Lobelia przylądkowa to ozdobna roślina o drobnych kwiatach, którą można uprawiać na balkonie czy tarasie. Świetnie radzi sobie zarówno posadzona do gruntu, jak i trzymana w doniczce. Lobelia zwisająca jest bardzo efektowna (ma kulistą strukturę), dlatego często umieszcza się ją w podwieszanych donicach przed domem.

  Krzewuszka to krzew o pięknych, kolorowych kwiatach przypominających dzwonki. Jej atutem jest przede wszystkim duża ilość kwiatów i wyraziste kolory. Rozłożyście kwitnąca krzewuszka cudowna często spełnia funkcję ozdobną w ogrodzie, w parkach lub na miejskich trawnikach.

  Hortensja ogrodowa to kwiat ozdobny, który może pochwalić się kolorowym, dużym kwiatostanem. Decydując się na tę rozłożystą roślinę, można wybierać spośród wielu jej odmian, idealnych do udekorowania terenu wokół domu.

  Hoja swoją potoczną nazwę – woskownica – zawdzięcza skórzastej fakturze liści. To piękna roślina, której walory estetyczne to nie tylko egzotycznie wyglądające kwiaty, ale także właśnie woskowate liście, które zdobią często drabinki lub paliki. Hoję w warunkach domowych uprawia się zarówno jako pnącze, jak i zwisającą roślinę.

  Funkie ogrodowe, inaczej hosty, to bardzo popularne rośliny ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście, małe wymagania w uprawie oraz długowieczność. Istnieje kilka tysięcy odmian, które różnią się rozmiarem, fakturą, kształtem i ubarwieniem liści, a kilka odmian uprawianych razem, stworzy piękną, kolorową kompozycję w twoim ogrodzie.

  Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.

  Daglezja to iglaste drzewo o niskich wymaganiach, okazałej wysokości i nietuzinkowym wyglądzie. Jego piękna, regularna korona, pachnące igły i urokliwe szyszki zachwycają ogrodników. To wszystko sprawia, że Polacy bardzo chętnie sadzą daglezje w parkach i dużych ogrodach. Istnieją też mniejsze odmiany daglezji, które świetnie się sprawdzą w mniejszym ogródku.

  Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?

  Choroby gruszy i ich zwalczanie to temat, który trapi nie tylko wielu amatorów ogrodnictwa, ale również, a może przede wszystkim, właścicieli dużych plantacji tych drzew owocowych. Aby móc zwalczać choroby gruszy, trzeba zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź, na co najczęściej chorują grusze, i dowiedz się, co możesz zrobić, by im pomóc.

  Choroby drzew owocowych mogą powodować przebarwienia, więdnięcie oraz zniekształcenia roślin. Wpływają one negatywnie nie tylko na wygląd drzewa, ale i wywołują obumieranie owoców. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by uniknąć ich w przyszłości?

  Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?

  Gardenia jest popularną, choć niełatwą w uprawie ozdobą wielu domów. Gardenia, jako kwiat doniczkowy, w lecie może stać na balkonie czy tarasie, by w zimie prezentować swoje wdzięki w domowym zaciszu. Kwiat gardenia sprawia, że wnętrza są piękniejsze, a jednocześnie wypełniają się przyjemnym zapachem.

  Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.

  Frezje to drobne rośliny, które przyciągają wzrok swoimi wyrazistymi kolorami. Bukiet frezji doskonale sprawdzi się na różne okazje, te rośliny mogą być również uzupełnieniem innych, większych elementów wiązanki. Mimo że kwiaty frezje nie są odporne na mróz, można je uprawiać w warunkach szklarniowych przez cały rok.

  Forsycja to krzew ozdobny o pięknych, żółtych kwiatach, które porastają liczne pnącza. Popularny gatunek rośliny, jakim jest forsycja pośrednia jest łatwy w uprawie, dlatego z jej sadzeniem powinien poradzić sobie każdy, nawet niedoświadczony ogrodnik. Jedyne, czego oczekuje forsycja, to cięcie we właściwy sposób.

  Agrowłóknina znajduje szerokie zastosowanie w ogrodzie. Najczęściej jest wykorzystywana do okrywania roślin zimą – jest to agrowłóknina biała zimowa. Oprócz tego coraz częściej używa się agrowłókniny do ściółkowania roślin, np. truskawek.

  Dereń kousa to krzew ozdobny nieczęsto spotykany w naszym kraju. Trudno przejść obok niego obojętnie, ponieważ wyróżnia się dużymi, białymi kwiatami oraz owocami przypominającymi maliny. Błyskawicznie rośnie i jest niezwykle wytrzymały. Świetnie prezentuje się w ogrodach w stylu dalekowschodnim, na tle ciemnozielonych roślin iglastych oraz jako krzew soliterowy.

  Dipladenia to urocza roślina, która często zdobi tarasy, ogrody i balkony. W szczególności oko przyciągają jej duże, dzwonkowate kwiaty, które – w zależności od odmiany – mogą się między sobą różnić kolorem. Atrakcyjne są również wijące się, ulistnione pędy. Co więcej, nie trzeba specjalnie się wysilać, aby roślina pięknie się rozwijała. Aby zaprosić ją na dłużej do swojego domu lub ogródka, warto wiedzieć, w jakich warunkach najbardziej lubi przebywać.

  Dereń biały to krzew, który dzięki barwnym pędom potrafi urozmaicić swoim wyglądem każdy ogród, nawet w okresie zimowym po zrzuceniu liści. Wykorzystywany jest przy tworzeniu rabat, żywopłotów oraz krzewiastych kompozycji. Nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, jest łatwy w uprawie. Dzięki temu, że szybko rośnie, w krótkim czasie może stać się ozdobą ogrodu.

  Czosnek – wbrew powszechnej opinii – sprawdzi się świetnie nie tylko na talerzu. Coraz bardziej popularny staje się jego kuzyn, czosnek ozdobny, który wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami tworzącymi kształt kuli. Dzięki niepowtarzalnej urodzie i intensywnym kolorom może stanowić fantastyczną dekorację każdego ogrodu.

  Cymbidium to rodzaj storczyka z kwiatami zebranymi w długie grona. Roślina wyróżnia się tym, że jest piękna i bardzo trwała. Ze względu na swój urok świetnie prezentuje się w doniczkach lub jako element kompozycji kwiatowych oraz bukietów. Jakie warunki trzeba mu zapewnić i jak właściwie pielęgnować cymbidium?

  Storczyki są piękną ozdobą tarasu i mieszkania, jednak nie należą do roślin najłatwiejszych w pielęgnacji. Czasem przyczyną ich chorób jest zbyt duża wilgoć, innym razem – towarzystwo egzotycznej rośliny. Aby choroby storczyków nie dopadły kwiatów w Twoim mieszkaniu, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakie najczęściej choroby można spotkać i jak z nimi walczyć?

  Wieczór panieński to dla panny młodej szczególny czas, w którym może się zabawić razem ze swoimi koleżankami, znajomymi i bliskimi kobietami z rodziny. Dowiedz się, jak zorganizować wieczór panieński.

  Międzynarodowy Dzień Książki to wyjątkowe święto dla czytelników na całym świecie. Możesz je uczcić na wiele sposobów - dobrym pomysłem może być wzięcie udziału w zorganizowanym wydarzeniu, odwiedzenie ulubionej księgarni, czy po prostu spędzenie wieczoru w domowym zaciszu, ale koniecznie z książką ulubionego autora w ręku!

  Procesor do komputera to jeden z jego najważniejszych elementów. Za co odpowiada procesor i jakie ma zastosowanie? Jakie wyróżniamy rodzaje procesorów komputerowych? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.