, będzie super. Jeżeli nie to musimy przejść do bardziej zaawansowanych działań - dodał.

Zakrztuszenie - zaawansowane działania

Gdy podstawowa pomoc nie pomaga, rodzic powinien podjąć kolejne działania. W tym przypadku należy ponownie odwrócić dziecko na plecy i pięciokrotnie uciskać dwoma palcami jego mostek. To gwałtownie zwiększa ciśnienie w drogach oddechowych i powinno ułatwić ewakuację ciała obcego na zewnątrz.

- Potem od razu odwracamy dziecko twarzą do dołu. Jeżeli przez 5 takich manewrów nie ma reakcji, po takich próbach odkrztuszenia wzywamy pomoc - wyjaśnił.

Specjalista opowiedział nam także, jak postępować w przypadku zakrztuszenia się dzieci nieco starszych. Jak przyznał, pochylamy malucha do przodu i energicznie uderzamy w plecy, między łopatkami.

Włoszczowski policjant uratował 2-miesięcznego dziecko. Do zdarzenia doszło w piątek (19.02) po godzinie 13. Do komendy wbiegła roztrzęsiona kobieta, trzymając na rękach niemowlę. Poinformowała policjantów, że jej synek w pewnym momencie przestał oddychać i traci przytomność. Na ratunek ruszył policjant, który pełnił dyżur.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jennifer Lopez świętowała 13. urodziny swoich bliźniaków. Syn zaskoczył ją niecodziennym wyznaniem

Niepokojący wzrost zakażeń COVID-19. Minister Niedzielski zapowiada nowe ograniczenia i radykalne zmiany w jednym województwie

Była stylistką gwiazd, potem założyła markę bieliźnianą. Dlaczego kobiety sukcesu po latach zmieniają zawód?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Marcin Sawicki

podziel się:

Pozostałe wiadomości