Albinizm wśród zwierząt. "Nie ma wykluczenia, tego moglibyśmy się od nich uczyć"

''Rodzi się raz na kilka lat''
Zdjęcia białej sarny niedawno obiegły Polskę i wywołały prawdziwą sensację. Piękna sarna-albinoska pojawiła się w Nadleśnictwie Giżycko i zachwyciła wiele osób. Jak sobie radzi w naturze? O tym rozmawialiśmy z Marcinem Kostrzyńskim- leśnikiem, miłośnikiem przyrody i filmowcem.

Sarna albinos

Taki osobnik to wielka rzadkość, bo przez stulecia zwierzęta były eliminowane przez myśliwych.

- To ewenement , pierwszy raz to widzę. Widziałem biało-czarną, wygląda jak krówka, ale takiej jeszcze nigdy - zachwyca się leśnik Marcin Kostrzyński.

Albinizm to defekt genowy. Co ciekawe, zwierzęta nie znają pojęcia rasizmu, inaczej wyglądający osobnik nie jest usuwany z grupy.

- One go kochają, jak brata. Nie ma wykluczenia, jeśli ktoś jest inny , wszystkie tak samo się z nim bawią, ma równe prawa(...) Tego moglibyśmy się od zwierząt uczyć, bierzmy z nich przykład - podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Albinosi wśród zwierząt

Całkiem niedawno świat obiegły zdjęcia łosia albinosa. Marcin Kostrzyński pokazał w naszym programie swoje nagranie biało - czarnych dzików.

Sarna albinoska niestety jest bardziej narażona. Jest bowiem widoczna z większej odległości i trudniej jest się jej ukryć.

- Białe zwierzęta niestety mają trudniej, bo są ciekawe dla myśliwych, są bardziej interesującym trofeum, więc przeżycie wcale nie jest takie proste - podkreśla miłośnik przyrody.

Ale sam albinizm nie powoduje, że zwierzę jest słabsze czy mniej sprawne. Wydawać się może, że to przypadłość głównie wśród ssaków, ale też są np.: węże albinosy. Zwierzęta żyjące w wodzie również mają swoje odskocznie od normy, m.in. Ina – różowy delfiny lub białe żółwie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". A Ty komu podarujesz Magdę, Mateusza, Gosię i Małgosię?

Siostry, które wytwarzają sery z orzechów. "Na świecie jest dosłownie kilka firm, które robią podobne rzeczy"

Najbardziej świąteczny dom w Polsce. Zdobią go setki światełek

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości