Pierwsza pomoc dla psa. Co robić w razie złamania, krwotoku i zatrzymania krążenia?

Szybkość udzielenia pierwszej pomocy decyduje o szansach psa na przeżycie. Jak zatem pomóc psu w razie skaleczenia, krwotoku, złamania, czy zatrzymania krążenia? O tym w Dzień Dobry Wakacje mówił ratownik weterynaryjny Tomasz Stępień. Asystował mu pies Bono.

Na uratowanie psa mamy zaledwie kilka niezwykle cennych minut. A to zazwyczaj nie wystarczy, żeby zawieźć zwierzaka do weterynarza. Oto zasady pierwszej pomocy u psa.

>>> Zobacz także:

Skaleczenie u psa - pierwsza pomoc

Jeżeli u psa dojdzie do skaleczenia, możemy samodzielnie wykonać opatrunek, a następnie udać się po pomoc do weterynarza. Opatrunek możemy wykonać z użyciem jałowej gazy, którą przykładamy do skaleczonego miejsca i bandaża. Jeśli krwotok nie ustaje albo nie da się założyć opatrunku w miejscu zranienia, musimy sięgnąć po opaskę uciskową, którą zakładamy powyżej rany. Dzięki niej zahamujemy przepływ krwi i zapobiegniemy jej utracie.

Zadławienie u psa - pierwsza pomoc

Jeśli psu utknął w gardle jakiś przedmiot, możemy spróbować usunąć go ręką, otwierając szeroko pysk zwierzęcia. Jeżeli nie jest to możliwe, to działamy następująco:

  • w przypadku zadławienia u średniego psa, należy usiąść na nogach, zwierzaka postawić na tylnych łapach i oprzeć go o swoją klatę piersiową. Tuż za żebrami zwierzęcia splatamy swoje dłonie i mocnymi, szybkimi uciskami staramy się, aby przedmiot tkwiący w jego gardle wyleciał na zewnątrz;
  • jeżeli zadławienie dotyczy dużego psa, którego nie jesteśmy w stanie podnieść, pierwsza pomoc wygląda następująco: układamy psa na bok i uciskami go splecionymi dłońmi tuż za żebrami;
  • w przypadku małych psów nie robimy ucisków, tylko poklepujemy psa w okolicy karku.

Zatrzymanie oddychania i krążenia u psa - pierwsza pomoc

W przypadku zatrzymania oddychania i krążenia u psa należy zastosować resuscytację krążeniowo-oddechową. W tym celu kładziemy psa na lewym boku. Z bandaża, paska lub chusty tworzymy pętlę, którą następnie zakładamy zwierzakowi na pysk. Zawiązujemy ją za jego uszami. Siadamy za plecami zwierzęcia. Przykładamy dłonie w najszerszym miejscu klatki piersiowej na wysokości łokcia lewej łapy i (w przypadku małych zwierzaków będą to dwa palce) i zaczynamy masaż serca. U średnich i małych psów należy wykonać piętnaście uciśnięć robionych w tempie około dwóch na sekundę, a u dużych - trzydzieści. Po zakończeniu serii, robimy dwa wdechy do nosa psa.

Złamanie lub zwichnięcie u psa - pierwsza pomoc

W przypadku złamania lub zwichnięcia u psa ważne jest usztywnienie kończyny (kość wraz z dwoma sąsiadującymi stawami) kawałkiem patyka i bandażem. Jeżeli złamanie jest otwarte, musimy zdezynfekować ranę i zrobić opatrunek z jałowej gazy i bandaża.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości