SpaceX jeszcze w tym roku zabierze na orbitę cztery osoby. Kto kupił bilety?

Lot w kosmos
3DSculptor/Getty Images
Źródło: iStockphoto
SpaceX zamierza jeszcze w tym roku zorganizować pierwszy komercyjny lot w kosmos. W niezwykłą podróż wybierze się Jared Isaacman, 37-letni amerykański miliarder. Towarzyszyć będą mu jeszcze trzy osoby, z czego jedna zostanie wytypowane na drodze konkursu.

SpaceX - pierwszy komercyjny lot w kosmos

Firma Elona Muska - SpaceX - zamierza jeszcze w tym roku zorganizować pierwszy komercyjny lot w kosmos. Na orbitę wybiorą się cztery osoby, które nie są astronautami. Bilety zakupił już 37-letni miliarder Jared Isaacman. W podróż zabierze on ze sobą trzy osoby, z czego jedna ma zostać wytypowana na drodze konkursu.

Pierwszy komercyjny lot w kosmos otrzymał nazwę Inspiration4. Statek kosmiczny Dragon wyniesie astronautów-amatorów na orbitę i będzie okrążać Ziemię na wysokości 400 km nad poziomem morza. Wyprawa potrwa od dwóch do czterech dni.

Kto wybierze się w pierwszy komercyjny lot w kosmos?

Jared Isaacman jest właścicielem firmy, która obsługuje transakcje płatnicze Shift4 Payments, a także twórcą centrum szkoleniowego dla pilotów odrzutowców. Z jego usług korzysta m.in. amerykańskie wojsko. Co ciekawe, sam Isaacma spędził za sterami samolotu ponad 6 tysięcy godzin, ale nigdy nie był w kosmosie.

Kim będą pozostałe trzy osoby? Jednym z członków załogi ma być pracownica służby zdrowia. Przy okazji promocji lotu miliarder chce uruchomiać zbiórkę funduszy i zebrać 100 mln dol. (i taką sama kwotę dołożyć od siebie), aby wesprzeć jeden ze szpitali dziecięcych. Drugim pasażerem będzie jeden z darczyńców wyłoniony w formie losowania. Czwarty bilet powędruje do osoby, która uruchomi sklep internetowy przy użyciu Shift4Shop, platformy, której właścicielem jest miliarder.

Każdy z pasażerów musi mieć co najmniej 18 lat i mieszkań w Stanach Zjednoczony. Pełna obsada pierwszego komercyjnego lotu w kosmos zostanie ogłoszona pod koniec lutego.

SpaceX - pierwsza prywatna firma kosmiczna

SpaceX jest pierwszą na świecie prywatna firmą kosmiczną, która zrealizowała lot załogowy w kosmos. W maju 2020 roku dwaj astronauci - Bob Behnken i Doug Hurley - polecieli rakietą zaprojektowanym przez SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Rakiety odbyły jeszcze sześć podobnych lotów w ramach kontraktu podpisanego z NASA.

Nieudany test nowego prototypu rakiety SpaceX. Starship SN9 rozbił się podczas lądowania

STORYFUL/x-news

Zobacz także:

Rzuciła wszystko i wyjechała na... Malediwy. "To miejsce stało się moim domem"

Miesiąc po brexicie - jak zmieniło się życie Polaków w Wielkiej Brytanii? "Jest teraz dużo ciężej"

Alicja Bachleda-Curuś wspomina ciężkie początki kariery w USA: "Przez chwilę byłam bezdomna"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: BusinessInsider.com

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości