akcja ratunkowa

  akcja ratunkowa

  O kulisach akcji ratunkowej, dzięki której z zatopionej jaskini w Tajlandii uratowano młodych piłkarzy, opowiedział nam, w studiu Dzień Dobry Wakacje, Wojciech Bojanowski: "Atmosfera była taka, że to jest bez szans..." . Ile osób było zaangażowanych w tę akcję, jak wyglądało codzienne życie w obozie i jak całą sytuację znosili rodzice uwięzionych?

  W minioną sobotę w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju doszło do bardzo silnego wstrząsu, który uwięził pod ziemią siedmiu górników. Dwaj są ranni, dwóch nie żyje. Dziś rano poinformowano, że odnaleziono dwa z trzech poszukiwanych ciał. Trwa dramatyczna walka z czasem... W akcję ratunkową jest zaangażowanych ponad 1000 osób. Mówi się, że akcja w Zofiówce jedną z najtrudniejszych. Dlaczego? Determinacja ratowników górniczych jest ogromna. Jak wygląda organizowanie takiej akcji? Czego obawiają się najbardziej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Grzegorza Pykę, emerytowanego ratownika górniczego i Pawła Wyciśloka, ratownika górniczego.

  Himalaiści Adam Bielecki i Denis Urubko w rekordowym czasie dotarli do Elisabeth Revol, która była na wysokości ok. 6 tys. metrów. Połączyliśmy się z przyjacielem tego pierwszego - himalaistą i instruktorem wspinaczki Jackiem Czechem, aby zapytać, jak ocenia tempo wejścia Adama i Denisa, i czy rozumie ich decyzję o powrocie tylko z Elisabeth Revol. Natomiast w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy himalaistkę Kingę Baranowską. Poprosiliśmy ją o ocenę akcji ratowniczej. W którym momencie - według niej - los Tomka został przesądzony? Czy ta akcja ratunkowa może zakłócić planowane wejście na K2?

  Wczoraj Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol utknęli na ośmiotysięczniku Nanga Parbat w Pakistanie. Dzisiaj rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której biorą udział himalaiści z bazy pod K2: Denis Urubko, Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Fundacji imienia Jerzego Kukuczki Jerzego Natkańskiego, aby zapytać o prowadzenie akcji ratowniczych w górach i pasję wspinania.

  W kopalni KGHM Rudna w Polkowicach doszło do potężnego wstrząsu, w wyniku którego zostali poszkodowani górnicy. Niestety śmierć poniosło aż ośmiu z nich. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ratowników górniczych: Pawła Wyciśloka i Mirosława Pakurę, aby zapytać o ich pracę i tę tragedię. Jak przebiega akcja ratownicza pod ziemią? Jak żegnają się górnicy zjeżdżający pod ziemię?

  Na całym świecie - także w Polsce - testowana jest kamizelka, która ratuje życie osobom mającym problemy kardiologiczne. W przypadku wykrycia oznak zawału zostają uruchomione - umieszczone w niej - elektrody, które „podają" pacjentowi impuls elektryczny (analogiczny do tego jaki podaje defibrylator). O fenomenie tej kamizelki powiedział w Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego W Łodzi prof. Jerzy Krzysztof Wranicz. W studiu gościliśmy także fizyka Tomasza Rożka, którego zapytaliśmy o przyszłość "inteligentnej odzieży" wspieranej przez elektronikę.

  To była największa katastrofa budowlana w dziejach współczesnej Polsce. Dokładnie 10 lat temu, tj. 28 stycznia 2006 r. runął dach pawilonu, w którym odbywały się międzynarodowe targi gołębi pocztowych. Zginęło wtedy 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. W Dzień Dobry TVN gościliśmy ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Nowego Sącza: mł. kpt. Zygmunta Łatkę i asp. szt. Dariusza Muchę, którzy pracowali na miejscu katastrofy. Powiedzieli nam, w jakich okolicznościach dowiedzieli się o tragedii i o samej akcji ratowniczej.

  W pierwszą niedzielę stycznia Pani Krystyna wracała do domu leśnymi drogami. Niestety nie dotarła do niego. Jej auto zaklinowało się na nasypie, a telefon się wyładował. Kobietę odnaleziono we wtorek. Była w stadium głębokiej hipotermii. Pomimo wysiłków lekarzy nie udało się jej uratować. Oto rekonstrukcja ostatnich dni życia Pani Krystyny i akcji ratunkowej.