Jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego jest Iława. Atrakcje i zabytki miasta sprawiają, że jest ono niewątpliwie miastem wartym odwiedzenia. Co warto zobaczyć w Iławie i w jej okolicach?
Iława jest niewielkim miastem położonym nad najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem. Przepływa przez nią Iławka, która stanowi ważny element pięknej panoramy miasta. Od północy miasto otacza Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, który stanowi idealne miejsce na piesze wędrówki wśród zjawiskowej przyrody. W mieście jest wiele historycznych budowli i elementów architektury, a oprócz najważniejszych zabytków i muzeów w mieście znajdują się liczne atrakcje dla dzieci, co sprawia, że Iława to miejsce idealne na wakacje lub weekend w rodzinnym gronie. Miasto pochwalić się może także rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną.
Najważniejsze zabytki w Iławie
Co warto zwiedzić w Iławie? Przede wszystkim liczne zabytki, których – jak na tak małe miasto – jest wyjątkowo dużo. Na liście zabytków Iławy znaleźć można między innymi:
- neobarokowy ratusz z XIX wieku,
- kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1933 roku,
- kościół Przemienienia Pańskiego z pierwszej połowy XIV wieku,
- zabytkowy budynek dworca kolejowego z 1905 roku,
- pięknie zdobioną kamienicę przy ulicy Kościuszki 6,
- XIX-wieczną byłą stajnię przy ulicy Jana III Sobieskiego,
- pomnik Stefana Żeromskiego,
- neoklasycystyczny-secesyjny pałacyk na ulicy Kościuszki,
- trzy zabytkowe wieże ciśnień powstałe z początkiem XX wieku,
- pozostałości po fosie i murach miejskich.
Spacerując po Iławie, można także dostrzec wiele ciekawych architektonicznie kamienic i willi, które przetrwały II wojnę światową, przez co do dziś można podziwiać ich pierwotny wygląd. W rejestrze polskich zabytków nieruchomych znalazł się także sam układ urbanistyczny Iławy (z początku XIV wieku), który jest regularny, harmonijny, z niemal kwadratowym rynkiem i ratuszem w centralnej jego części oraz głównymi ulicami przelotowymi prowadzącymi na wschód i zachód. Miasto dwukrotnie zostało niemal całkowicie zniszczone, w wyniku pożaru na początku XVIII wieku i podczas II wojny światowej, ale podczas odbudowy za każdym razem dbano o to, by zachować dawny charakter Iławy. W efekcie układ urbanistyczny miasta jest wyjątkowy.
Najpopularniejsze atrakcje turystyczne Iławy
Główną atrakcją Iławy jest sąsiadujące z nią jezioro Jeziorak, które napędza ruch turystyczny w mieście. Przyciąga ono przede wszystkim pasjonatów sportów wodnych, głównie żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Na jego brzegu znajduje się też wiele wypożyczalni sprzętu, a także keji i przystani, które stanowią nieodłączny element nadjeziornego krajobrazu. W samej Iławie jest także kilka specjalnie wyznaczonych kąpielisk z piaszczystymi plażami. Na środku jeziora leży sporych rozmiarów wyspa Wielka Żuława. Na jej południowo-wschodnim brzegu znajdują się relikty średniowiecznego gródka krzyżackiego, który w XIII wieku pełnił funkcję strażnicy obronnej. Na wyspie znaleźć można kilka ośrodków wypoczynkowych, ale znaczna jej część zachowała swój dziewiczy charakter, co sprawia, że jest idealnym miejscem na piesze wędrówki. Amatorzy aktywnego spędzania czasu mogą wybrać się także do iławskiego Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego. Są tam dostępne dwa duże baseny, sauny, grota solna, siłownia oraz kręgielnia.
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Tym, co warto zobaczyć, będąc w Iławie, jest przylegający do niej Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Jego dębowo-sosnowe lasy, torowiska oraz tereny przyjeziorne stanowią idealne miejsce na piesze wędrówki, podczas których obserwować można bogatą faunę i florę parku. Znajdują się tam liczne szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne oraz wieże widokowe, z których rozpościera się wspaniała panorama pojezierza. Jedną z najważniejszych atrakcji parku jest położony nad jeziorem Motława Wielka zamek w Przezmarku.
Atrakcje okolic Iławy
Spędzając urlop w Iławie, warto poznać także atrakcje jej okolic. W pobliskiej Kisielicach zwiedzić można zjawiskowy kościół gotycki z XIV wieku, w Szymbarku zaś ruiny XIV-wiecznego zamku, będącego jedną z najważniejszych atrakcji regionu. Zamek znajduje się także w oddalonej od Iławy o 30 kilometrów Ostródzie. Obecnie znajduje się tam centrum kultury i muzeum, które organizują liczne festiwale, imprezy i warsztaty. Będąc w Ostródzie, warto zawitać także nad malowniczy kanał elbląski oraz nad co najmniej jedno z pięciu ostródzkich jezior (Drwęckie, Smordy, Puzy, Sajmino i jezioro Perskie). 60 kilometrów od Iławy leży Grudziądz. Piękna, zabytkowa architektura sprzyja tam spacerom po starym mieście lub wzdłuż Wisły.
Warmiński azyl Jerzego Bończaka:
Zobacz także:
Niepełnosprawna młodzież zdobyła 28 polskich szczytów. "Niejednokrotnie były to dla nich Everesty"
Jak zaplanować wycieczkę nad Wodospad Siklawa? Praktyczne porady i najciekawsze szlaki
Autor: Adrian Adamczyk