Nadbużańskie Centrum Turystyki Kajakowej
Michał Cessanis przed 10 października dotarł do Drohiczyna, historycznej stolicy Podlasia, którą miał zwiedzać z poziomu Bugu. Niestety pogoda pokrzyżowała mu plany, więc wraz z Rafałem Siwkiem, miłośnikiem kajakarstwa wybrali się na "spływ" do Nadbużańskiego Centrum Turystyki Kajakowej. Znajduje się w nim ponad 60 egzemplarzy kajaków. Wśród eksponatów odnajdziemy prawdzie perełki - niemiecki kajak z żaglem i sterem z 1926 roku czy kajak papieski.
Liczba kajaków co chwilę się zmienia, bo co chwilę coś dojeżdża
– poinformował Siwek.
Drohiczyn od 7 lat przyciąga pasjonatów kajakarstwa. To tutaj organizowany jest największy spływ w Polsce pod hasłem "500 kajaków".
W 2019 roku uczestniczyło w nim 1083 osoby
- oświadczył z dumą Siwek.
Milewszczyzna
Gdy pogoda nie dopisuje, warto się również wybrać do Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna, gdzie Michał Cessanis przeżył podróż w czasie – 1000 lat wstecz.
Obecnie na miejscu organizowane są przeróżne warsztaty, pokazywane jest życie naszych przodków, którzy wszystko kiedyś robili ręcznie w domu i zagrodzie. Tutaj to można wszystko zobaczyć
- zachęcił Mirosław Lech, pasjonat historii.
Tkactwo na Podlasiu
Podążając tropem rzemiosła, Michał odwiedził w pracowni znaną tkaczkę - panią Bernardę Rość, która zamiłowanie do sztuki ludowej wyniosła z rodzinnego domu.
Moja babcia tkała chodniki. Później moja mama nauczyła się techniki. To jest najciekawsze rzemiosło kultury ludowej, ale jest bardzo trudne. Bo na tkaninie powstają wzory - nawiązujące do Podlasia, zwłaszcza do przyrody
Twórczyni dywanów dwuosnowowych podkreśliła, że tkaninę standardową o wymiarach 140 cm na 200 cm przygotowuje przez miesiąc. Tka na tym samym krośnie, co jej babcia i mama.
Podlaskie podpłomyki
Mieszkańcy Podlasia nie tylko sami szyli i tkali, nawet mąkę na chleb przygotowywali własnymi rękoma.
Kiedyś mieszkańcy byli samowystarczalni
- podkreślił Michał, mieląc ziarno.
Gdy przygotował już mąkę, udał się do pani Agnieszki, która w Korycinie nauczyła go wypiekać podpłomyki. Do ich przygotowania, oprócz mąki, potrzebne są woda i odrobina soli. Podaje się je same lub z dodatkami, np. dżemem.
Puszcza Knyszyńska
Ostatnim punktem wycieczki Michała była Puszcza Knyszyńska, którą najlepiej zwiedzać konno.
Puszcza Knyszyńska to bardzo duży obszar leśny, zróżnicowany drzewostan. Jesteśmy akurat w takim miejscu, gdzie są trzy rezerwaty przyrody. Łączą się tutaj rzeki, nie ma ruchu tranzytowego, jest święty spokój i można odpocząć
- powiedział hodowca koni, Robert Moczulski.
Dlaczego warto spędzać aktywnie czas na Podlasiu? Gdzie na co dzień mieszkają konie? Odpowiedź na te pytania odnajdziesz w naszym materiale. Zobacz całe wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Osada w Biskupinie – historia i największe atrakcje. Zwiedzanie Biskupina
- Piłka rowerowa – na czym polega zapomniana dyscyplina sportu? "Grało się przede wszystkim w restauracjach"
- Iława – atrakcje turystyczne dla dzieci i dorosłych
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Marek Zieliński